קרב קרסניק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קרב קרסניק
חלק מהחזית המזרחית במלחמת העולם הראשונה
עימות:

קרב גליציה

תאריך:

23-25 באוגוסט 1914

מקום:

קרסניק, פולין הקונגרסאית, האימפריה הרוסית (כיום פולין)

תוצאה:

ניצחון אוסטרו-הונגרי

הצדדים הלוחמים
Flag of Austria-Hungary (1869-1918).svg האימפריה האוסטרו-הונגרית Flag of Russia.svg האימפריה הרוסית
מפקדים

קונרד פון הצנדורף
ויקטור דנקל

ניקולאי איבנוב
הברון סלזה

כוחות

144 גדודים
71 יחידות פרשים
354 תותחים

104 גדודים
100 יחידות פרשים
350 תותחים

אבידות

15,000

20,000
מתוכם 6,000 שבויים

קרב קרסניק היה הראשון מבין שרשרת קרבות בין האימפריה הרוסית והאימפריה האוסטרו-הונגרית במערכה על גליציה במלחמת העולם הראשונה. הקרב נפתח ב-23 באוגוסט 1914 בקרסניק שבגליציה והאזורים הסמוכים לה, ליד גבול האימפריה הרוסית בצפון אוסטרו-הונגריה. לאחר שני ימי לחימה, ניצחה הארמייה הראשונה האוסטרו-הונגרית את הארמייה הרביעית הרוסית; היה זה הניצחון הראשון של הצבא האוסטרו-הונגרי במלחמת העולם הראשונה. ויקטור דנקל שפיקד על הארמייה האוסטרית הראשונה, זכה לכבוד גדול ונחשב גיבור לאומי, עד לקרבות הבאים, שבהם הפסיד הצבא האוסטרו-הונגרי.

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הקרב נהנו האוסטרים מכוחות עדיפים וממיקום אסטרטגי טוב יותר. הארמייה האוסטרית הראשונה הייתה מורכבת מכוח בגודל עשר וחצי דיוויזיות רגלים ושתי דיוויזיות פרשים, בעוד הארמייה הרוסית הרביעית בפיקודו של הברון סלזה העמידה שש וחצי דיוויזיות רגלים ושלוש וחצי דיוויזיות פרשים.
רמטכ"ל צבא אוסטרו-הונגריה קונרד פון הצנדורף הורה לארמייה הראשונה להעביר את כובד המשקל של הכוחות מערבה, בניגוד למה שציפו הרוסים. במאמץ מהיר לשפר את עמדותיו, הורה הרמטכ"ל הרוסי לארמיות ה-4 וה-5 להתכונן להגנה אגפית. למרות שפקודה זו הצילה את הרוסים מהפסד אפשרי גדול יותר, היא נכשלה במטרתה למנוע את תוצאות הקרב.
המערכה לא אופיינה במלחמת חפירות כבחזית המערבית, כיון שהצדדים בחזית המזרחית לא הספיקו להתמקם לטווח ארוך ולעסוק בעבודות בניה וחפירה. כתוצאה מכך, סערה ביומיים הבאים המערכה והכוחות הגדולים של הפרשים שהיו מעורבים בה, גרמו לחוסר יציבות בקו החזית.