שיחה:לוי אשכול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gtk-dialog-question.svg ערך זה הוא נושאו של קטע הידעת? המופיע בתבנית:הידעת? 21 באוקטובר - סדרה 2


דוד שי הנכבד ! אתה כל כך ממהר להגדיר כל דבר שלא מקובל עליך כשטויות ???.

זו לא גישה סובלנית ביותר , בהחלט לא ברוח של אשכול!!!

לפחות שיראו חבריך לעשייה מה אתה מגדיר כשטוייות:

אשכול בראשית כהונתו היה צריך לחיות בצילו של האיש אותו החליף בתפקיד. לעומת בן-גוריון הכריזמתי , נראה היה אשכול מנהיג אפור ,ומטרה לבדיחות שרווחו על חשבונו.(יצאה אז חוברת בשם "כל בדיחות אשכול" , ובה אוסף בדיחות לעוסות שיוחסו ( בדרך כל שהיא לאשכול , ולימים חזרה התופעה לגבי דוד לוי)). למעשה האפרוריות של אשכול נבעה מאופיו , בהיותו איש פשרה שלא רצה להתעמת עם יריבים אפילו לא מהקצה השני של המפה הפוליטית. הוא הגדיל עשות בהעלאת עצמות זאב ז'בוטינסקי לקבורה בארץ , דבר שבן-גוריון בעל האופי הנקמני לא היה מוכן לעשות . לוי אשכול ניחן במזג טוב , הרבה למזג את דבריו בלשון האידיש,בבדיחה טובה ,וכשנשאל פעם אם ברצונו בתה' או בקפה ענה:"חצי תה' חצי קפה" , דבר שהפך לסמל המסחרי שלו לפשרנות בכל דבר. אך אם מסתכלים מפרספקטיבה של זמן אפשר להתיחס לטקטיקה של אשכול כדרך להשיג מטרות פוליטיות , אך שלא כקודמו , לעשות זאת בדרכי נועם. הציבור לא תמיד הבין זאת וייחס לאשכול חולשה , דבר שבא לידי ביטוי ביחס אליו , שנטה לעתים לזלזול בוטה , כמו יו"ר ארגון הסטודנטים באותה עת (דוברונסקי), שכשארח את אשכול באוניברסיטה הטיח בו:"ראש הממשלה אתה משקר ביודעין!". גם כלפי משה דיין הכוכב העולה באותם ימים בפוליטיקה הישראלית גילה יחס סלחני , במיוחד על נאמנותו לבן-גוריון , וכינה אותו בצורה אבהית "אבו ג'ילדה" (על-שם שודד ערבי נודע...).

הברקה מסוג אחר היתה לאשכול , כאשר ביקר באפריקה , ועם עלותו למטוס אמר:"שנית מצדה לא תפול...!".(שם המטוס היה "מצדה"...)

אשכול כשהתמנה למשרתו למשרה הרמה היה אלמן , והוא שודך למרים , ספרנית בכנסת שהיתה צעירה ממנו בכ-30 שנה , דבר שגרר אחריו תגובה ציבורית לא חיובית במיוחד.

אשכול במבט לאחור , לאחר שאחריו היו עוד ששה בתפקיד , זוכה ליחס של הערכה וגעגועים. כיום מבינים שמנהיג מצליח , לא צריך להיות מוצנח מהצבא בעל דרגה מרשימה , או דמות כריזמתית מסוג אחר, שכן כריזמה היא דבר נייד מאד. (ראה מקרה משה דיין שהתחיל את הקרירה הפויטית שלו כמטאור , (בלחץ "נשי וינדזור העליזות" וסיים בצניחה עם התואר ,מוישה מחדלטור").

אגב פרט פיקנטי: דוד לוי קרא לאחד מילדיו בשם אשכול על שם לוי אשכול , והוא נקרא אשכול לוי...

