קריוס ובקטוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כריכת הספר בגרסה העברית

קריוס ובקטוס הוא ספר ילדים נורבגי מפורסם אשר נכתב ואויר על ידי הסופר הנורבגי תורביורן אגנר בשנת 1949 ותורגם לשפה העברית על ידי אריאלה אנדרסן.

הדמויות הראשיות בסיפור הם קריוס - שחור השיער ששמו נגזר מ-caries (עששת), ובקטוס - בעל השיער האדום, ששמו נגזר מהמלה בקטריה.

סיפורם של קריוס ובקטוס, עם איוריו המשעשעים והמסר החינוכי החשוב שבו הפך לסיפור ילדים נורבגי קלאסי. מאז הפרסום שלו, שימש הרעיון של "טרול שיניים" ככלי פדגוגי לדורות של ילדים סקנדינביים.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריוס ובקטוס הם שני טרולים של שיניים החיים בתוך חורים בשיניים של ילד בשם עוזי (ובמקור שמו JENS). יש להם חיים טובים מאוד, במיוחד כאשר הוא אוכל חלה עם ריבה ולא מצחצח את שיניו לאחר מכן. הבתים שלהם לבסוף מושמדים על ידי רופא שיניים והם נשטפים מהפה של עוזי לאחר טיפול הולם בשיניו.

הצגה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור הוצג בישראל בתוכנית מה פתאום?! ולאחר מכן עובד למחזה לילדים על ידי אבירמה גולן, אשר גם כתבה תשעה שירים עבור המחזה. שירים אלו הולחנו על ידי מישה בלכרוביץ. המחזה הועלה החל משנת 1982 על ידי דובי גל וזכה להצלחה גדולה. עד שנת 1988 הועלו 300 הצגות ובהמשך הועלה עוד מאות פעמים. לטענת גל, מבקרים הכתירו את ההצגה כנכס צאן ברזל של התרבות הישראלית‏[1].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]