שאדוקאט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף שאדווקט)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שאדוקאט
Uncanny X-Men Vol 1 522 Variant.jpg
קיטי פרייד, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת Uncanny X-Men #522 ממרץ 2010, אמנות מאת טרי ורייצ'ל דודסון.
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה X-Men #129
(ינואר 1980)
יוצרים כריס קלרמונט
ג'ון ביירן
נתונים
שם אמיתי קתרין "קיטי" פרייד
סטטוס פעיל
חבר/ה ב צוות הכחדה
חבר/ה לשעבר ב S.H.I.E.L.D
אקסקליבר
המוטאנטים החדשים
אקס מן
כינויים בולטים חתלתולה, קאט, חתולת הצללים, אריאל, ספרייט
קרובי משפחה
בולטים
סמואל פריידמן (סבא, מת)
חוה רוזאנוף (דודה, מתה)
כרמן פרייד (אבא, מת)
תרזה פרייד (אמא)
כוחות בולטים שינוי מצב צבירת גופה, המאפשר לה מעבר דרך עצמים מוצקים והריסת ציוד אלקטרוני באמצעות מעבר דרכו.

שאדוקאטאנגלית: Shadowcat, "חתולת הצללים") היא דמות בדיונית של גיבורת-על מוטאנטית המופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת X-Men #129 מינואר 1980 ונוצרה על ידי הכותב כריס קלרמונט והמאייר ג'ון ביירן.

שאדוקאט הוא האלטר אגו של קיטי פרייד, המסוגלת לשנות את מצב צבירת גופה ולעבור אובייקטים הנמצאים בדרכה. קיטי היא הדמות הצעירה ביותר בצוות האקס מן, למרות שבמהלך הסדרה היא גדלה ונהפכת להיות דמות ראשית. לפי הספר "חמשת עשורי X-מן" (שלא תורגם לעברית), כינויה היה במשך תקופה מסוימת "אריאל", רמז אפשרי למוצאה היהודי.

דמותה של שאדוקאט מדורגת במקום ה-47 ברשימת גיבורי-העל הגדולים, לפי IGN.‏[1] את דמותה של קיטי פרייד גילמו בסרטי הלייב אקשן "אקס-מן" השחקניות סומלה קיי, קייטי סטוארט ואלן פייג'.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגזע חייזרי? שנותיה הראשונות והגעתה לאקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדברי הולוגרמה שהוצגה בפני וולברין, קתרין "קיטי" אן פרייד האמיתית הוחלפה בלידה עם חייזר מגזע הניאו, וייתכן כי היא שייכת לגזע זה. היא נולדה בדירפילד, אוהיו. בגיל שלוש עשרה, היא החלה לסבול מכאבי ראש, כתוצאה מכוחה המוטאנטי - יכולת לעבור דרך חומר מוצק. צ'ארלס אקסבייר ואמה פרוסט רצו את קיטי לצידם (האקס-מן של אקסבייר, אקדמיית מסצ'וסטס ומועדון הלפייר של פרוסט), ושלחו את חבריהם להביאה. בביקור עם האקס-מן בחנות, קיטי החלה לפתח ידידות עם סטורם, כאשר שלושה אבירי הלפייר התפרצו לחנות, בהנהגת פרוסט. האקס-מן הובסו ונלקחו בשבי. קיטי נטשה את סטורם והאחרים, והסתתרה על סיפון הרחפת של מועדון הלפייר, וגילתה כי האקס-מן מוחזקים בבניין תאגיד פרוסט. עם מספר טלפון שהוענק לה על ידי סטורם, קיטי הזעיקה עזרה. פניקס, סייקלופס ונייטקרולר הגיעו, כדי להציל אותה משכירי-החרב של מועדון הלפייר. לאחר שפניקס ניחמה את קיטי המבוהלת, קיטי עזרה לאקס-מן לגבור על מועדון הלפייר. אביה של קיטי זעם על אקסבייר, על כך שהעמיד את בתו בסכנה. פניקס השתמשה בכוחותיה כדי להרגיע את זעמו של אביה, וכך, קיטי הצטרפה לאקס-מן.

באקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

באקס-מן, קיטי עברה בהצלחה תרחיש של חדר הסכנה, שלאקסבייר לקח שבועות לתכנן. היא קיבלה מסטורם את שם-הקוד הראשון שלה, "ספרייט", והלכה לשיעורי הריקוד של סטיבי האנטר. קיטי התאהבה בקולוסוס, אם כי חשה לא בנוח ליד נייטקרולר דמוי-השד. בעתיד אפשרי, רייצ'ל סאמרס השתמשה בכוחותיה על מנת להעביר את תודעתה של קיטי המבוגרת לגופה של קיטי הצעירה, בתקווה כי המבוגרת תזהיר את האחרים. היא הזהירה אותם למנוע התנקשות בחיי הסנאטור רוברט קלי שתיגרם על ידי אחוות המוטאנטים, וכך להציל את העתיד. לאחר שהאקס-מן הצילו את סנאטור קלי, תודעתה של קיטי המבוגרת חזרה לגופה, וגילתה כי העתיד הדיסטופי נמנע. היא עברה הרפתקאות נוספות; הביסה שד נ'גאראי בעצמה, כמעט נחטפה על ידי קאליבן, וכמעט נהרגה על ידי מגנטו. היות שקיטי יהודיה, מגנטו הגיע להכרה כי הוא נעשה לא יותר טוב מהנאצים שהרגו את משפחתו. אחרי שהשתתפה בהצלתה, איליאנה רספוטין נעשתה קרובה יותר לקיטי, והשתיים הפכו לשותפות בדירה והשתתפו יחדיו בשיעורי הריקוד של האנטר.