רפאל היקר, הגזמת מאוד בקטע שנתת למעלה. חלק נכבד מתוך הקטע הזה נותר בערך לוי אשכול. מחיקותי נעשו בזהירות ובעדינות, מתוך כבוד רב למאמץ שהשקעת. הדברים שמחקתי הם בגדר זוטות, ואין בהם כדי לתרום להבנת דמותו של לוי אשכול. אין זו פעם ראשונה שדיון מסוג זה עולה ביחס לכתיבתך, ולכן אני מבקש ממך לשקול טוב יותר את כתיבתך. ויקיפדיה אינה אנציקלופדיה לפיקנטריה, ולכן, ברגע שאתה מתחיל משפט במילים "אגב פרט פיקנטי", אל תמשיך, המשפט אינו ראוי להיכלל בויקיפדיה. ויקיפדיה אינה אנציקלופדיה להומור, לכן גם אל תכתוב על הברקות של האיש. התמקד בעיקר, התעלם מהטפל, ותרומתך לויקיפדיה תגדל פלאים. לא רק את זמנך תחסוך אלא גם את זמנו של מי שבא ועורך אחריך, ואת זמן המחאה שלך וזמן התשובה למחאתך. אני יודע שויקיפדיה יקרה ללבך לא פחות משהיא יקרה ללבי, עזור להוביל אותה בדרך הנכונה. דוד שי 15:15, 19 פבר' 2004 (UTC)

משבר מנהיגות מתמשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשיותו של לוי אשכול ז"ל מתבלטת עוד יותר בעיקר לנוכח עובדת משבר המנהיגות בו נתונה מדינת ישראל מאז אשכול. אחת מתכונותיו החשובות הייתה יכולת ההתייעצות שלו: לוי אשכול הרבה להתייעץ למרות שתמיד קיבל הוא את ההחלטה ("לעניות דעתי הקובעת")קשה להצביע על מנהיג מאז שהייתה בו מידת הענווה הדרושה לכך, ובכך אסוננו.

check again when the skxhawk start flying in the iaf!


אבו ג'ילדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הכינוי אבו ג'ילדה לא העניק אשכול לדוד בן גוריון, אלא למשה דיין. בזמנו היה למעריב מראיין ידוע בשם רפאל בשן, שראינותיו מילאו עמוד שלם במוסף יום ו' והיו למעשה הכתבה העיקרית במוסף. בראיון שערך בשן עם לוי אשכול (ככל הנראה בשנת 1964 או בראשית 1965, בסביבות ועידת מפא"י), הוא כינה את דיין בשם אבו ג'ילדה.

אימרה נוספת הראויה להזכר מאותו מאמר: בשן נהג לכלול במאמריו מסגרות קטנות ובהן מעט תאור צבע לגבי המרואיין ואימרות כנף שלו, מן הסוג "תוך שאנו לוגמים תה בביתו הצנוע, העיר לפתע:...". בראיון עם לוי אשכול ישנה מסגרת בה נאמר, לפי ממיטב זכרוני, בציטוט לא מדוייק: "תוך שאנו משוחחים נכנס לפתע לחדר עוזרו של אשכול והעיר לו בלחישה: "ארעה הפיכת חצר בסניף המפלגה בזרנוגה תחתית ומזכיר המפלגה הודח". אשכול חשב לרגע וענה: "אני מניח שרב שימען ביקר שם""

אגב החוברת הקטנה "כל בדיחות אשכול" שהוצאה בעילום שם והפכה ללהיט, לא כללה בדיחות חבוטת, אלא הברקות מנוסחות הייטב, אשר לימים נתברר כי חוברו ע"י אורי סלע שהיה בחייו בעל המדור "ספרים" בידיעות אחרונות. הבדיחות שסופרו לימים על דוד לוי, היו שונות הן היו על רקע עדתי ועל בורותו לכאורה, של לוי ואינן ראויות להזכר. אדר 13:13, 8 אוקטובר 2005 (UTC)

ראה עצמך חופשי לתקן כהבנתך. הוויקיפד שכתב את הפרטים שעליהם אתה חולק התגלה כלא אמין במיוחד, וכנראה שכאן זו דוגמה נוספת לחוסר אמינותו. דוד שי 13:57, 8 אוקטובר 2005 (UTC)

משפט מסורבל[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הסופר שבתי טבת, בספרו "עונת הגז", נבעו חילוקי הדעות בין אשכול ובין בן גוריון בעניין זה, מן העובדה כי המזכירה דליה כרמל, הייתה באותו הזמן ידידתו האינטימית של אשכול, וכי לו סיפרה כי אכן זייפה את המסמך, לדרישת גיבלי (בוועדה טענה כי זייפה את המסמך, ולאחר מכן חזרה בה בחקירת המשטרה), וכך היה אשכול בטוח כי גיבלי פעל מאחורי גבו של לבון, ואילו בן גוריון, שהיה יריבו המפלגתי של לבון, היה בטוח כי לבון הוא שנתן את ההוראה.

אפשר בבקשה לחלק את המשפט הזה ל- 2-3 משפטים יותר קצרים ונוחים לקריאה? Magister‏ 22:53, 1 נובמבר 2005 (UTC)

האם מישהו יודע אם יש ללוי אשכול תואר אקדמי?[עריכת קוד מקור | עריכה]

תואר ראשון שני או משהו כזה? ואם כן באיזה תחום?

