שבץ נא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוח "שבץ נא"

שבץ נא, או בשמו באנגלית Scrabble (סקראבל) הוא משחק לוח השואב את השראתו מתשבצים. במשחק זה שניים עד ארבעה שחקנים יוצרים מילים על לוח בעל 15x15 משבצות בעזרת טבלות משחק עליהן מודפסות אותיות. המטרה היא לצבור נקודות, כאשר מספר הנקודות לו זוכה כל מהלך תלוי בעיקר באותיות הספציפיות המרכיבות את המילים שנוצרו במהלך, במספרן ובמיקומן.

המשחק "שבץ נא" קיים בכ-30 שפות שונות. הגרסה המקורית באנגלית משווקת על ידי חברת הסברו, אשר מחזיקה בסמל המסחרי "Scrabble" ברוב העולם. עשרות אלפי אנשים ברחבי העולם משחקים שבץ נא באופן מאורגן במועדונים ובטורנירים. אליפות העולם בשבץ נא באנגלית מתקיימת בשנים בעלות מספר אי-זוגי, לרוב במדינות דוברות אנגלית.

שבץ נא בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שקיימת גרסה עברית למשחק הסקראבל (עבורה הומצא, בעצם, השם "שבץ נא") הנפוצה אצל שחקנים חובבים, כל המשחק המאורגן בשבץ נא בישראל מתקיים דווקא בגרסה האנגלית. כיום קיימים בישראל מספר מועדונים למטרה זו, שבהם משחקים בעיקר - אך לא רק - עולים ממדינות דוברות אנגלית. שני המועדונים הגדולים ביותר הם מועדון השבץ נא הירושלמי על שם סאם אורבאום ז"ל (The Sam Orbaum Jerusalem Scrabble Club) ומועדון השבץ נא התל אביבי, המושכים אליהם עשרות שחקנים מדי שבוע. המועדונים מרכיבים יחד ארגון-על בשם "ההתאחדות הישראלית לשחקני שבץ נא" (The Israeli Scrabble Players Association). מדי שנה מאורגנות ברחבי הארץ מספר תחרויות (חד-יומיות ותלת-יומיות), ונציגים ישראליים לוקחים חלק באליפויות עולם ובתחרויות בינלאומיות אחרות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]