שיחה:סכיזופרניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שאלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נתבקשתי ע"י ידיד שאימץ ילד לאב סכיזופרני והתברר בדיעבד שהילד אוטיסט. השלטונות המטפלים באימוץ, לא הודיעו להורים המאמצים על מחלת הילד,למרות שהיה כבר בן 4 וחצי ובגיל זה כבר אפשר היה לאבחן את מחלתו. בקשתי היא לדעת - א - מה היה ידוע על התורשה בשנת 1981 ן - ב מה הן זכויות המאמץ, לפי החוק בשנה הנ"ל.

אני לא בטוחה שהניסוח ברור, אבל אהיה מוכנה לענות על שאלות.


                     בתודה ר.

מהרגע שהשאלה הזו נכתבה ועד שהבחנתי בה עברו כמה שנים. בכל מקרה, התשובה היא שיש להתייעץ עם עורך דין. דף השיחה של הערך "סכיזופרניה" עוסק רק בשיחה על שיפור הערך "סכיזופרניה". הוא אינו נותן יעוץ משפטי משום סוג שהוא. תודה. עִדּוֹ (Eddau) עיזרו לשפר את נגישותה של ויקיפדיה, עיינו בויקיפדיה:נגישות 23:04, 20 ביולי 2010 (IDT)

עריכה מחדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

סכיזופרניה היא מחלת נפש נפוצה וקשה, ואחראית לחלק הארי של ימי האישפוז הפסיכאטרי בעולם כולו. הערך הנ"ל כתוב במתכונת פרוזה שאומנם שומרת על תתי פרקים חשובים, אך לטעמי אינה שיטתית ומדעית דיה. הייתי רוצה לעבוד על ערך זה בצורה אינטנסיבית, ולשוות לו מראה של סיכום מדעי, עם בסיס DSM וגוף מבוסס טקסטבוק מקצועי. מאחר ואני מעריכה את העבודה הרבה שהושקעה בערך, זוהי הצרת כוונות שתמומש בזמן הקרוב במידה ואין התנגדות לעניין. ליםלים 20:21, 14 יולי 2006 (IDT)

אולי טעות כתיב?[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני מפחד "להיות נועז" ולשנות לבד, אבל נראה לי שהכותרת "אפמידיולוגיה" היא שיכול אותיות של אפידמולוגיה... צביקה 10:21, 15 באוגוסט 2006 (IDT)

שינוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיניתי את המשפט אין חפיפה בין סכיזופרניה לפיצול אישיות מכיוון שיש חפיפה בחלק מהמאפיינים ולכן לעניות דעתי המשפט לא דייק.

אני חושב שהמשפט בצורתו הנוכחית הוא יותר מדויק. גרשון 08:31, 7 בינואר 2007 (IST)

שלום גרשון צר לי לאכזבך, אך החפיפה בין סכיזופרניה לפיצול אישיות היא דלה עד כדי כך, שלדעתי השינוי פוגע במשמעות, קשה להתבלבל בין סכיזופרניה לפיצול אישיות. מעבר לכך, למרות החשיפה הגבוהה של פיצול אישיות כהפרעה פסיכאטרית סלבריטאית, בפועל זו הפרעה אזוטרית ביותר, שיש החולקים על קיומה בכלל. בלי שום רצון לפתוח במלחמה, אני מחזירה את הניסוח לגירסתו הקודמת. --לימלים 12:48, 10 בדצמבר 2007 (IST)

שאלה ליוסריאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוסריאן שלום, היום בבוקר מחקת לינק שהכנסתי למאמר בנושא של טיפול פסיכולוגי בסכיזופרניה. מכיוון שלדעתי מדובר במאמר מעניין שיכול להוסיף עומק לערך הייתי שמח לדעת מדוע מחקת אותו, ומה כדאי לעשות כדי שהלינק יכנס בכל-זאת.

בתודה מראש. עוזי.

עוזי שלום, אתה מוזמן לפנות ליוסאריאן בדף השיחה שלו, למקרה שלא ראה את הודעתך כאן, ולבקש את תגובתו. בלי קשר, תהיתי האם הקישור לא מתאים יותר לערך טיפול פסיכולוגי, שכן הוא מתמקד יותר בסוגיות של טיפול ומטפל, ופחות בסכיזופרניה. מה דעתך? Ravit - שיחה 16:35, 7 בספטמבר 2009 (IDT)

מה בדיוק אמורה להביע התמונה של המוח?[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם הכוונה היא להראות את הפגם המוחי שגורם לסכיזופרנים להיות כאלה? וודאי שלא. סכיזופרנייה היא ביטוי של שוני בכימיקלים שבמוח, לא במוח עצמו.