בקרב של האקס-מן נגד גזע הברוד, קיטי פגשה לראשונה את הדרגון הקטן לוקהיד. בעוד האקס-מן היו בחלל, אקסבייר הקים את צוות המוטאנטים החדשים, שמרבית חבריו היו קרובים לקיטי בגיל. עם זאת, הצוות רק התאמן על שימוש בכוחות ולא יצא לקרב. כאשר עצבנה את אקסבייר, הוא העביר אותה למוטאנטים החדשים, להם קראה "תינוקות אקס" (X-Babies). לאחר ששרדה את איום הברוד, קולוסוס וקיטי החלו לצאת יחדיו, אם כי יחסיהם היו מתוחים היות שקיטי יהודיה וקולוסוס אתאיסט. במהרה, קיטי החלה לכעוס על גירושי הוריה.

אזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטי קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בפרק "הרפתקאות האקס-מן" של סדרת טלוויזיה "ספיידרמן וחבריו המדהימים" מוצגת קיטי פרייד בזהות ספרייט, ואת זו דיבבה סאלי ג'וליאן.
  • בפרק הפיילוט "גאוות האקס-מן" מוצגת קיטי פרייד כחברה החדשה באקס-מן, בסדרה זו דובבה פרייד על ידי קת' סווסי. פרייד היא הטירונית שבאקס-מן, ובתחילת דרכה פחדה מנייטקרולר, זאת בשל מראו השטני. מאוחר יותר, נייטקרולר וקיטי החלו לצאת יחד למשימות ועיצמו את כוחותיהם, אף אשר הצליחו להביס כמה וכמה פעמים את מגנטו. כאשר נייטקרולר מת לכאורה, מתאבלת עליו קיטי ופורצת בבכי מר, וכאשר מתגלה כי הוא חי מתקבלת זו אצלו בשמחה רבה אם כי וולברין מתחיל לגעור בה.
  • בסדרת הטלוויזיה "אקס-מן: אבולוציה" מוצגת קיטי פרייד כבת נוער וחברה בצוות האקס-מן, בסדרה זו דובבה פרייד על ידי מגי בלו א'והרה. בסדרה זו היה לפרייד עניין רומנטי בלאנס אלוורס, ידידות קרובה במיוחד עם נייטקרולר וכן מערכת יחסים מורכבת עם וולברין. לאחר גיוסה של אנה מרי לצוות האקס-מן מפתח בין פרייד למרי יחסים הדוקים במיוחד, כאשר השניים הופכות לחברות הטובות ביותר. כאשר אוולאנש מבקש להצטרף לאקס-מן מנסה פרייד לעזור לו בכך כמה שיותר, כאשר מחליט אוולאנש לעזוב מאחר שלא הצליח להצטרף לאקס-מן מנשקת אותו פרייד ונפרדת ממנו לשלום.
  • בסדרת הטלוויזיה "וולברין והאקס-מן" מוצגת קיטי פרייד כסטודנטית במכון אקסבייר, ואת זו דיבבה דניאל ג'ודוויטס. כאשר החל וולברין במשימתו להציל את העתיד העגום שנשלט בידי זקיפים, מגוייסת פרייד לאקס-מן כשאדוקאט באופן מיידי. שאדוקאט לחברה הצעירה ביותר באקס-מן, וכן מאוהבת זו בבובי דרייק. למרות היותה מאוהבת בדרייק, לפרייד היו בסדרה זו יחסים גם עם נייטקרולר, כאשר השניים התחבקו וניהלו כמה שיחות רומנטיות.

משחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קיטי פרייד מוזכרת בשיר "במוסך" של להקת וויזר האמריקאית.‏[2]
  • בסרט "השעה ה-25" של ספייק לי יש רמיזה לדמותה של שאדוקאט, כאשר מונטגומרי ברוגן אומר שהוא היה רוצה "ילדה שמאקס-מן... אחת שיכולה לעבור דרך קירות".
  • יוצר סדרת הטלוויזיה "באפי ציידת הערפדים", ג'וס וידון, אמר כי דמותה של באפי סאמרס הושפעה מקיטי פרייד.‏[3]
  • סדרת הטלוויזיה "הבלתי רגילים" ישנו אזכור לשאדוקאט, כאשר סטפני פאוול שואל את קייטי אנדרוס אם יש גיבור-על שהיא אוהבת במיוחד וזו עונה כי היא מעריצה את שאדוקאט, ולאחר מכן מציגה לפאוול בובת צעצוע של שאדוקאט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס