רידג'בק רודזי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Akani Stehbild.JPG

הרידג'בק הרודזי הוא כלב ציד גדול שמוצאו מדרום אפריקה, והוא קרוי על שם הפס האופייני שעל גבו. הרידג'בק נחשב לכלב אינטליגנטי, נאמן, חזק ואמיץ.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאו של הרידג'בק הרודזי הוא מזימבבואה, (לשעבר רודזיה), ומכאן מקור שמו. הוא כלב שפותח על ידי מתיישבים אירופיים שחיו ברודזיה במאה ה-18, וייעודו היה ציד אריות. הרידג'בק פותח מעירוב גזעים, שכללו בין השאר גזע מקומי, טרייר אירי, פוינטר, קולי, בולדוג, גרייהאונד, איירדייל טרייר, וכנראה שגם דני ענק. את המאפיין הבולט שלו קיבל הרידג'בק מהגזע המקומי: פס ארוך של שיער במרכז הגב, שכיוון צמיחתו הפוך מכיוון צמיחת השיער בייתר הגוף, והוא יוצר מבנה של "רכס" שיער במרכז הגב. במהלך פיתוח הזן, סיגל לעצמו הרידג'בק יכולות הישרדות גבוהות שסייעו לו לחמוק מתנינים ונחשים, עמידות גבוהה לטמפרטורות קיצוניות של חום וקור, ויכולות פיזיות מרשימות.

הרידג'בק הוא כלב נאמן לבעליו ומגונן על המשפחה. הרידג'בק נוטה להיות חשדן כלפי זרים שנכנסים לשטח הטריטוריה של המשפחה. הרידג'בק לא מתאים לבעלים חסרי ניסיון, והוא כלב בעל מרץ שדורש מרחב טיולים ארוכים להוצאת אנרגיה גופו האתלטי והשרירי דורש אוכל רב ותזונה נכונה, הרידג'בק, עם האילוף הנכון יכול להיות כלב שמירה מצוין מפני פורצים ולהגן על בעליו בעת הצורך, למרות תכונותיו הפיזיות המרשימות לרידג'בק יש צד רגיש ולכן אילופו צריך להיות הדרגתי ולא אינטסיבי מדי.

הרידג'בק הוא החיה היחידה היכולה להרוג אריה בזמן קצר כמו 15 שניות.במהלך ניסוי שעשו חוקרי ה"גמא" שזהו אירגון הבודק מה חיות יכולות לעשות ברגעים חסרי אונים ראו החוקרים כי הרידג'בק נשך את האריה שלו לא היה שום מודעות בקרב ורצח אותו בזמן שיא של 15 שניות.


מבנה כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גובה - 60-68 ס"מ.
  • משקל - 32-38 ק"ג.
  • צבע - חום בהיר עד אדמדם, לעתים עם כתם לבן על החזה.
  • תוחלת חיים אופיינית - 12 שנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]