שבי גביזון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

שׂבי (שבתאי) גביזון (נולד ב-23 ביולי 1960) הוא במאי, תסריטאי ומפיק קולנוע ישראלי.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גביזון נולד וגדל בחיפה. לאחר שירותו הצבאי ביחידת ההסרטה של צה"ל למד בחוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. בשנת 1990, לאחר סיום לימודיו, כתב וביים את סרטו הראשון "שורו", קומדיה המספרת את סיפורו של אשר (משה איבגי), סופר, המקבץ סביבו עדת מעריצים המשננים תורתו, בדרכו אל מציאת המשמעות. לכתיבת התסריט היה שותף יונתן ארוך, שהיה גם המפיק בצוותא עם יוחנן רביב.

ב"שורו" שיחקו שחקנים ידועים רבים, ובהם קרן מור, משה איבגי ומשה פרסטר. המוזיקה כללה שירים של ערן צור, שאף הופיע בסרט. "שורו" זכה לביקורות אוהדות ולהצלחה בקופות, ובטקס פרסי אופיר גרף שבעה פרסים, ובהם פרס התסריט, פרס השחקן (עבור איבגי), ופרס הסרט הטוב של השנה. גביזון עצמו זכה בקטגוריית הבמאי הטוב ביותר לשנת 1990. לאחר מכן זכה הסרט בפרס וולג'ין בפסטיבל הקולנוע ירושלים, והופץ במדינות שונות בעולם.

בשנת 1995 כתב, ביים והפיק את סרטו השני "חולה אהבה בשיכון ג'", המספר את סיפורו של ויקטור (משה איבגי), מנהל תחנת כבלים פיראטית הנוהג לשקר על מערכות יחסים סוערות שהיו לו עם נשים רבות, עד שהוא מתאהב אהבה עזה בשחקנית המגיעה לשיכון שהוא גר בו. בסרט כיכבו חנה אזולאי הספרי, אורי גבריאל, מנשה נוי ומשה איבגי. "חולה אהבה" זכה אף הוא לשבחי הביקורת ולהצלחה בקופות. בשנת יציאתו גרף הסרט שמונה פרסי אופיר, ובהם פרסים לשני השחקנים הראשיים (הספרי ואיבגי), ופרסים על הבימוי והתסריטאות (שניהם לגביזון). לאחר מכן זכה הסרט גם הוא בפרס וולג'ין בפסטיבל ירושלים ובפרס המבקרים בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה. גם סרט זה הופץ במדינות העולם והשתתף בפסטיבלים לקולנוע בגרמניה, בארצות הברית, בצ'כיה ובברזיל, ובכולן הוא זכה בכמה פרסים מיוחדים.

בשנת 2003 יצר גביזון את הסרט "האסונות של נינה". "האסונות של נינה" מספר את סיפור משפחתו המפורקת של נדב, ילד בן 13, המאוהב בדודתו, נינה, בעודו מנסה להתמודד עם קשיי משפחתו. בסרט זה כיכבו איילת זורר, אלון אבוטבול, יורם חטב וענת וקסמן. גם סרט זה זכה לשבחי הביקורת ולאהדת הקהל, ואף ל-11 פרסי אופיר, ובהם פרס התסריט, פרס הבימוי והפרס לסרט הטוב שהוענקו לגביזון עצמו. לאחר מכן קיבל הסרט ארבעה פרסים בפסטיבל ירושלים ופרסים נוספים בפסטיבל חיפה לקולנוע. כמו כן השתתף הסרט בפסטיבל קאן בצרפת, בפסטיבל הקולנוע בניו יורק, בפסטיבל הקולנוע של בריטניה ובפסטיבלים בפולין, בבלגיה ובארצות הברית (כמו פסטיבל סאנדנס היוקרתי). עד מהרה הוא נהפך לאחד הסרטים הישראליים הרווחיים והנצפים ביותר מעולם.

בשנת 2004 פיתח גביזון את הקריירה הטלוויזיונית שלו, וקודם לתפקיד מנהל מחלקת הדרמה של זכיינית השידור רשת. באותה שנה השתתף בכתיבת תוכניתה של דנה מודן "אהבה זה כואב", זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה יחד עם תמר מרום.

בשנת 2007 ביים גביזון סדרת דרמה-קומית ששודרה ברשת, ואשר כתב בשיתוף עם דנה מודן. הסדרה, "אבידות ומציאות", עלתה בתחילה למסכים כסרט קולנוע, והסדרה מפתחת את עלילתו. הסדרה והסרט מספרים על שלוש אחיות, שאביהן שרוי בתרדמת בשעה שכל אחת מהן מתמודדת עם משבר זוגי. בניגוד ליצירותיו הקודמות, הפרויקט השאפתני של סרט וסדרה מקבילים התקבל בביקורות פושרות ובמספר צופים לא גדול באולמות הקולנוע. גם בקרב הצופים בבית הסדרה זכתה להצלחה פחותה מזו של "אהבה זה כואב".

גביזון משמש מרצה בכיר בחוג לקולנוע וטלוויזיה של אוניברסיטת תל אביב ומעביר סדנאות בימוי וכתיבת תסריט.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בספרו של קובי ניב "על מה הסרט הזה?" (1999) - ניתוח הסרט "חולה אהבה משיכון ג".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקודם:
1989 - -
זוכה בפרס אופיר לבימוי לשנת 1990
שבי גביזון ("שורו")
הבא:
1991 - ינקול גולדווסר
הקודם:
1994 - שמואל הספרי
זוכה בפרס אופיר לבימוי לשנת 1995
שבי גביזון ("חולה אהבה בשיכון ג'")
הבא:
1996 - אורי סיון וארי פולמן
הקודם:
2002 - ניר ברגמן
זוכה בפרס אופיר לבימוי לשנת 2003
שבי גביזון ("האסונות של נינה")
הבא:
2004 - יוסף סידר
הקודם:
2002 - ניר ברגמן
זוכה בפרס אופיר לתסריט לשנת 2003
שבי גביזון ("האסונות של נינה")
הבא:
2004 - יוסף סידר