שטיסל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שטיסל
לוגו שטיסל.jpg
לוגו הסדרה
סוגה דרמה משפחתית
חברת הפקה אבוט-ברקאי הפקות, טליסמה הפקות
יוצרים אורי אלון, יהונתן אינדורסקי
כותבים אורי אלון, יהונתן אינדורסקי
בימוי אלון זינגמן
שחקנים דב גליקמן, מיכאל אלוני, אילת זורר, נטע ריסקין, שירה האס
פרסים ראה פסקה
פסקול אבי בללי
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר עונות 2
מספר פרקים

12 (עונה ראשונה)

12 (עונה שנייה)
הפקה
מפיקים דקלה ברקאי, יונתן ארוך
מפיקים בפועל יסכה גור לוזון
עורכים גלעד אריאל, אתי לי-און זינגמן, אילה בנגד, תמר בן-ברוך
אתר צילומים תל אביב, בני ברק, ירושלים
צלמים רואי רוט
אורך פרק כ-45 דקות
שידור
רשת שידור Yes Oh
תקופת שידור
מקורית
29 ביוני 2013 - 14 בספטמבר 2013 (עונה ראשונה)
קישורים חיצוניים
עמוד הסדרה באתר yes
דף הסדרה ב-IMDb

שטיסל היא סדרת דרמה ישראלית העוסקת בקורותיה של משפחת שטיסל החרדית המתגוררת בירושלים. יוצרי הסדרה והתסריטאים הם אורי אלון ויהונתן אינדורסקי, והיא בוימה בידי אלון זינגמן.

העונה הראשונה כללה 12 פרקים ושודרה ב-Yes בין יוני לספטמבר 2013. מתוכננת עונה שנייה שתשודר בתחילת 2015, וגם היא תכלול 12 פרקים.‏[1]

אילת זורר עזבה את הסדרה בעונה השניה עקב אילוצי לוח זמנים. את מקומה תפסה הדס ירון, שתגלם את ליבי, דמות נשית חדשה שנכנסת לחייו של גיבור הסדרה.

הסדרה נמכרה לשבדיה ולצרפת, והשתתפה בטקס יוקרתי בצרפת ובוושינגטון.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקיבא שטיסל הוא רווק חרדי ירושלמי בן 26, המתגורר עם אביו, שלום (נהגה "שולם") שטיסל - אלמן מזה שנה. עקיבא, שהחל לעבוד כמלמד בחדר, מתאהב באלישבע רוטשטיין, אמו של תלמיד בכיתתו שהתאלמנה כבר פעמיים. הוא מבקש מהשדכן קניסברג להציע לה אותו, למורת רוחו של אביו שרוצה שיתחתן עם צעירה. הם נפגשים פעם אחת והיא מסרבת להמשיך. שלום דוחק בעקיבא להיפגש עם אסתי בת התשע-עשרה; למרות היסוסיו, הוא מציע לה נישואין לבסוף, על אף שעודו מאוהב באלישבע.

ליפא וייס, גיסו של עקיבא, טס לארגנטינה במסגרת עבודתו כשוחט, מתפטר ונעלם שם. אשתו גיטי מנסה להסתיר את החרפה ועובדת בסתר כדי לפרנס את ילדיה. היא מתוודה לבסוף בפני בתה הבכורה רוחמי, נערה הבוגרת מכפי שנותיה וחובבת ספרות, שצריכה לשמור על אחיה הקטנים. בלילות, מקריאה להם האחות את "אנה קרנינה" תוך שהיא משנה את שמות הדמויות. צבי אריה, אחיהם של גיטי ועקיבא, מתמודד למשרת הוראה בכולל בו הוא לומד ומפסיד, דבר השובר את ליבו. סבתא (באבע, נהגה בּוֹבֶּה) מלכה, אמו של שלום, מתגוררת בבית-אבות, ונחשפת לטלוויזיה לראשונה בחייה. היא הופכת לצופה נלהבת ב"היפים והאמיצים." עקיבא מוצא עבודה נוספת כצייר – הוא מכין תמונות עבור פוקס, אמן ידוע, וזה חותם עליהן כאילו היו שלו ומוכרן. שלום עצמו נפגש עם עליזה, מזכירה גרושה העובדת בת"ת שלו, אך סירובו להבהיר את כוונותיו מניע אותה להתחיל לבחון קשר עם אדם אחר.

עקיבא ממשיך להתלבט בנוגע לנישואיו. דודו יששכר, שביטל שידוך בעבר, מציע לו לשאול לדעתה של אלישבע. היא אומרת לו שהיא מבוגרת מדי עבורו. למרות זאת, הוא מודיע למחותנו המיועד כי אינו אוהב את בתו, וזה מבטל את הנישואין. שלום הנזעם מגרש את עקיבא מביתו. הוא נע ונד בעודו ישן במקומות שונים, וצריך להסתמך שוב על חבריו, הרווקים האחרים. לבסוף הוא מתפייס עם אביו. שלום עצמו, שהחל בינתיים להיפגש עם אלמנתו של עמית שהלך לעולמו, חש זקן: הוא סובל מיחושים בחזהו ומגלה שיצא לגמלאות לפני שנים אך אשתו שילמה למנהל כדי שיעמיד פנים שהוא מועסק. כמו כן, חוזרת לחייו בתו, שנודתה לאחר שהתקרבה לחסידות חב"ד והתחתנה עם חוזר בתשובה.

