קריית אונו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קריית אונו
Kiryat Ono COA.png
המשכן החדש של עיריית קריית אונו
המשכן החדש של עיריית קריית אונו
מחוז תל אביב
מעמד מוניציפלי עירייה
ראש העירייה ישראל גל
גובה ממוצע ‎65‏ מטר
תאריך ייסוד 1939
סוג יישוב עיר בעלת 20 - 50 אלף תושבים
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף דצמבר 2012:
  - אוכלוסייה 34,233 תושבים
  - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎2.1%‏ בשנה עד דצמבר 2012
  - צפיפות אוכלוסייה 8,325 תושבים לקמ"ר
תחום שיפוט 4,112 דונם
מיקום קריית אונו
קריית אונו
קריית אונו
דירוג חברתי-כלכלי 8 מתוך 10
מדד ג'יני 0.4689
פרופיל קריית אונו נכון לשנת 2011 באתר הלמ"ס
http://www.kono.org.il/
גבעת העץ הבודד בפארק רייספלד. הפסלים הם של הפסלת עפרה צימבליסטה
ספורטק קריית אונו, בשכונת פסגת אונו בצפון העיר, 2009

קריית אונו היא עיר בת כ-32,000 תושבים בבקעת אונו, מחוז תל אביב בישראל. היא הוכרזה כעיר בשנת 1992 ולפני כן פעלה כמועצה מקומית.

שם העיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמה של קריית אונו לקוח משם העיר שנבנתה על ידי שמר מצאצאי בנימין: "וּבְנֵי אֶלְפַּעַל, עֵבֶר וּמִשְׁעָם וָשָׁמֶד; הוּא בָּנָה אֶת-אוֹנוֹ, וְאֶת-לֹד וּבְנֹתֶיהָ" (דברי הימים א ח' י"ב). [1] היישוב נזכר גם במשנה ובגמרא.[2] בתקופה הביזנטית שכן במקום היישוב הביזנטי אונוס.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב המודרני הוקם בשנת 1939, כאשר 40 משפחות מכפר אז"ר השכן רצו להקים יישוב יותר מזרחי בתוך הארץ. לשם כך, קנו אדמות מן הערבים שישבו בכפר עאנה ובאל-ח'ירייה. היישוב החדש נקרא כפר אונו. בשנת 1949 הוקם בכפר בית הספר היסודי הראשון ניר. בשנת הלימודים תשע"ד למדו בו כ-700 תלמידים.

בשנת 1950, הוקמה מעברה גדולה שאיכלסה בעיקר את עולי עיראק, רומניה, תימן וצפון אפריקה. באותה שנה היישובים כפר אז"ר, רמת אפעל ורמת פנקס הצטרפו לכפר אונו במסגרת מועצה אזורית אונו. 4 שנים לאחר מכן ב-1954 הכפר פרש מן המועצה האזורית, בשל סכסוך האם להפוך את האזור לחקלאי או עירוני, והפך למועצה מקומית בשם שנשמר עד היום- קריית אונו. עם זאת, סופחה המעברה לקריית אונו, וכך הוקמו עוד שכונות לעיר.

בין השנים 1962 ל-1967 הוקמה שכונת קיראון, שכונה מודרנית, עם בנייה לגובה והרבה שטחים ירוקים. השכונה תוכננה על ידי האדריכל ישראל לוטן. בשנת 1992 הוכרז היישוב כעיר.

בשנת 2001 נפתח הקניון הראשון בעיר, ובאותו זמן החל אכלוס שכונת רייספלד, שנבנתה במקום בו היה פרדס רייספלד. השכונה בנויה מסביב לפארק אותו מקיפים 8 בניינים. הפארק נקרא פארק רייספלד, והוא הפארק הגדול בעיר, ובו נערכים מדי שנה חגיגות יום העצמאות.

שכונות נוספות נוספות התחילו להבנות בעיר בתקופה זאת. שכונת פסגת אונו בצפון העיר, בעלת מגדלים בני 20 קומות ועוד מגדלים נמוכים יותר, ושכונת עבר הירדן בדרום העיר. בשנת 2007, עם פתיחתו של החלק השני של קניון קריית אונו, הופך הקניון לאחד מהקניונים הגדולים שבאזור.