לגבי לוי אשכול אני לא יודע אבל אם היית שואל על אסתרינה טרטמן אז התשובה היא לא.Zami s 20:35, 27 בפברואר 2007 (IST)
גם באתר הכנסת וגם בערך כתוב שהוא למד בחדר ולמד שנתיים בגימנסיה בוילנה. בדרך כלל מפרטים את השכלת חברי כנסת אם יש להם תואר אקדמי, אז כנראה שהתשובה היא "לא". ערןב 20:40, 27 בפברואר 2007 (IST)

מקור המידע לשינויים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור המידע לשינוי בפרק חייו האישיים מגיע מתוך הביוגרפיה המצויינת על אשכול שכתב פרופ' יוסי גולדשטיין. הקריאה מומלצת. אופיר33 17:10, 19 במרץ 2007 (IST)

גם אם הפרטים נכונים - הם מתאימים למדור הרכילות ולא לאנציקלופדיה. אבינעם 18:34, 19 במרץ 2007 (IST)

טעויות מביכות ב"אירועים בלוח העברי" בעמוד הראשי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הועבר מ-ויקיפדיה:מזנון:

נטען שם בתוקף שלוי אשכול נפטר היום (ו' בחשוון) תרמ"ו. תיקנתי שהכוונה לנולד, ובכלל לתרנ"ו. הבעיה שגם זה לא מספיק, כי לפי הערך הוא פשוט נולד בז' בחשוון. מה לעשות? נרו יאיר 08:10, 18 באוקטובר 2007 (IST)

מהיכן אתה יודע שאלו טעויות? בברכה אלירןשיחה 09:06, 18 באוקטובר 2007 (IST)
מניין אני יודע שלוי אשכול לא נפטר בתרמ"ו? כי הוא היה ראש ממשלה במדינת ישראל, שנוסדה 62 שנים אחר כך. לגבי השאר - כפי שהזכרתי, לפי הערך. על כל פנים, מדובר באינפורמציה בעמוד הראשי שלנו, ואסור לטעויות מביכות כאלה לקרות... נרו יאיר 10:07, 18 באוקטובר 2007 (IST)
תוקן לפי התאריך הלועזי. חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 10:08, 18 באוקטובר 2007 (IST)
תודה על הבהרת הדבר ועל השקעת תשומת הלב :-). בברכה אלירןשיחה 10:22, 18 באוקטובר 2007 (IST)

תמונתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

התמונה בראש הערך היא מ-1947, כמדומני. האם יהיה זה בסדר לשים בראש הערך את תמונת הבול הסרוק שהעליתי לוויקישיתוף? האם אפשר לעשות לה קרופ ולהציבה בראש הערך? (היא כמובן תחת רישיון {{PD}}, ולכן אני מניח שמותר.) איתי - שיחה 19:54, 22 באוקטובר 2008 (IST)

ב-1947 היה אשכול בן 52, ותמונה זו משקפת אותו כתמונה מכל גיל אחר. לו היה מדובר בתמונת נערות או ינקות, שלא ניתן להכיר בה את אשכול המבוגר, ייתכן והיה מקום להחליפה. מכל מקום, תמונה זו עדיפה על תמונת בול. אלמוג*הצטרפו למיזם המדינות* 20:48, 22 באוקטובר 2008 (IST)
גם לדעתי. וכן בקטע הידעת? עליו. בול מעלים רק אם אין חלופה אחרת. חגי אדלרשיחה • חג סוכות שמח • תבניות מידע בערכים מחכות לך! • כ"ד בתשרי ה'תשס"ט • 21:22, 22 באוקטובר 2008 (IST)
אם היית מראה לי את תמונתו בראש הערך לא הייתי מזהה אותו. אולי כי התרגלתי לשטר, תמונה מתקופת כהונתו כראש ממשלה. אגב, גם בגין של ראשות הממשלה ובגין של ההפגנות בשנות החמישים לא דומים מאוד. איתי - שיחה 23:59, 22 באוקטובר 2008 (IST)
אבל הערך לא עוסק רק בתקופת כהונתו כראש ממשלה. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 00:30, 23 באוקטובר 2008 (IST)
ודאי, אבל תגובתי הייתה לחגי, בקשר לקטע הידעת שדווקא כן עוסק בתקופת כהונתו. איתי - שיחה 00:31, 23 באוקטובר 2008 (IST)

