שבע האחיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שבע המדינות האחיות והאח (סיקים)

שבע המדינות האחיות בהודו הן המדינות הנמצאות בצפון מזרח הודו, מופרדות מהודו על ידי בנגלדש ובהוטן, ומקושרות במעבר יבשתי צר.

המדינות הן: ארונאצ'ל פרדש, אסאם (אוחום), נאגאלנד, מניפור, מגהלאיה, טריפורה ומיזוראם.

על פי הגדרת ממשלת הודו השם המלא הוא "שבע האחיות והאח" כשמנהלית מצורפת גם מדינת סיקים הבודהיסטית כמדינה שמינית על אף היותה מנותקת גאוגרפית מיתרת השבע, היות שאינה שייכת לבנגל המערבית השכנה ויש לה מאפיינים דומים לשבע האחיות.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חבל ארץ ששטחו כ-260,000 קמ"ר. נמצא בצפון מזרח הודו, גובל בצפון עם סין (כולל טיבט), בצפון ובמערב עם בהוטן, במערב ובדרום עם בנגלדש, במזרח ובדרום עם מיאנמר .

הקשר היחיד עם שאר הודו הוא דרך "צואר התרנגולת", גשר יבשתי צר שרוחבו עד 33 ק"מ המחבר את אסאם עם מערב בנגל.

השטח כולל את ההימאליה המזרחית, השתפלות הקמט המזרחי של ההימאליה, מישורי הסחף של הברהמפוטרה וגבעות מגהאליה. התבליט הררי בחלקו ומישורי במישורי ההצפה הענקיים של נהר הברהמפוטרה, בחלקו המערבי זהו אחד האזורים הגשומים ביותר בעולם.

צ'רפונג'י (המכונה סורה) ומוסינראם שבמגהאליה הן הערים הגשומות בתבל, ושתיים משלוש נקודות המדידה הגשומות בעולם אחרי הר ואיאלהאלה בקאואיי שבהוואי. בערים סמוכות אלו יורדים בממוצע כ-12,000 מ"מ משקעים בשנה.

זורמים בו הנהר ברהמפוטרה, מהגדולים והארוכים בנהרות תבל, נהר בארק ונהרות אחרים. עקב הגשמים המרובים ניתן למצוא באזור מפלים רבים הזורמים בעיקר בתקופת המונסון.

בברהמפוטרה נמצא האי מאג'ולי שהוא אי-הנהר המיושב הגדול בעולם, ומרכז תרבות הסאטרה. שטחו 886 קמ"ר.

אסאם (אחום) היא מולדת המשי בעולם, משם נדדה הטכנולוגיה של הפקתו לסין, ומשם ליתרת העולם. מדינות שבע-האחיות פרט למדינת אחום, הן אזור הררי נחשל כלכלית יחסית למרבית מדינות הודו, למרות שכולל שלוש מדינות נוצריות בהן הכנסייה מביאה את רמת הקריאה והכתיבה לרמה סבירה, ומדינת מיזורם היא השנייה בהודו באחוז יודעי קרוא וכתוב. כמו במרבית הודו רוב התושבים מתפרנסים מחקלאות, בעיקר גידול אורז, ירקות ותה ותה אסאם (60% מהתה המגודל בהודו כולה גדל באחום) וכן עיבוד חזרן (במבוק), יש מעט מחצבים, נפט גולמי וגז טבעי, כולל את שדה הנפט הפעיל הוותיק בעולם המפיק ברציפות נפט עוד מהמאה ה-19. אין בארצות צפון-מזרח תעשייה משמעותית, ופרט לזיקוק נפט, עיבוד תה ומחצבים אין תעשייה, אלא רק מלאכות נגרות, אריגה ומלאכת יד זעירה.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התושבים המקוריים של שבע האחיות הם ברובם ממוצא בורמזי, סיני, טיבטי, מונגולי וקמבודי, מלמעלה מ-150 שבטים שונים, בעלי שפות שונות נוהגים, מורשת לבוש ואמונות שונות, הנבדלים מרוב תושבי הודו גם במראם החיצוני, בשטח שבע האחיות מתגוררים רבים מאוכלוסיית האדיוואסי של הודו. במהלך "נדידת העמים" שהתרחשה בטרם קבלת העצמאות והחלוקה להודו ההינדית והודו המוסלמית (פקיסטן), עודדו שלטונות הודו המוסלמים הגירת מוסלמים רבים מבנגל המזרחית (בנגלדש) אל שבע האחיות בתקווה לקבלת ריבונות על השטח בהחלטת החלוקה.

בשנות ה-70, בתקופת מלחמת העצמאות של בנגלדש, הגיעו אלפי פליטים מוסלמים, ותרמו גם הם לשינוי הדמוגרפי.

שבע האחיות, ובעיקר מדינת מיזוראם הם ביתם של בני מנשה, בני שבט קוקי-צ'ין (מיזו) שחלקו הזעום מזהה עצמו כצאצאי שבט מנשה - מעשרת השבטים האבודים.

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר עזבו הבריטים את הודו, נקרעו שטחים מהודו לטובת מדינת פקיסטן, עובדה זו גרמה לכך שמנהיגי הודו העצמאית חשו צורך לספח למדינה כל חבל ארץ שהיה תחת שלטון או חסות בריטית.

שבע האחיות סופחו להודו ללא הסכמת מרבית התושבים, עובדה שיצרה רצון עז לעצמאות והצמיחה תנועות הפועלות למען היפרדות מהודו.

חבל אסאם רבתי שכלל את מגהלאיה, מיזוראם ונאגאלנד היה תחת השלטון הבריטי כמאה שנים, ולמרות שתושביו זכו לסממני שלטון עצמי נלחמו למען עצמאות, כאשר הבריטים עזבו את הודו הם שייכו את חבל אסאם להודו כנגד רצון התושבים ומאז קיימות תנועות הקוראות לעצמאות החבל.

מאניפור וטריפורה היו שתיהן תחת שלטון בריטי כ-50 שנה, ועם עזיבתם הכריזו עליהן הבריטים כממלכות עצמאיות. ב-1949 השתלטה הודו על הממלכות ומאז מנסים תושביהן לזכות בעצמאות.

עקב פעילות תנועת ההתנגדות נדרשת אשרת כניסה מיוחדת (פרמיט) לארבע מתוך שבע המדינות. (ארונאצ'ל פרדש, נאגאלנד, מאניפור, מיזוראם).

למרות רצון התושבים לעצמאות, השלטון המרכזי ההודי לא מגלה נכונות למתן עצמאות זאת היות שלאזור זה יש חשיבות אסטרטגית גבוהה כנגד סין, בנגלדש ובורמה. ההיענות החלקית היחידה הייתה מתן ביטוי לשונות האתנית-תרבותית על ידי קריעת חלקים מאסאם ויצירת מדינות חדשות - מגהלאיה, מיזוראם ונאגאלנד.