בשנת 2008 בעקבות פירוק מועצה אזורית אפעל סופח לקרית אונו השטח שבין אוניברסיטת בר-אילן לכפר אז"ר, שם מתוכנים להיבנות אזור עסקים ומשרדים, שכונת מגורים והיכל תרבות, שכונה זו תיקרא שכונת אריאל שרון,על שם ראש ממשלת ישראל לשעבר אריאל שרון.

בשנת 2009 נפתח בעיר ספורטק, שמושך אליו הרבה אנשים מקריית אונו ומאזור בקעת אונו כולו, בשנת 2012 אושר המכרז להקמת קאנטרי קלאב בעיר.

פרויקט הפינוי בינוי הראשון בישראל נבנה בקריית אונו. בשנת 2011 התחילו בקריית אונו שני פרויקטים של פינוי בינוי, הפרויקט הראשון נבנה ברחוב ישעיהו והשני ברחוב שאול המלך. שכונת רייספלד גדלה בפרויקט הקפת השכונה במגדלים נמוכים וקוטג'ים.

אוכלוסייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לשנת 2010, האוכלוסייה בקרית אונו מונה 32,000 תושבים, והיא גדלה בקצב שנתי של ‎3.6%‏. העיר מדורגת 9 מתוך 10 בדירוג החברתי-כלכלי. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשס"ז (2006/2007) היה 67.0%. השכר הממוצע של השכירים בשנת 2006 היה 9,151 ש"ח (כשהממוצע הארצי הוא 7,466 ש"ח).

להלן גרף המציג את התפתחות האוכלוסייה בעיר:

חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיר מצויות שתי חטיבות: חטיבת בן צבי וחטיבת שז"ר

בעיר קיים תיכון אחד בשם תיכון בן צבי

אתרים בעלי חשיבות תרבותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גן הגיבורים, הגן המרכזי של היישוב בעשוריו הראשונים, במרכזו מצוי לוח זיכרון הבא לתת יד זיכרון לבני היישוב שנפלו על הגנת המולדת, 9/08
שכונת פסגת אונו בצפון העיר
שכונת קיראון, מבט מרייספלד, קרית אונו, 2008
דרך לוי אשכול - הדרך הראשית בעיר, בסמוך לשכונת קראון
רחבת המייסדים - לוח שמות מייסדי קרית אונו
 • בית המשוררת יונה וולך, בית מספר 24 ברחוב שנקרא על שם אביה מיכאל וולך ממייסדי כפר אונו, שנהרג באכזריות רבה בקרבות מלחמת העצמאות. כיום ניצב בית חדש במקומו של הבית המקורי, אך החצר הרחבה נותרה על מקומה.
 • ב-2012 נחנך ברחוב לוי אשכול, גן פסלים על שם יונה וולך. בגן- פסלים של אמנים תושבי קריית אונו וציטוטים משירים של יונה וולך.
 • מגדל המים הישן של כפר אונו, ששימש גם כעמדת ביטחון ליישוב בתקופת מלחמת העצמאות.
 • מגדל המים בתכנון האדריכל משה קופמן משנת 1963 (בצפון היישוב סמוך לשבט און ולתחנת הדלק "פז"). הצעתו של קופמן למבנה ייחודי זה, בעל 16 צלעות, זכתה בתחרות במקום הראשון.
 • שכונת קיראון ושכונת רימון: זוג שכונות בתכנון האדריכל ישראל לוטן, המתאפיינות (בעיקר קיראון) בסגנון הברוטליסטי שזכה להשראה בארץ באותה התקופה בין השאר מעבודותיהם של האדריכלים לה קורבוזיה ואוסקר נימאייר.
 • לקריית אונו עיר תאומה בהולנד בשם דראכטן. במרכז קריית אונו ישנה כיכר שנקראת כיכר דראכטן על שם העיר התאומה. גם בדראכטן, קרוב לתיאטרון העירוני יש כיכר שנקראת 'כיכר קריית אונו'. יחסיה של קריית אונו עם דראכטן הנמשכים מזה עשרות שנים, התאפיינו בקרבה מיוחדת. כך, בתקופת ההמתנה הציעה דראכטן לארח את כל ילדי קריית אונו, הצעה שנדחתה באדיבות על ידי היישוב.
 • העץ הבודד, היה עץ שקמה בן 552 שנים, שנבחר וטופח על ידי החקלאי אריה קוניקוב שעבד בפרדס רייספלד. העץ היה בעבר חלק מ"פרדס רייספלד" אך הוא נפגע בשעה שצעירים הבעירו מתחתיו מדורת ל"ג בעומר, ואחד מהענפים נשבר. בליל ה-20 בדצמבר 2002 העץ קרס בשל סערה שהתחוללה באזור. את העץ הוציאו ממקומו וכעבור לילה נשתל עץ שקמה אחר. כיום, הפרדס נסגר ובמקומו הוקם פארק, הקרוי "פארק רייספלד". העץ ה-"בודד" החדש ממוקם במקום שהיה ממוקם העץ הבודד הישן אך כעת, העץ כבר אינו בודד ובמקום שיהיה מוקף בפרדס, הוא מוקף בפארק.
 • מצבת החייל האוסטרלי.
 • רחבת המייסדים ברחוב המייסדים בעיר (בקרבת שכונת רייספלד). במרכז הרחבה גינה קטנה ולוח המנציח את שמות מייסדי העיר. הכיכר הוקמה ב-2010 לציון 70 שנה ליסוד המקום.