נכדו[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם שיזף רפאלי הוא נכדו של אשכול, כפי שהוסיף האלמוני? בתודה, אבינעם - שיחה 23:18, 30 באוגוסט 2009 (IDT)

יש מצב. ‏odedee שיחה 23:27, 30 באוגוסט 2009 (IDT)
תודה. גם לפי אתר הפלמ"ח אחד מילדיו של אליעזר רפאלי הוא שיזף. האם אפשר להניח שזהו השיזף הנכון? אבינעם - שיחה 23:43, 30 באוגוסט 2009 (IDT)
בכך דווקא אין לי ביטחון. כדאי לפנות לאלמוני ששינה, התרשמתי שעריכותיו מועילות. ‏odedee שיחה 23:45, 30 באוגוסט 2009 (IDT)
פניתי לרפאלי עצמו. אם יענה, אפרסם את תשובתו. בבברכה, אבינעם - שיחה 00:01, 31 באוגוסט 2009 (IDT)
הוא מודה באשמה. אבינעם - שיחה 08:29, 31 באוגוסט 2009 (IDT)

בחינת המלצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצבעה על הסרת/השארת ההמלצה תפתח ביום 1 בדצמבר 2009 ותתקיים כאן, ‏Ori‏ • PTT‏ 23:42, 22 בנובמבר 2009 (IST)

להחליף את התמונה![עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה נוראית. חובה להחליף! היא לא מראה את הבן אדם שהוא היה. צריך את התמונה שהוא יושב עם משקפיים!!!!! 77.125.163.147 17:34, 30 ביולי 2011 (IDT)

ראה ויקיפדיה:רישוי תמונות. ניתן להשתמש רק בתמונות בעלות רישיון חופשי, ואין כל כך הרבה. אם יש לך תמונה שאתה צילמת ומעוניין להוסיף לערך ולשחרר את זכויות היוצרים עליה, אתה מוזמן. תומר - שיחה 22:04, 30 ביולי 2011 (IDT)

משוב מ-8 ביולי 2013[עריכת קוד מקור | עריכה]

איש יקר! מנהיג אמתי ונבון.נעשה לו עוול היסטורי בימי חייו,אשר תוקן חלקית רק לאחר מותו. יכלה הנייר ותיבש הדיו מלספר על כל מיפעלותיו. יהא זכרו ברוך! Izikm2008 - שיחה 13:57, 8 ביולי 2013 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוי אשכול היה ראש הממשלה הרביעי של ישראל, שכן בן גוריון היה הראשון. ב1954 התפטר בן גוריון ועזב לשדה בוקר, מי שהחליף אותו היה משה שרת. כך יצא שמשה שרת הוא ראש הממשלה השני. ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל היה שוב בן גוריון. אי הכללתו כראש ממשלה שלישי מצריכה גם לאחד את בנימין נתניהו, למשל, לקדנציה אחת ארוכה, כאילו שלא הייתה הפסקה באמצע כהונתו כראש ממשלה. דבר זה אינו הגיוני. אם כן, לוי אשכול מונה לראשות הממשלה לאחר התפטרותו השניה של בן גוריון ובכך הופך להיות ראש הממשלה הרביעי, אלא אם לא מחשיבים את כהונתו של משה שרת או לחילופין את כהונתו השנייה של בן גוריון. דווח על ידי: 212.199.66.195 09:10, 2 בפברואר 2014 (IST)

בן גוריון היה ראש הממשלה הראשון והוא חזר לקדנציה נוספת אך עדין הוא היה הראשון ולא הראשון והשלישי. כנ"ל נתניהו שהיה ראש הממשלה התשיעי (תוריד את הקדנציות השונות של רבין, שמיר ופרס). יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:27, 2 בפברואר 2014 (IST)
הניסוח הנכון הוא שלוי אשכול הוא האיש השלישי שכיהן כראש ממשלת ישראל. גיא - שיחה 09:29, 2 בפברואר 2014 (IST)


תיקון טעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לתשומת לבכם: אשכול נפטר ב- 1969 ולא כפי שנכתב לעיל. בערך "מרים אשכול" מופיעים הנתונים האחרים אני משוכנע בצידקת טענתי זו משום שהוא נפטר ימים אחדים אחרי חתונתי. דוד אמיר 054-4736860 37.142.178.69 17:32, 1 במרץ 2014 (IST)

לא הבנתי מה אתה רוצה. כתוב שנפטר בשנת 1969. גילגמש שיחה 17:37, 1 במרץ 2014 (IST)