רוטר.נט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רוטר.נט
סמליל האתר
סוג: אתר אינטרנט
הקמה: 1997
מייסדים: הרב ישעיהו רוטר, נעם רוטר
בעלות: משפחת רוטר
שירותים עיקריים: חדשות ופורומים
rotter.net

רוטר.נט הוא אתר אינטרנט ישראלי בעברית, שהוקם ב-1997 על ידי נעם רוטר מחיפה שהיה אז בן 12‏[1]. החל משנת 2001 היה האתר בבעלות אביו, הרב ישעיהו רוטר (2 במרץ 1953 - 12 ביוני 2012) ומאז פטירתו הוא מנוהל בידי אשתו מיה, ילדיו נעם ורעות וחתנו אורי. האתר היה מראשוני אתרי האינטרנט שהביאו סקופים בישראל[2][3].

על פי דירוג אתרי האינטרנט של אלקסה, רוטר.נט הוא אחד מ-100 האתרים הפופולריים ביותר בישראל‏[4]. בזמנים של רגישות ביטחונית רבה (כגון במבצע צוק איתן) עולה מידת הפופולריות של האתר.

תוכן האתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר עוסק בשלושה תחומים עיקריים:

  • חדשות, פוליטיקה ואקטואליה
רשת של פורומים. פורום סקופים מביא דיווחים מהשטח, בעיקר בזכות מתנדבים בכוחות הביטחון וההצלה (מגן דוד אדום, זק"א והמשמר האזרחי) המוסרים ידיעות על אירועים (כדוגמת תאונות דרכים ופיגועים) בזמן אמת. בפורומים של רוטר נחשפו מסמכים ממשלתיים ופסקי-דין שזכו לאזכור מועט בתקשורת.
  • אינטרנט ומחשבים
מערכת של פורומים העוסקים במחשבים ובאינטרנט. הכניסה לפורומים אלה היא בתשלום. האתר דיווח בשנת 2008 על כ-7000 מנויים שמשלמים דמי מנוי[5].
  • פורום אברכים
מערכת חדשות מהעולם החרדי לצד פורום לגולשים החרדים, בנוסף קיים גם פורום מיוחד לנשים חרדיות, בהתאם למקובל בכלי תקשורת המיועדים לקהל דתי, האתר אינו מפרסם תמונות שאינן צנועות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנת 2001, בעקבות סכסוך עם המנהל והבעלים ישעיהו רוטר, פרשו חברים מרכזיים ממערכת הפורומים, יחד עם מי ששימש כוובמאסטר של האתר וארבעה מנהלים טכניים (אדמינים) שלו. הקבוצה הקימה את אתר האינטרנט "פרש".

בשנת 2005 תבע שלומי בוצ'צ'ו את האתר בטענה שהאתר השתמש במשך זמן רב בתמונות שצולמו על ידו מבלי לתת לו קרדיט. בית המשפט קיבל את טענתו של בוצ'צ'ו ופסק שעל האתר לפצות את בוצ'צ'ו בסכום של 50,000 שקלים על הפרת זכויות היוצרים שלו. השופטת כתבה שאילו מנהל האתר היה מודה בשימוש בתמונות, ייתכן שהיה נפסק פיצוי נמוך בהרבה. אולם "לא זו בלבד שהנתבע לא ביקש את רשותו של התובע... אלא שהוא מצא לנכון להכחיש באופן בוטה את השימוש בתצלומים, ואף הרחיק לכת בטפלו על התובע האשמת שווא של זיוף ומעשה מרמה", ולאחר שהשופטת קבעה שלטענות אלו אין יסוד, נפסקו הפיצויים שנפסקו בנוסף על הוצאות משפט וטרחת עורך דין‏[6].

בשנת 2011 פסק בית המשפט המחוזי במחוז מרכז שאתר רוטר.נט ובעליו אינם אחראים להפרת זכויות יוצרים בגין קישורים לאתרים מפרים המופיעים בפורומים הפועלים במסגרתו, משום שהוא מפעיל נוהל "הודעה והסרה", במסגרתו מסיר האתר כל קישור מפר, לאחר שנמסרה לו הודעה על קישור כזה‏[7].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ירעם נתניהושליפות עם הרב רוטר, באתר nrg‏, 7 באוגוסט 2007
  2. ^ מיק עצבני, לא עוצר באדום, וואלה, 25 ביולי 2002
  3. ^ ynet, רוטר נט, באתר ynet‏, 22 באוגוסט 2002
  4. ^ רוטר.נט באתר אלקסה
  5. ^ דורה קישינבסקי, מורידים בקצב - אתרי שיתוף קבצים בתשלום, כלכליסט, 1 במאי 2008
  6. ^ א 28400/04 בוצ'צ'ו שלומי נגד ישעיהו רוטר ניתן בפני השופטת יהודית שבח, 28 ביולי 2005
  7. ^ ת"א 567-08-09 א.ל.י.ס, אגודה להגנת יצירות סינמטוגרפיות ואחרים נגד רוטר.נט וישעיהו רוטר, ניתן ב-8 באוגוסט 2011