רגימנט נושאי הרומח המלכותי של המלכה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רגימנט נושאי הרומח המלכותי של המלכה
17th Lancers badge.jpg
"Death or Glory
'תהילה או מוות'"
פרטים
כינוי 'בני התהילה או המוות'
מדינה Flag of the United Kingdom.svg  הממלכה המאוחדת
שיוך Flag of the British Army.svg  הצבא הבריטי
יחידת אם חיל השריון המלכותי
סוג סיור משוריין
בסיס האם גרנטהאם, לינקונשייר, אנגליה
תאריכים וזמנים
הקמה 25 ביוני 1993
מלחמות

מלחמת עיראק

נתוני היחידה
כוח אדם 4 אסקדרונים לוחמים
פיקוד
מפקדים המלכה אליזבת השנייה

רגימנט נושאי הרומח המלכותי של המלכהאנגלית: Queen's Royal Lancers או בר"ת: QRL) הוא רגימנט סיור משוריין בצבא הבריטי. הרגימנט נוסד ב-25 ביוני 1993 על ידי איחוד שני רגימנטים קודמים; 'רגימנט נושאי הרומח ה-5/ה-16 המלכותי של המלכה' ו-'רגימנט נושאי הרומח ה-17/ה-21', שגם הם אוחדו מתוך ארבעה רגימנטים של נושאי רומח (Lancers) בשנת 1922. בשנותיו הראשונות שימש רגימנט שריון עם טנקי הצ'אלנג'ר, אך משנת 2005 שונה יעודו וכיום הוא משמש סיור משוריין לסיוע יחידות שריון אחרות בשדה הקרב.

הרגימנט מורכב מארבע אסקדרונים (Squadrons), כל אחד מייצג את הרגימנט ההיסטורי שאת דרכו הוא ממשיך מבחינת מסורת ומורשת; אסקדרון נושאי הרומח ה-5, ה-16, ה-17 וה-21.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חייל מהרגימנט ברק"ם סיור, אפגניסטן.

רגימנט נושאי הרומח ה-5/ה-16 המלכותי של המלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

'רגימנט נושאי הרומח ה-5/ה-16 המלכותי של המלכה' (באנגלית: 16th/5th The Queen's Royal Lancers) נוצר בשנת 1922 על ידי איחוד שני רגימנטים:

  • רגימנט נושאי הרומח ה-5 האירי המלכותי: הוקם בשנת 1689 בתור 'רגימנט הדרגונים של ג'יימס וין', החל משנת 1756 הוא נקרא 'רגימנט הדרגונים ה-5 (האירי המלכותי)' ובתקופה זו הוא שירת באירלנד. במהלך המרד האירי של 1798 הואשם הרגימנט בבגידה משום שסירב להלחם בכוחות מורדים, על כך הוא פורק וברשימות הצבא היה אמור להישאר שורה ריקה בין הרגימנט ה-4 וה-6, כדי לזכור את הבושה. בשנת 1858 אולם, הוא הוקם מחדש בתור רגימנט נושאי רומח. הרגימנט שירת במערכות העיקריות של הצבא הבריטי, בהם ראוי לציין את המלחמה המהדית ומלחמת הבורים, אחד מחללי הרגימנט במלחמת העולם הראשונה (טוראי ג'ורג' אדווין) היה החייל הבריטי האחרון שנהרג במלחמה.

רגימנט נושאי הרומח ה-17/ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

'רגימנט נושאי הרומח ה-17/ה-21' (באנגלית: 17th/21st Lancers) נוצר גם הוא בשנת 1922 על ידי איחוד שני רגימנטים:

  • רגימנט נושאי הרומח ה-17 (של הדוכס מקיימברידג'): הוקם בשנת 1759 בתור 'רגימנט הדרגונים (הקלים) ה-18' על ידי קולונל ג'ון הייל. בשנים שלאחר הקמת הרגימנט, מספרו שונה ל-17, ל-3 ושוב ל-17, בתקופה זו שירת הרגימנט בגרמניה, אירלנד ובמלחמת העצמאות של ארצות הברית. בתחילת המאה ה-19 שירת הרגימנט בהודו ובשנת 1822 שונה יעודו מדרגונים קלים ונושאי רומח, בעיקר לאור הצלחת האוהלנים הפולנים בשירות נפוליאון. ב-1826 הרוזן השלישי מלוקאן הפך למפקד הרגימנט והשקיע כסף רב במדים וציוד, מה שיצר לרגימנט שם של גנדרנים והם קיבלו את הכינוי 'הגנדרנים של בינגהאם'. בשנת 1854 נשלח הרגימנט להשתתף במלחמת קרים כחלק מהחטיבה הקלה אשר מוכרת במיוחד עבוד הסתערות הבריגדה הקלה שבה השתתף גם הרגימנט. לאחר מכן הוא נשלח להודו להשתתף בשלבים האחרונים של המרד ההודי הגדול, בהמשך נלחם הרגימנט בין היתר במלחמת הזולו, מלחמת הבורים השנייה ומלחמת העולם הראשונה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקודם:
רגימנט הדרגונים הקלים
סדר בכירות חיל פרשים (שריון)
מקום 10
הבא:
רגימנט הטנקים המלכותי
רגימנטים בחיל השריון ובמשמר הפרשים של הצבא הבריטי

משמר החייםהכחולים והמלכותייםמשמר הדרגונים הראשון של המלכהמשמר הדרגונים הסקוטי המלכותימשמר הדרגונים המלכותירגימנט ההוסרים המלכותי של המלכהרגימנט נושאי הרומח ה-9/ה-12 המלכותירגימנט ההוסרים המלכותי של המלךרגימנט הדרגונים הקליםרגימנט נושאי הרומח המלכותי של המלכהרגימנט הטנקים המלכותירגימנט היאומנרי המלכותירגימנט היאומנרי המלכותי של ווסקסרגימנט היאומנרי המרסיאני והלנקסטריאני המלכותירגימנט היאומנרי של המלכה