שורת הדין (ארגון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורת הדין
Shurat hadin logo.jpg
פרטי הארגון
מדינה: ישראל
פעילות: פעילות משפטית נגד ישויות טרור וגופים המממנים טרור, ונגד אנטישמיות.
התאגדות: עמותה
שנת ההקמה: 2002
מייסדים: ניצנה דרשן-לייטנר

"שורת הדין - Israel Law Center" הוא ארגון זכויות אדם יהודי הפועל משפטית נגד ישויות טרור וגופים המממנים טרור, או כאלה שמועברים דרכם כספי טרור, וכן נגד אנטישמיות עולמית.

הארגון הוא עמותה רשומה, אשר מטרותיה העיקריות, כפי שנרשמו ברשם העמותות הן "להגביר את המודעות הציבורית אודות מצוקתם וסבלם של קרבנות הטרור ומשפחותיהם. להעלות על סדר היום הציבורי העולמי את המאבק בארגוני הטרור".

העמותה נרשמה בדצמבר 2002 על ידי עורכת הדין ניצנה דרשן-לייטנר[1] העומדת בראשו עד היום.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון מתבסס על מודל המרכז המשפטי לדרום העני, מרכז זכויות אדם בארצות הברית, אשר שם לו למטרה למוטט כלכלית את ארגון שנאת ה"אחר" "קו קלוקס קלאן" (ה-KKK) וארגוני שנאה אחרים. "שורת הדין" מיישם מודל זה כדי להרוס כלכלית את קבוצות השנאה במזרח התיכון. "שורת הדין" מוביל את המאבק ללחימה בקבוצות הטרור הפלסטיניות והמוסלמיות באמצעות בתי המשפט. הארגון מייצג מאות קורבנות טרור בתביעות והליכים משפטיים כנגד חמאס, אש"ף, הרשות הפלסטינית, איראן, סוריה, צפון קוריאה, וגופים כלכליים רבים כגון בנק סין, הבנק הערבי, בנק אמריקן אקספרס, בנק קנדה-לבנון, UBS ועוד. התיקים נידונים בבתי משפט בישראל, בצפון אמריקה ובאירופה.

בנוסף, הארגון נאבק על זכויות העם היהודי בבג"ץ בישראל ובבתי משפט נוספים ברחבי העולם. כן מקיים הארגון משלחות בישראל לתושבי חוץ, הרצאות וכנסים בנושאים הקשורים לאיום הביטחוני על מדינת ישראל ומאבקה בטרור.

דרכי פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2011 דלף מברק דיפלומטי אמריקני מ-2007 העוסק בפעילות הארגון‏[2]. על פי המברק נעזר הארגון בראיות שמספקת לו ממשלת ישראל, ובשנים הראשונות אף קיבל מן הממשלה הנחיות באילו מקרים לטפל. במברק מוזכרים בשמם עובדים של המועצה לביטחון לאומי ושל המוסד כאנשי קשר של דרשן-לייטנר למטרות אלה.

פעולות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ב-10 בספטמבר 2006 הגישו עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר מארגון "שורת הדין" ועו"ד הניו-יורקי רוברט טולצ'ין תביעה בשם משפחותיהם של 12 היהודים האיראנים הנעדרים כנגד נשיא איראן היוצא מוחמד חאתמי.

הישגים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחילת פעילות הארגון ועד מאי 2012 נפסקו בתביעות שהגיש הארגון למעלה ממיליארד דולר. בפועל עד כה נגבו מתוכם 120 מיליון דולר, שהועברו למשפחות נפגעי טרור‏[7].

פרס מוסקוביץ' לציונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2012 זכתה יו"ר הארגון בפרס מוסקוביץ' לציונות. בנימוקי הזכייה נאמר: "ניצנה הרשימה את הועדה במסירות היומיומית שלה בשמירת כבוד המדינה ולא הרפתה באלה הרוצים לפגוע בה. עקשנותה והמקצועיות שלה הביאו להישגים שאפילו לא כולנו במדינה מודעים אליהם. אנשים כמותה מהווים סמן לחברה."

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]