עקיבא משכנע את אלישבע להתארס עמו. ליפא יוצר שוב קשר עם משפחתו ושב ארצה; גיטי שמחה, אך רוחמי מתעבת את אביה. שלום מצליח להתמנות לתפקיד מנהל הת"ת. הוא משכנע את אלישבע לבטל את האירוסין עם בנו, והיא עוזבת את הארץ. עקיבא נשבר. סבתא מלכה מסלקת לבסוף את הטלוויזיה מחדרה, אך לא יכולה לעמוד בפיתוי ויורדת לצפות בה בסלון. היא נופלת במדרגות ונפצעת קשה. גיטי שהרתה, מוותרת בעקבות התאונה על ביצוע הפלה שתכננה, והמשפחה המפורדת והמסוכסכת מתכנסת סביב מיטת הסבתא בבית החולים.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות משניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ניצן לילה שביט מון מגלמת את דמותה של אסתי גוטליב
 • רות גלר מגלמת את דמותה של הרבנית ערבליך
 • מוטי ברכר מגלם את דמותו של ״הכורך״
 • אירית אבני אלטר מגלמת את דמותה של דבורה שטיסל
 • גל פישל מגלם את דמותו של יוסל'ה וייס
 • יואב סעדיאן רוזנברג מגלם את דמותו של ישראל רוטשטיין

הפקה וצילום[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך פתיח הסדרה

הסדרה שואבת את שמה ממסעדת מטבח יהודי-מזרח אירופי בשכונת גאולה בירושלים, בה ישבו אינדורסקי ואלון בעת שהגו את רעיון הסדרה. באוקטובר 2010 קיבל המיזם מענק פיתוח מאת המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים.‏[2]

שני היוצרים באו מתוך העולם החרדי-דתי: אלון הוא בנם של הרב בני ואמונה אלון, ואינדורסקי גדל במשפחה חרדית בשכונת גבעת שאול בירושלים ולמד בישיבת פוניבז'. יתר השחקנים צפו בכתבות וסרטים דוקומנטריים וכן התארחו אצל משפחות חרדיות על מנת להכיר את שפת היידיש ואת ההווי החרדי בשכונה.‏[3] לצד השחקנים הראשיים החילוניים, שהשתמשו בדבק שיובא מחוץ לישראל על מנת להדביק את הזקן, השתתפו בסדרה גם שחקנים וניצבים חרדים רבים מהמגזר הליטאי והחסידי.‏[4]

מפיקי הסדרה, כמו גם אחד מכותביה (אורי אלון), עמדו מאחורי הסדרה סרוגים ששודרה קודם לכן ביס, והתמקדה בחייהם של רווקים ורווקות ירושלמים מהמגזר הדתי לאומי.

הליהוק לסדרה הושלם ביולי 2012 ובאותו חודש החלו צילומי שנים עשר הפרקים, שהסתיימו באפריל 2013. בין היתר צולמו הפרקים בצפון תל אביב, בשכונת מחנה יהודה בירושלים, בשכונת מאה שערים ממצלמה נסתרת ברכב ובמקומות נוספים ברחבי הארץ.‏[5][6] שודרה בערוץ Yes Oh מה-29 ביוני 2013. באוגוסט הוקרן מרתון של פרקי הסדרה בסינמטקים.

שיר הנושא הוא עיבוד מיוחד עבור הסדרה של "לאן הולכים פתאום כולם" שהולחן על ידי אבי בללי, סולן להקת נקמת הטרקטור.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה הראשונה של הסדרה התקבלה בביקורות חיוביות בקרב מרבית מבקרי הטלוויזיה בישראל לאחר שידור הפרקים הראשונים.‏[7]

מבקרת וואלה!, לילך וולך, שיבחה את הסדרה:

מרחפת כמה סנטימטרים מעל לישראליות הארצית היומיומית, מעל לטוקבקים, מעל למהדורות החדשות, מעל לויכוחי דת ומדינה, מעל לקרעים. את הדרמה שלה היא צובעת בצבעי מים עדינים; היא קיימת, אבל בלי הבשרניות הנדחפת בגסות לפעמים של לא מעט מהיצירות הישראליות שחוששות שאם לא יצעקו אף אחד לא ישמע אותן. את "שטיסל" שומעים, גם כאשר היא לא מרעימה לכדי מלודרמה.[8]

מבקרת אתר מאקו נטע חוטר החמיאה אף היא:‏‏[9]

בסופו של דבר מה שבאמת מעסיק את רובנו בחיים זה לא עוד מאבק אידיאולוגי, אלא המבוכות הקטנות והיום יומיות, המוסכמות שאנחנו כבולים בהם (חרדים וחילונים כאחד) והתהייה אם אנשים שאנחנו אוהבים, אוהבים אותנו בחזרה וכמה. וזה מה שהופך אותה מעוד סדרה על חרדים, לפשוט סדרה מצוינת.