ראשי הוועד המקומי, המועצה והעירייה של קריית אונו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רב העיר הוא הרב ד"ר רצון ערוסי.

תחבורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריית אונו מחוברת לכביש 471 בצפון, שמחבר בין כביש 4 לבין כביש 6, מה שמעניק לעיר חיבור מהיר לכבישים מהירים. בנוסף, קריית אונו מחוברת לכביש הרוחב האזורי כביש 461 באמצעות כביש גישה וזו הכניסה העיקרית אליה מדרום. הכביש הראשי של קריית אונו הוא דרך לוי אשכול- שדרכו עוברת בין שכונת פסגת אונו בצפון העיר, ועד שכונת רימון בדרום העיר. עוד כביש חשוב בעיר הוא דרך בן-גוריון, שמוביל בין שכונת גני אילן עד רימון. דרך בן-גוריון נחשבת לגבול בין קריית אונו לקריית קריניצי ברמת גן, ולצידה ממוקם הבקו"ם. עוד כבישים חשובים הם רחוב הרצל, הנשיא, וולך, שלמה המלך, וצה"ל.

פוליטיקה מקומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2003 נערכו בחירות מוקדמות לאחר שראש העיר היוצא, דרור בירנבאום, פרש במפתיע מתפקידו לאחר שקיבל מישרה ניהולית בכירה בחו"ל. בבחירות למועצה זו נבחרו הרשימות: תנועת התושבים 3 מנדטים- בראשותו של יוסי נשרי. קריית אונו ירוקה 3 מנדטים- בראשותו של ישראל גל. שינוי 3 מנדטים - בראשות איתי גרין. עתיד חדש 2 מנדטים - בראשות איציק ציזר. ליכוד - מנדט אחד. ש"ס - מנדט אחד. קריית אונו שלנו - מנדט אחד. מפדל - מנדט אחד. נאמני קריית אונו - מנדט אחד. מרצ - מנדט אחד.

בחירות 2008 התקיימו ב-11 בנובמבר 2008, אך אף מועמד לא השיג אחוזי תמיכה הגבוהים מ-40% מקולות הבוחרים. סיבוב שני נערך שבועיים לאחר מכן ב-25 בנובמבר 2008, בבחירות אלו התמודדו:

 • יוסי נשרי, ראש העירייה המכהן, בתמיכת הליכוד.
 • ישראל גל, יו"ר האופוזיציה, בתמיכת מפלגת העבודה ומרצ.

יוסי נשרי ניצח ברוב דחוק את ישראל גל.

בבחירות למועצה זו נבחרו הרשימות: תנועת התושבים 3 מנדטים - בראשותו של יוסי נשרי. קריית אונו ירוקה 3 מנדטים - בראשותו של ישראל גל. המקומים והירוקים 2 מנדטים - בראשות יעקב סבו. קדימה 2 מנדטים - בראשות עמי כחלון. עתיד חדש 2 מנדטים - בראשות איציק ציזר. צדק חברתי - מנדט אחד. איחוד ש"ס והמפד"ל - מנדט אחד. חזית דתית מאוחדת - מנדט אחד.


