רפובליקת קומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רפובליקת קומי
דגל קומי סמל קומי
דגל סמל
המנון: המנון קומי
מיקום קומי
מיקום קומי בפדרציה הרוסית
שפה רשמית רוסית, קומית
עיר בירה סיקטיבקר
סטטוס פוליטי רפובליקה
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי הצפון-מערבי
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי הצפוני
נשיא / מושל ויאצ'סלב גאיזר
תאריך הקמה 22 באוגוסט 1921
שטח
- סה"כ
- % מים
ה-13 ברוסיה
415,900 קמ"ר
זניח
אוכלוסייה
- סה"כ (2010)
- צפיפות
ה-54 ברוסיה
951,200 נפש
2.3 נפש לקמ"ר
אזור זמן חורף UTC+3 , בקיץ UTC+4
www.rkomi.ru
(למפת רפובליקת קומי רגילה)
מיקום רפובליקת קומי במפת רפובליקת קומי
 
אוכטה
אוכטה
פצ'יורה
פצ'יורה
אוסינסק
אוסינסק
אינטה
אינטה
סוסנוגורסק
סוסנוגורסק
ימבה
ימבה
ווקטיל
ווקטיל
רפובליקת קומי

רפובליקת קומי (רוסית: Республика Коми; קומית: Коми Республика) היא רפובליקה בפדרציה הרוסית. נמצאת בצפון-מזרח רוסיה האירופית. חלק מהרפובליקה נמצא מצפון לחוג הקוטב הצפוני. בירתה היא סיקטיבקר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך ימי הביניים השטח היה חלק של הרפובליקה הפאודלית של נובגורוד והחל מהמאה ה-15 היה חלק של נסיכות מוסקבה.

בתקופת סטלין היו בשטח הרפובליקה מחנות עבודה לאסירים. חלק מהאסירים הועסקו בבניית מסילת הרכבת מאוחטה לוורקוטה, אחד מהם היה מנחם בגין.

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראש הרפובליקה עומד "ראש הרפובליקה" (ולא נשיא כמו ברפובליקות אחרות) ויאצ'סלב גאיזר, שקיבל את המינוי ב-2010. לרפובליקה יש פרלמנט הנקרא "המועצה המדינית"

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרפובליקה אוצרות טבע רבים ובה פועלות מספר חברות המנצלות אותם. רוב תושבי הרפובליקה מועסקים בענף עיבוד תוצרי נפט וגז, עצים ותעשיות הקשורות להפקת אנרגיה חשמלית. מרכזי התעשייה הם הערים סיקטיבקר, אינטה, פצ'יורה, סוסנוגורסק, אוכטה ווורקוטה.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפובליקה נמצאת בצפון מזרח החלק האירופי והיא הרפובליקה הגדולה ביותר ברוסיה באירופה. היא גובלת מצפון בגליל האוטונומי של הניינץ, ממערב - בחבל ארכנגלסק, מדרום - בחבל קירוב, וקראי של פרם, הכולל בתוכו את החבל האוטונומי הקומי-פרמיאקי, ממזרח - בחבל סברדלובסק וטיומן, הכולל בתוכו את מחוז יוגרה (חנטי-מנסי) האוטונומי ואת המחוז האוטומי של ימל-ניינץ.

הנהר החשוב של הרפובליקה הוא נהר פצ'ורה, הנשפך לים ברנץ, כמו כן זורם בה נהר ויצ'גדה, יובלו של דבינה הצפונית, וכן מזן הנשפך כמו פצ'ורה לים ברנץ.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1939 היוו בני עם הקומי 72.5% מהאוכלוסייה, והרוסים רק 22%. מלחמת העולם השנייה הביאה לרפובליקה נמלטים רבים מאזור הקרבות שהביאו איתם ענפי תעשייה משמעותיים. אחרי המלחמה חלק מהם נשארו. כמו כן ברפובליקה אורגנו מספר מחנות אסירים. רבים מאותם אנשים שהגיעו לרפובליקה בעל כרחם נשארו בה והביאו לידי כך שכבר בשנת 1959 הרוסים נהפכו לרוב ברפובליקה והשתלטו על רוב משאביה.

על פי תוצאות מפקד האוכלוסין משנת 2010, הרוסים מהווים 64% מהאוכלוסייה, קומי 24%, האוקראינים 4.2%, טטרים 1.3%, בלארוסים 1.0% ושאר העמים כ-5%.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


קואורדינטות: 63°9′10″N 55°49′41″E / 63.15278°N 55.82806°E / 63.15278; 55.82806