קרוליין הרשל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קרוליין הרשל
Caroline Herschel
1750 –‏ 1848
Herschel Caroline 1829.jpg
תרומות עיקריות
גילוי מספר כוכבי שביט, סיוע לוויליאם הרשל בעבודתו המדעית

קרוליין לוצרטיה הרשל (16 במרץ 1750 - 9 בינואר 1848 Caroline Herschel) הייתה אסטרונומית גרמניה-אנגליה. הרשל עבדה עם אחיה, ויליאם הרשל, וסייעה לו בכל מהלך הקריירה האסטרונומית שלו. בנוסף, היא גילתה באופן עצמאי מספר כוכבי שביט, ביניהם השביט המחזורי שנקרא על שמה, 35P/הרשל-ריגולט.

קרוליין הרשל נחשבת לאחת מהמדעניות הראשונות שזכו להכרה בפני עצמן. היא הייתה האישה הראשונה שקיבלה קיצבה שנתית מבית המלוכה האנגלי עבור עבודתה המדעית.

קורות חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשל נולדה בהאנובר. אביה, יצחק הרשל, היה מוזיקאי, וכל הילדים קיבלו חינוך מוזיקלי. אביה היה ממשפחה יהודית, אך ככל הנראה אמה לא היה יהודיה‏[1]. הרשל הייתה קרובה במיוחד לאחיה, ויליאם, שהיה מבוגר ממנה ב-12 שנים. ויליאם עבר לאנגליה ב-1766. לאחר מות אביהם, ויליאם שכנע את אימם ואחיהם לאפשר לקרוליין להצטרף אליו באנגליה. באותה תקופה היה ויליאם נגן עוגב ומורה למוזיקה בעיר באת' בדרום אנגליה. קרוליין למדה אצלו שירה, והופיעה כזמרת וכסולנית במופעים עליהם ניצח. היא קיבלה הזמנה להשתתף כסולנית בפסטיבל בירמינגהם, אך סרבה להזמנה זו, ובכך ויתרה על קריירה מוזיקלית עצמאית.

באותה תקופה ויליאם היה כבר עסוק בתחביבו, אסטרונומיה, שהפך אחרי כן למקצועו העיקרי. הוא שיתף את קרוליין בידע שרכש, ובמהרה נדבקה ממנו בהתלהבותו. היא סייעה לו הן בבניית טלסקופים, תחום שבו הצטיין, והן בעריכת התצפיות באמצעותם. במרוצת הזמן הוא בנה לה שני טלסקופים משלה, וכאשר הוא לא היה זקוק לסיועה, היא ערכה תצפיות משל עצמה. תגליותיה כללו, בין השנים 1783 ו-1797, גלקסיית לווין של אנדרומדה (אף שהתברר לאחר מכן שזו התגלתה בנפרד על ידי האסטרונום הצרפתי שארל מסייה). ו-8 כוכבי שביט, מתוכם 5 שאין ספק שגילתה אותם ראשונה.

החל משנת 1787 קיבלה הרשל קיצבה משלה מארמון המלוכה, בתפקידה כסייעת לאחיה. הקיצבה, בסך 50 לירות שטרלינג, ניתנה לה באופן רשמי על ידי המלכה, שרלוט.

הרשל ערכה קטלוג של כל גופי השמיים שהיו ידועים עד כה. הקטלוג התבסס על הקטלוג של ג'ון פלמסטיד, שהיה בשימוש באותה תקופה, והוסיף לו רשימה של התצפיות של הכוכבים שנכללו בו, רשימת טעויות, ורשימה של מאות כוכבים שלא הופיעו בקטלוג המקורי. הקטלוג של הרשל יצא לאור בשנת 1798 על ידי החברה המלכותית.

לאחר מותו של אחיה, ב-1822, חזרה קרוליין להאנובר. שם, היא המשיכה בעבודתה המדעית, אישררה את תצפיותיו של אחיה, וערכה קטלוג של ערפיליות (Nebulae), לשימושו של בן-אחיה, ג'ון. היא מתה ב-1848, בגיל 98, ונקברה בהאנובר.

תארים וכיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרוליין קיבלה מדליית זהב של החברה המלכותית לאסטרונומיה על עבודתה (כבוד לו לא זכתה אף אישה אחרת עד 1996). ב-1835 היא נבחרה לחברות כבוד באגודה האסטרונומית המלכותית, ביחד עם מרי סומרוויל. הן היו שתי הנשים הראשונות שזכו בכבוד זה. בשנת 1838 נבחרה לאקדמיה הלאומית האירית. בשנת 1846, בגיל 96, קיבלה מדליית זהב עבור שירותה ממלך פרוסיה. כמו כן נקראו על שמה, פרט לשביט שגילתה, גם אסטרואיד (281 לוצרטיה) ומכתש על הירח (מכתש ק. הרשל).

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]