שומרת אחותי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שומרת אחותי
2048110 31.jpg
כריכת הספר
מחבר ג'ודי פיקו
שם בשפת המקור My Sister's Keeper
הוצאה כנרת-זמורה-ביתן
שנת הוצאה 2006 (ישראל)
2004 (ארצות הברית)
סוגה רומן
תרגום לעברית מיכל קירזנר-אפלבוים
מספר עמודים 450
מסת"ב 0-7434-5452-9

שומרת אחותיאנגלית: My Sister's Keeper) הוא רומן בדיוני שכתבה הסופרת ג'ודי פיקו, זהו ספרה ה-11 של הסופרת והוא יצא לאור בשנת 2004. הספר תורגם מאנגלית לעברית בידי מיכל קירזנר-אפלבוים ויצא לאור בישראל בשנת 2006 על ידי הוצאת הספרים כנרת-זמורה-ביתן. הספר עובד בשנת 2009 לסרט קולנוע בעל אותו השם, בבימויו של ניק קסווטס.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מספר את סיפורה של אנה, נערה מתבגרת אשר תובעת את הוריה כדי לקבל את הזכות לעשות בגופה כרצונה, לאחר שהוריה הביאו אותה לעולם באמצעות הפריה מלאכותית כך שתהיה תורמת אידאלית לאחותה קייט, החולה בלוקמיה (APL). הספר מתאר את התהליך שהביא את אנה בגיל 13 לברר מי היא באמת, לאחר שעד אז היא הוגדרה על ידי הסביבה ביחס למצב אחותה.

מאז שנולדה, אנה עוברת הליכים רפואיים לטובת קייט: לקיחת דם טבורי מחבל הטבור מיד לאחר הלידה, ובהמשך חייהן תרומת מח העצם ועירויי דם באופן תכוף. לאחר שמערכות גופה של קייט בת ה-16 קורסות, והיא זקוקה להשתלת כליה מגופה של אנה, פונה אנה לעורך דין, וגוררת את כל המשפחה לסחרחורת של עימותים וחשבון-נפש - מהי בעצם, "טובת הילד" והאם אנה כנערה מתבגרת (ועדיין לא בת 18) יכולה להיות אחראית לגופה ולהחלטות חשובות והרות גורל עבור אחותה?

הספר מגולל אחר השינויים בחיי המשפחה: אחיהן הגדול, ג'סי, מסתבך בצרות כמו גנבה, עישון, סמים ואלכוהול; האם עוזבת את עבודתה כעורכת דין ומקדישה את כל זמנה לטיפול בבתה החולה; האב, כבאי, שנשאר קרוע בין דאגה לביתו החולה, הענקת יחס ותשומת לב לשני ילדיו האחרים ושמירה על אחדות הקן המשפחתי.

הספר מעלה שאלות נוקבות: מהי האחריות שמוטלת על אחות והיכן היא עוברת את הגבול? מי קובע מהו הגבול וכמה ילד אחד יכול להקריב לילד אחר? האם האחריות היא גם הקרבה עצמית ופגיעה בבריאות האח התורם? האם יכול הורה להכריח את ילדיו לעשות משהו בניגוד לרצונו? מה פירוש להיות הורה טוב? הספר נכתב מנקודת מבטן של הדמויות בסיפור. כל פרק מתאר את מחשבותיה והרגשותיה של דמות אחרת מנקודת מבטה ומציג אותה כדוברת.

הרעיון לספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ודי פיקו הסבירה שהרעיון לרומן "שומרת אחותי" עלה במהלך קריאת מאמר על המשפחה הראשונה בארצות הברית שהביאה לעולם תינוק כדי שיהיה תורם פוטנציאלי של מח עצם לאחותו החולה. האח תרם את מח העצם לאחותו אבל היא נשארה צמח. הסופרת המשיכה לחשוב מה היה קורה לו התעוררה האחות: האם האח היה חש אחריות כלפיה? איך היה מרגיש לו הוריו היו מזכירים לו שילדו אותו בשביל אחותו החולה? איזה מתבגר יהיה ילד כזה הנושא על כתפיו תפקיד כה כבד משקל?

הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט המבוסס על הספר יצא לאקרנים בשנת 2009. את אם המשפחה מגלמת קמרון דיאז, אלק בולדווין בתפקיד עורך הדין, ג'ואן קיוזאק בתפקיד השופטת, אביגייל ברסלין בתפקיד אנה וסופיה וסילייבה בתפקיד קייט. במאי הסרט הוא ניק קסווטס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]