רוז'ה רובוטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רוז'ה רובוטה

רוז'ה רובוטה (19216 בינואר 1945) הייתה צעירה יהודיה, מנהיגת התארגנות מחתרתית במחנה ההשמדה אושוויץ שנתלתה, יחד עם שלוש מחברותיה, בשל חלקה בהתקוממות הזונדרקומנדו ב-7 באוקטובר 1944.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולדה בעיר צ'יחאנוב (Ciechanów) שבמחוז מזוביה בפולין למשפחה מהמעמד הבינוני. לרוז'ה, שכינתה עצמה לעתים בשמה העברי – שושנה, היו אח ואחות וככל הנראה, נספתה כל משפחתה בשואה. רובוטה הייתה חברה בתנועת הנוער "השומר הצעיר" ובמחתרת של תנועה זו בעת הכיבוש הנאצי בפולין. היא נשלחה למחנה אושוויץ II (בירקנאו) ב-1942. רובוטה עבדה במחסן הבגדים במחנה, שהיה סמוך לקרמטוריום III בו נשרפו גופות הנרצחים בתאי הגזים. היא גויסה למחתרת שבמחנה ההשמדה על ידי חברים שהכירה מתנועת הנוער בעיירתה ובהמשך גייסה למחתרת מספר צעירות, שעבדו בתוך המפעל "וייכסל מטאל אוניון ורקה " (Weichsel Metall Union Werke), שבו הייתה גם מחלקה לייצור אבקת שריפה, בגרמנית:"Pulverraum" (ובתעתיק עברי: "פולוורראום"). היא הייתה אחראית על איסוף אבק שריפה שנאסף על ידי הפועלות האחרות, הסתרתו והעברתו לחברים אחרים במחתרת.‏[1] מטרת איסוף אבק השריפה, בכמות של כ-1-3 כפיות ביום, הייתה יצירת מטענים מאולתרים שנועדו לפיצוץ תאי הגזים בזמן התקוממות שתוכננה על ידי אנשי הזונדרקומנדו.‏[2] את אבק השריפה הם מסרו לאחד מה"זונדרקומנדו", שהיה פעיל במחתרת, ושמו ורובל (Wróbel). במהלך התקוממות הזונדרקומנדו, ב-6 באוקטובר 1944, הרגו המתקוממים ארבעה אנשי אס אס והצליחו לפוצץ את גג קרמטוריום III. בחקירות שערכו הגרמנים לאחר דיכוי המרד, נתפסו ארבע צעירות; רובוטה, אלה גרטנר, אסתר וייסבלום ורגינה ספירשטיין. למרות חקירות רבות ועינויים קשים לא הסגירו ארבע חברות המחתרת פרטים על משתתפים נוספים בהתקוממות. ב-6 בינואר 1945, ימים מספר לפני שחרור המחנה על ידי הצבא האדום, הן נתלו בפומבי בחצר המחנה. על פי חלק מהעדויות, רובוטה, שהייתה בת 23 במותה, וחלק מהצעירות האחרות שנתלו, צעקו לפני מותם "נקמה" ו"חזק ואמץ".‏[3]

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

זכרה של רובוטה ושל שלוש חברותיה שנתלו הונצח בציון המצוי בגן ביד ושם בירושלים. כמו כן, בסידני שבאוסטרליה, נחנכו ב-2008 "שערי רוזה רובוטה".‏[4] ב-1994, במלאת 50 שנה למרד הזונדרקומנדו, נקבע לוח זיכרון לזכרה ולזכר חברותיה, במוזיאון אושוויץ שבאושווינצ'ים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]