ב22.10.2013 נבחר ישראל גל לראשות העיר ברוב של 56% מול 44%. הקואליציה שהקים ישראל גל כוללת את הרשימה המאוחדת בראשות ישראל גל (5 מנדטים), מרצ בראשות ירון יעקבי, יש עתיד ורשימה דתית בראשות נפתלי כהן שנבחר לסגן ראש העירייה. את ספסלי האופוזיציה חובשים הרשימות: יוסי נשרי ואיציק ציזר (כך, במקור), המקומיים ותקווה בראשות שי דבורה.

מרכזי מסחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קניון קריית אונו, הוקם בשנת 2008
 • קניון קריית אונו - המרכז של קריית אונו, בו יש חנויות בגדים, אוכל, סרטים, באולינג, קרטינג ועוד.
 • כיכר דרכטן - כיכר שנקראת על שם העיר התאומה של קריית אונו, דראכטן, ובה יש גן משחקים, בנק ועוד מספר חנויות.
 • מרכז רש"י - מספר חנויות קטן.
 • הרצל - קיוסק וסופרמרקט.
 • רימון - מרכז עם חנות ספרים, סופרמרקט, מספרה, ואת פיצה רימון
 • כיכר האחים גרין - מספר חנויות קטן
 • מרכז רקפת - מספר חנויות קטן.

שכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קריית אונו הוותיקה - הלב ההיסטורי של קריית אונו, ושם נמצאות השכונות הראשונות של העיר. בשכונה יש בית העייריה הישן, מרכז דראכטן, ועוד. השכונה נמצאת בצפון העיר.
 • גני אילן - שכונה שמזכירה את קריית אונו הוותיקה, אך בה היא יותר חדשה. נמצאת בצפון מערב העיר.
 • מגדל המים - שכונה על סגנון נמוך, בה נמצא מגדל המים ההיסטורי של העיר, שבט הצופים ונמצאת במזרח העיר.
 • פסגת אונו - שכונה שבה יש בניינים לגובה, בה נמצא הספורטק, ונמצאת בצפון מזרח העיר.
 • רייספלד (קריית אונו החדשה)- נמצאת במרכז העיר, בה כל הבניינים מקיפים פארק מרכזי, פארק רייספלד, ורצועה של בניינים נמוכים ומפוארים וקוטג'ים, מקיפה את הבניינים.
 • נופי רייספלד - שכונה עם בניינים גבוהים המשקיפים על פארק רייספלד, בה נמצאים חטה"ב. נמצאת במרכז קריית אונו.
 • קיראון - שכונה שתוכננה על ידי האדריכל ישראל לוטן, ומבוססת על בנייה לגובה עם הרבה שטחים ירוקים. נמצאת בדרום העיר.
 • שער הקריה - שכונה קטנה ליד הבקו"ם, נמצאת בדרום מערב העיר.
 • עבר הירדן - שכונה שבה יש בניינים מודרניים המתנשאים לגובה, ובה גם יש את המועדון העירוני של הנוער. נמצאת בדרום מערב העיר.
 • רימון - שכונה שנמצאת בדרום מזרח העיר, קרוב לסביון, ובה יש את המרכז המסחרי רימון.
 • שכונת אריאל שרון- שכונה שעדיין נמצאת בשלביי תכנון, ובה אמור להיות מרכז תרבות, עסקים ומגורים בגורדי שחקים. השכונה תימצא ממערב לשכונת גני אילן בין אונ' בר-אילן, כפר אז"ר וכביש גהה.

ערים תאומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ לפי דעת מקרא הכוונה לאלפעל, אביו.
 2. ^ מסכת ערכין פ"ט מ"ו. מסכת גיטין פ"ו מ"ז. מסכת מגילה דף ד' ע"א. מסכת סנהדרין דף י"א ע"ב. ראו גם: בן ציון סגל, הגאוגרפיה במשנה - אונו; אונו באתר דעת