רון יוסף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רון יוסף
רון יוסף

הרב רון יוסף
תאריך לידה סוכות תשל"ה
תאריך לידה לועזי 1974 (בן 40 בערך)
השתייכות ציונות דתית
נושאים שבהם עסק הומוסקסואליות ביהדות ובהלכה אמונה מנהגי תימן ועדן

הרב רון יוסף (נולד בשנת 1974) הוא רב אורתודוקסי המכהן כרב קהילה בנתניה, טוען רבני וסופר סת"ם,‏[1] הומוסקסואל גלוי העומד בראש ארגון הומואים דתיים שהקים בשם הו"ד ופובליציסט[2] המרבה לפרסם מאמרי דעה בתקשורת הכללית והדתית העוסקים בקבלה של הומוסקסואלים דתיים ובהתנגדות להומופוביה.‏[3]. הרב רון יוסף ידוע כרב אורתודוקסי הגלוי היחיד בארץ, מחזיק בפרשנות המסורתית לאיסור משכב זכור ("וְאֶת זָכָר לֹא תִשְׁכַּב מִשְׁכְּבֵי אִשָּׁה"‏[4]) ומנהיג קו לפיו על ההומוסקסואל לדבוק באיסור זה.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב יוסף נולד בנתניה. לדבריו, משפחתו הייתה מסורתית, והוא התקרב ליהדות בנערותו. הרב יוסף מספר שאת נטייתו המינית גילה בגיל תיכון, וכי במהלך שירותו הצבאי, בעודו חייל בחיל הרפואה ושלישות החל תהליך של חזרה בתשובה ולאחר מכן למד בישיבה[דרושה הבהרה] ובמכללה התורנית חוש"ן. כשהיה בן 21 שיתף את בני משפחתו בדבר נטייתו המינית[5].

משנת 1996 עוסק הרב יוסף בפעילות ציבורית התנדבותית, לרוב בנתניה, ועיקר פרנסתו היא מעבודתו כמזכיר משפטי. מ-2003 מכהן כרב של בית כנסת של יוצאי תימן בנתניה[6]. בהמשך הוסמך רשמית לרב ולטוען רבני. בין השנים 2004 - 2005 שימש כמנהל משרד ורב ב"האגודה לטיפוח חברה ותרבות" של יוצאי תימן וכן כעורך עלון 'עובד-יה' אותו מוציאה לאור אגודה זו. בשנים אלו השתתף במפגשים חברתיים של קבוצת הומואים מבית דתי שאחת לחודש בתל אביב כינס חוזר בתשובה שהתכנה בשם הבדוי "אסף זהבי".

בשנת 2008 הקים ארגון הומואים דתיים בשם הו"ד. עם השנים קיים הרב רון מפגשים רבים עם רבנים אורתודוקסיים לאומיים וחרדיים, במטרה לקדם מודעות וקבלה של הומוסקסואלים. לדבריו, במסגרת פעילות זאת הביא לחתימה או להבעת הסכמה ותמיכה של 163 רבנים מהארץ ומחו"ל על מסמך העקרונות של הו"ד‏[7], אותו גיבש ביחד עם עורך האתר וצוות הו"ד, תוך כדי התייעצות עם אנשי מקצוע מתחומי ההלכה, החינוך והפסיכולוגיה, כדי לסייע לצעירים בהתמודדות עם הקונפליקט הנובע מהיותם הומוסקסואלים ודתיים.

יציאתו מהארון[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2009 בעת פרסום תחקיר בטלוויזיה בתוכניתה של אילנה דיין "עובדה"[8] היה לרב האורתודוקסי הראשון בישראל שיצא מהארון, החלטה שהגיע לדבריו אחרי תהליך ארוך ומייגע, ונגעה להתנהלותו כמנהל ארגון מורכב ורצונו ולנהל שיח אחראי, רציני ומעמיק. יוסף מספר כי קיבל הרבה תגובות חיוביות מצד בני המשפחה המורחבת, מכרים וסובבים על יציאתו מהארון. בד בבד, קיבל גם תגובות שליליות בעילום שם, שלוו באלימות מילוליות, והופעלו עליו לחצים שנועדו למנוע את המשך החשיפה ועידוד השיח בנושא. מאוחר יותר אמר על היציאה מהארון: "אני מקווה כי הנראות שלי כרב הומוסקסואל מחוץ לארון, עבור הציבור הדתי, שוות ערך למצעד"‏[9] "זאת כיוון שלהומו הדתי ניתנו פנים סוף כל סוף".‏[10]

בעקבות היציאה מהארון ב-2009 הוא העיד כי "אף אחד לא קיבל את זה בשמחה; שמו לי איומים על הדלת, התקשרו בשעות-לא שעות, זרקו ביצים על הדלת ועשו כל מיני דברים לא נחמדים. אני מניח שחשבו שזה ירתיע".‏[11]. בין השאר קיבל כתבי נאצה ואיומים על חייו.

על יחס הקהילה שלו בנתניה בעקבות היציאה מהארון העיד כי "זה לא היה פשוט אלא תהליך מאוד ארוך", וכי בקרב הדור הצעיר הוא קיבל הרבה חיזוקים ותמיכה, בעוד בקרב הדור המבוגר זה היה קשה. עוד ציין שיציאתו מהארון שימשה לשבור את הסטיגמה של קהילתו בנוגע להומוסקסואל החי בתל אביב, מבלה במסיבות ומנהל אורח חיים מתירני מבחינה מינית, כיוון שהתחוור להם שרב הקהילה שלהם נראה הפוך לגמרי מהסטיגמה, מה שהביא אותם להתחיל וללמוד את הנושא לעומק.‏[12]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ניתן למצוא את תעודת ההסמכה של הרב כאן וכאן
 2. ^ טל גוטמן, הצצה לעולמו של הרב הגאה מנתניה, באתר nrg‏, 4 בספטמבר 2008
 3. ^ שי לוטן, http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-3848954,00.html, באתר mynet‏, 15 בפברואר 2010
 4. ^ ספר ויקרא, פרק י"ח, פסוק כ"ב
 5. ^ טל גוטמן, יוצא מארון הקודש: הרב האורתודוכסי הראשון שיצא מהארון מדבר, באתר nrg‏, 10 באוגוסט 2009
 6. ^ יוצא מארון הקודש: הרב האורתודוקסי הראשון שיצא מהארון מדבר, באתר מעריב, 10.08.09
 7. ^ רועי יולדוס, ‏ההומואים הדתיים יוצאים מהארון: למעלה מ-6,000 פניות לארגון הו"ד, באתר ‏mako‏‏, ‏13 בנובמבר 2012‏
 8. ^ אורלי וילנאי, ‏גאווה פצועה, באתר ‏mako‏‏, ‏06 באפריל 2009‏
 9. ^ הרב רון יוסף, מצעד הגאווה אינו עוזר להומואים דתיים, ‏30 ביולי 2010
 10. ^ רזי ברקאי, "מה בוער", ‏18 בדצמבר 2013, 37:00 - 46:00
 11. ^ שבתי בנדט, המאבק לקבלה של הרב רון יוסף: "גם להומו דתי מותר לאהוב", באתר וואלה!, 21.12.12
 12. ^ רזי ברקאי, "מה בוער", ‏18 בדצמבר 2013, 37:00 - 46:00