מבקר עכבר העיר אופיר ארצי שיבח את האנרכיזם הנוסטלגי בסדרה ואת הסצנות המשותפות בין גליקמן לאלוני ה"מרתקות ועשויות נפלא", אך תהה לגבי האפשרות שהצופים יזדהו עם הדמויות בסדרה:[10]

כל אחת מהן מנסה לברוח ממנו בדרכה שלה ונאלצת לכבוש יצרים אסורים: עקיבא (אלוני) מאייר בחשאי ומפחד להודות בזה, אחותו (נטע ריסקין) מנסה לגייס כספים כדי לחסוך עוד נסיעת עסקים מבעלה שנמלט בעצמו ותרתי משמע, אביו מסתיר מאהבת, סבתו מכניסה הביתה טלוויזיה (צבעונית) ומתמכרת ל"היפים והאמיצים" ו"השיר שלנו", ואפילו מושא האהבה הבלתי ממומשת שלו עוד תחלל שבת. הקלישאה הזו של להסתכל על חרדים דרך עיניים חילוניות ולסנן "מסכנים" - זו לא המטרה של "שטיסל", כנראה שאפילו להפך. אבל איך אפשר להימנע מזה אם הגיבורים בעצמם לא מרוצים מאיך שהם חיים ומהאיסורים שמוטלים עליהם? למה שנרצה להיכנס לעולם שעושה רושם שכולם רוצים לצאת ממנו?

לעומת זאת, שיר זיו, מבקרת עיתון "ישראל היום", כינתה את הסדרה "יידיש פלופ" וכתבה כי‏[11]

חרף השימוש בגמ"חים, במרק עוף ובסידורי תפילה, "שטיסל" לא מצליחה להפוך את הדמויות לאנושיות ולרגש. רוב הזמן היא נראית כמו תרגיל בדקלום. דמויות קרטוניות - הרב הצדיק, בנו האמן האסטרונאוט, הבת החסודה וכד' - שהולבשו כחרדים, קיבלו ממחלקת האביזרים זקנים ופאות ויצאו למסע שכולו אמונה בדיאלוגים. זה לא עובד.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה הראשונה של הסדרה הייתה מועמדת ב-12 קטגוריות בטקס פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה לשנת 2013, מתוכן שתי מועמדויות כפולות לשחקן ולשחקנית הטובים ביותר בסדרת דרמה – דב גליקמן ומיכאל אלוני נבחרו שניהם לרשימה הסופית על משחקם ב"שטיסל", כמו גם איילת זורר ונטע ריסקין.‏[12] בטקס, שנערך ב-24 בינואר 2014, זכתה הסדרה ב-11 מתוכן. הוענקו לה הפרסים עבור סדרת הדרמה הטובה ביותר, לשחקן הטוב ביותר בסדרת דרמה (דב גליקמן), לבמאי בדרמה (אלון זינגמן), תסריט בדרמה (אורי אלון ויהונתן אינדורסקי), עיצוב התלבושות, איפור, צילום, מוזיקה מקורית (אבי בללי), פסקול, ניהול אומנותי ועריכה.‏[13]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורת

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ גילי איזיקוביץ, פרסום ראשון: עונה שנייה לדרמה "שטיסל", באתר הארץ, 10 בדצמבר 2013
 2. ^ באתר המיזם לקולנוע וטלווזיה בירושלים
 3. ^ nrg יהדות, טיפים למציאת שידוך במגזר החרדי, באתר nrg‏, 27 ביוני 2013
 4. ^ יצחק טסלר, כבר לא מדביקים זקן: החרדים מגיעים לטלוויזיה, באתר ynet‏, 9 באוקטובר 2012
 5. ^ רן בוקר, אורלי זילברשץ מצטרפת לסדרה "שטיסל", באתר ynet‏, 25 ביולי 2012
 6. ^ רדיו ללא הפסקה - דובל'ה גליקמן ומיכאל אלוני מספרים על 'שטיסל', סדרת דרמה חדשה בכיכובם: אל תחמיצו!
 7. ^ רן בוקר, הזוכה הגדולה של פרסי הטלוויזיה: "שטיסל", באתר ynet‏, 24 בינואר 2014
 8. ^ לילך וולך, "שטיסל": דרמה ששומעים גם מבלי שתצטרך לצעוק, באתר וואלה!, 30 ביוני 2013
 9. ^ נטע חוטר, ‏דוס קריק: בקיץ הזה תתאהבו ב"שטיסל", באתר ‏mako‏‏, ‏30 ביוני 2013‏
 10. ^ אופיר ארצי, "שטיסל" לא מתעניינת בקירוב לבבות, באתר עכבר העיר, 30 ביוני 2013
 11. ^ שיר זיו, ‏יידישפלופ, באתר ישראל היום, 1 ביולי 2013
 12. ^ הוכרזו המועמדים לפרסי האקדמיה לטלוויזיה 2013-14: הוט מובילה עם 16 מועמדויות.
 13. ^ הוכרזו זוכי פרסי האקדמיה לטלוויזיה 2013-14: "שטיסל" ו"הפרלמנט" הטובות ביותר.