רישיון אפאצ'י

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רישיון אפאצ'יאנגלית: Apache License) הוא רישיון לתוכנה חופשית או קוד פתוח שחובר על ידי קרן התוכנה אפאצ'י. כל התוכנות שהופצו על ידי קרן זו או על ידי אחד מהפרויקטים שלה, רשומים תחת רישיון אפאצ'י. ישנן תוכנות שאינן שייכות לקרן ואף על פי כן הן רשומות תחת רישיון זה. הרישיון (גרסאות 1.0, 1.1 ו-2.0) דורש את שמירת ההערות הכוללות זכויות יוצרים ואת שמירת כתב הוויתור. למרות זאת, הרישיון איננו רישיון מסוג Copyleft – הוא מרשה שימוש והפצה של קוד המקור בתוכנות קוד פתוח וסגור.

רישיונות אפאצ'י[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקרן התוכנה אפאצ'י שלוש גרסאות של רישיון אפאצ'י.

רישיון אפאצ'י גרסה 1.0
זהו הרישיון המקורי של אפאצ'י התקף רק לגבי גרסאות קודמות של חבילות אפאצ'י (כגון גרסה 1.2 של שרת הרשת של אפאצ'י).
רישיון אפאצ'י גרסה 1.1
גרסה זו אושרה על ידי קרן התוכנה אפאצ'י בשנת 2000: "השוני העיקרי מגרסה 1.0 הוא סעיף הפרסום [סעיף 3 בגרסה 1.0]. תוכנות הנגזרות מתוכנות אפאצ'י אינן מחויבות להזכיר את אפאצ'י בפרסומים שלהן, אלא אך ורק את התיעוד שלהן" (תורגם לשפה העברית).
רישיון אפאצ'י גרסה 2.0
קרן התוכנה אפאצ'י אישרה רישיון מעודכן בינואר 2004. המטרות שהוצהרו בנוגע לרישיון כוללות:
    • עזרה לפרויקטים שאינם שייכים לפרויקטי הקרן.
    • שיפור התאימות עם תוכנות המבוססות על רישיון ה-GPL.
    • הרשאה להכליל את הרישיון כהערה במקום להזכירו בכל קובץ.
    • הבהרת הרישיון בנוגע לתרומות.

תאימות עם רישיון ה-GPL[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון התוכנה החופשית מחשיב את כל גרסאות רישיון אפאצ'י ככאלו שאינן מותאמות לגרסה 2.0 של רישיון ה-GNU GPL. תגובתה בנוגע לרישיון 2.0 של אפאצ'י הייתה:

"הרישיון של אפאצ'י אינו מותאם לרישיון ה-GPL מכיוון שלרישיון של אפאצ'י דרישות מיוחדות שאינן כלולות ברישיון GPL: יש לו פטנט מסוים המכיל פירושי מקרים שהם לא נצרכים ברישיון ה-GPL (אין אנו חושבים שסוגי הפטנטים האלו הם מטבעם רעיון רע, אבל, למרות זאת הם לא מותאמים ל-GNU GPL" ‏(תורגם לעברית ממסמך חיצוני).

קרן התוכנה אפאצ'י מנסה גם כיום (אפריל 2006) לפרש את תאימות רישיון אפאצ'י (גרסה 2.0) עם רישיון ה-GPL ‏[1]. הטיוטה הנוכחית של רישיון ה-GPL גרסה 3.0 כוללת תנאי (סעיף 7e) המתיר לרישיון להיות מותאם עם רישיונות הכוללים סעיף הנוגע ל-"גמול פטנט" (patent retaliation clauses), הכלול ברישיון אפאצ'י.