קרל יואל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

קרל אמסון יואל (20 בנובמבר 1889, קולמברג - 4 בנובמבר 1982, נורמברג) היה יצרן וסוחר טקסטיל גרמני יהודי. הוא סבם של המנצח אלכסנדר יואל והמוזיקאי בילי ג'ואל.

יואל היה בנו של סוחר טקסטיל. בשנת 1928 הקים חברה לממכר מוצרי טקסטיל בדואר, בנורמברג. בשנה זו הוא החל גם בייצור. חברתו של יואל הפכה במהרה לאחת החברות המובילות במכירה באמצעות הדואר בגרמניה.

אחרי עליית השלטון הנאצי ב-1933, הופלה יואל באופן הולך וגדל על ידי מנהיגים דתיים, במיוחד יוליוס שטרייכר. בעקבות זאת העביר את חברתו לברלין בשנת 1934, בה שכר מפעל באזור ודינג והתקין בו מכונות אריזה חדשות, אך את מפעל התפירה הותיר בנורמברג. האפליה הלכה וגברה בהמשך עם הדרישה לסמן את המשלוחים עם האות J. מאוחר יותר הולאמו מפעלים יהודיים והפכו למפעלים אריים. יואל נאלץ למכור את מפעלו ליוזף נקרמן במחיר של 1.1 מיליון מארק, הרבה למטה משוויו. הכסף הועבר לחשבון נאמנות בבנק בשם Hardy & Co. בברלין.

בינתיים היגרו קרל יואל ואשתו מטה לשווייץ ביולי 1938. בנם הלמוט (ששינה את שמו מאוחר יותר להווארד) למד בפנימייה שם. משהיגר לא הייתה ליואל גישה לכספים בברלין. באוגוסט 1938 גורש משווייץ ועבר לקובה. בסופו של דבר, הגיע לארצות הברית, בה הקים מפעל חדש ב-1942.

ב-1957 קיבל יואל פיצוי של 2 מיליון מארקים גרמניים עבור חברתו הקודמת מנקרמן, אשר הפעיל את חברת המכירות בדואר הגדולה ביותר בגרמניה באותם זמנים. בשנת 1964 היגר יואל בחזרה לנורמברג, בה חי עד יום מותו.