אולי תקרא את ההסבר שמתחת לתמונה. זה צילום PET של מוח של אדם חולה סכיזופרניה שמראה תת פעילות באונה הקדמית וכתוצאה מכך, עלייה בפעילות דופמין בסטריאטום. כלומר, אין פגם אנטומי במוח, אלא פגם בפעילות המוח. אמצע הדרך - שיחה 13:28, 16 במאי 2010 (IDT)

עד כמה שידוע לי (אני לא פסיכיאטר אלא פסיכולוג), אין שום תמונה או הדמייה כלשהי שבה אפשר לראות הבדל בין חולה סכיזופרנייה לאדם שאינו חולה. אבחנה נעשית באופן בלעדי ע"י פסיכיאטר לאחר שיחות מעמיקות אשר מיתחקות אחר אורך חייו של האדם לאורך שנות חייו. מעולם לא שמעתי על פסיכיאטר אשר מיסתמך, לצורך הטיפול שהוא נותן, בצילומי מוח כלשהם. ויותר מכך, CT מוח נעשה לעיתים על מנת לשלול הפרעה אורגנית במוח (כמו גידול במוח). ז"א מוח של חולה סכיזופרנייה נראה לא שונה מאדם רגיל. בהסבר שמתחת לתמונה כתוב שהסבר זה הינו הצעה. כלומר, הסבר זה אנו עובדה מוכחת.

התמונה נועדה להציג את ההבדלים בפעילות המוחית שנמצאו במחקרים בין חולי סכיזופרניה למי שאינם חולים. הוכחות להבדלים בפעילות המוחית עולות כל הזמן במחקרים שונים שנעשים, ולא רק בסכיזופרניה מוצאים הבדלים כאלו אלא גם בהפרעות נפשיות אחרות. אבל מכאן ועד אבחנה דרך PET, הדרך עוד ארוכה... כמובן שאת האבחנה נמשיך לעשות לפי אנמנזות מעמיקות ומבחנים פסיכולוגים בלבד. התמונה לא מציעה שזוהי שיטת אבחנה, אלא רק ממצאי מחקר. Ravit - שיחה 09:10, 15 באוגוסט 2010 (IDT)
אתה יודע מה, אולי המיקום של התמונה כדבר הראשון בערך יוצר את תחושת האי-נוחות בכך שאולי פגם מוחי הוא שגורם לסכיזופרניה. העברתי את התמונה למקומה המתאים - הפרק על אתיולוגיה, בסעיף המדבר על גורמים ביולוגיים. Ravit - שיחה 09:21, 15 באוגוסט 2010 (IDT)

נמוך אך גבוה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בערך כתוב:

שכיחות הסכיזופרניה באוכלוסייה הכללית... כאשר השוֹנוּת בין אזורים שונים בעולם היא קטנה יחסית. ... גורם נוסף הוא גאוגרפיה; נמצא שבאזורים מסוימים יש שכיחות גבוהה של סכיזופרניה...

כיצד ייתכן הדבר?. עִדּוֹ (Eddau) עיזרו לשפר את נגישותה של ויקיפדיה, עיינו בויקיפדיה:נגישות 22:58, 20 ביולי 2010 (IDT)

אם הבנתי נכון את המחקר הזה, אליו מפנה הוויקי האנגלית בהקשר זה - השכיחות ודפוס הסימפטומים נמצאו דומים בעשר מדינות שונות שנבדקו ברחבי העולם, אך הפרוגנוזה לאורך זמן נמצאה טובה יותר במדינות מתפתחות מאשר במדינות מפותחות. הבנתי נכון? (השעה מאוחרת בלילה...). Ravit - שיחה 00:27, 21 ביולי 2010 (IDT)
אבל בינתיים בערך כתוב משהו כמו: נמוך אך גבוה. עִדּוֹ (Eddau) עיזרו לשפר את נגישותה של ויקיפדיה, עיינו בויקיפדיה:נגישות

מה זה כרוני?[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב המחלות ברפואה פרט לחלק גדול מהזיהומים והדלקות הן כרוניות, כלומר יש להם מהלך של חודשים ואחר כך שנים ומלוות את האדם כל חייו. כך גם סכיזופרניה, בדומה למחלות כמו מחלת הלב האיסכמית, יתר לחץ הדם, הסכרת, דלקות הפרקים הכרוניות, מחלת פרקינסון, מחלות פפטיות של הקיבה והטריסריון, וכו. לרוע המזל רוב מחלות הנפש ,להבדיל מרוב המחלות הגופניות, חוץ מזה שפוגעות בתפקודים הנפשיים, מתחילות בגיל צעיר ומשום כך משבשות יותר את החיים . פרט לכך הטיפולים התרופתיים מביאים להטבות ניכרות רק בחלק מהמקרים. בחלק אחר ההטבות בינוניות ובמייועט המקרים מועילות מעט. הטיפולי התרופתי חשוב ביותר למניעת החמרות חוזרות של המחלה.

המחלה הטרוגנית מאוד. צורותיה הן שונות מאוד מפציינט אחד לשני. יש הרבה מחולי סכיזופרניה שפרט אולי לאפיזודה אחת אין להם יותר סימנים של פסיכוזה, הזיות או מחשבות שוא בתנאי שממשיכים לקחת טיפול תרופתי אחזקתי מונע.Ewan2 - שיחה 00:15, 18 בדצמבר 2010 (IST)

בדף הזה דנים בדרכים לשפר את הערך "סכיזופרניה" ולא בעניינים אחרים הקשורים בסכיזופרניה. האם תוכל לחדד את ההצעות השיפור שלך לערך כך שיהיו קונקרטיות וברורות?. עִדּוֹ - שיחה 01:18, 18 בדצמבר 2010 (IST)
בשלב הזה רציתי שבמידה שמישהו המתעניין במחלה ויקרא בויקיפדיה לא ייבהל יתר על המידה מהמלים האלה - מחלת נפש וכרוני ושידע את המגבלות של המונחים וחשיבות הטיפול. אם כי אולי אף אני דאגן יתר על המידה. אם אמצא אפשרות להתערב בערך עצמו אנסה לעשות זאת.Ewan2 - שיחה 06:07, 18 בדצמבר 2010 (IST)

מחלת נפש[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא מונח שהתיישן והפך לפוגע . ברפואה מעדיפים לומר היום שמדובר בהפרעות פסיכיאטריות, שם שגם הוא יכול להראות מרתיע, אבל זה מה יש. יש כאלה קשות יותר כמו סכיזופרניה, ההפרעה האפקטיבית הדו קוטבית והחד קוטבית מז'ורית, ויש כאלה מתונות יותר, אמ כי גורמות לסבל לא מעט כמו הפרעות החרדה והדכאונות המתונים. בכולם חשוב להגיע לטיפול.Ewan2 - שיחה 00:25, 18 בדצמבר 2010 (IST) המושג "מחלת נפש" שמיש במיוחד בתורת המשפטים - לצורך החלטות משפטיות.Ewan2 - שיחה 00:26, 18 בדצמבר 2010 (IST)

האם תוכל לגבות את דבריך במאמר מקצועי? . עִדּוֹ - שיחה 01:19, 18 בדצמבר 2010 (IST)
התסכלתי בערך הפרעה נפשית שהוא זהה למחלת נפש ואני מוצא שהזיהוי הזה לא כל כך מתאים. מצד שני אולי הדילול הזה של מחלות נפש בתוך הפרעות נפשיות אינו רע כל כך. בעבר כולל בשנת 2008 עשיתי כמה התערבויות קטנות בערך סכיזופרניה. אני רואה שהן מצאו את מקומן בערך כפי שהוא עכשיו. מקווה שאוכל להתיחס בעתיד לעיניין מחלות נפש ועיניין הכרוניות כמושג בזמננו.Ewan2 - שיחה 06:29, 18 בדצמבר 2010 (IST)
אתה יכול בהחלט לשנות בערך את המילים "מחלת נפש" למילים "הפרעה נפשית". עִדּוֹ - שיחה 06:59, 18 בדצמבר 2010 (IST)

תג {{בעבודה}}[עריכת קוד מקור | עריכה]

העדכון האחרון שנעשה לערך היה ב-20 ביוני 2011 (לפני יומיים). לפני העדכון הזה, לא נעשה שינוי בערך כחודשיים. האם זה אומר שניתן להסיר את התג? Sentient Planet - שיחה 14:30, 22 ביוני 2011 (IDT)

אפשר קודם לפנות למי ששם את התבנית. • רוליג שיחה • אמצו חתול 17:01, 22 ביוני 2011 (IDT)

הסרת "רעיונות מופשטים"[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרתי את "רעיונות מופשטים" וחבריו מהחלק העוסק בתקופת הפרודרום. מלבד אזכור יחיד בעברית לאפשרות של היות העיסוק בנושא חלק מהפרודרום - לא מצאתי אזכורים, גם לא באנגלית.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת.

תודה לך. יחד עם זאת, מקובל להמתין לתגובות בדף השיחה לשינוי משמעותי של מידע המופיע בערך במשך זמן רב.--כ.אלון - שיחה 22:43, 1 באפריל 2013 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 20:35, 4 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 23:12, 15 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 16:04, 17 ביוני 2013 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור | עריכה]

אי אפשר לכתוב שסכיזופרניה היא הפרעה נפשית ואז לכתוב עליה שהיא מחלה. תחליטו מה היא. דווח על ידי: :) 84.229.196.6 11:19, 7 בפברואר 2014 (IST)

היא מחלה שבאה לידי ביטוי בהפרעה נפשית. אין בעיה עם הניסוח הזה. גילגמש שיחה 11:34, 7 בפברואר 2014 (IST)
הפרעה נפשית = מחלה נפשית, הפרעה פסיכיאטרית = מחלה פסיכיאטרית. זו אותה משמעות, פשוט "מחלת נפש" זה לפעמים פחות "פוליטיקלי קורקט". Ravit - שיחה 12:29, 8 בפברואר 2014 (IST)
חריגה מהבריאות -הגורמת (בשלב כלשהו) לסבל ולקשיי תפקוד - היא חולי, מחלה או הפרעה. אפילו עששת השיניים שכולנו סובלים ממנה, היא גם מחלה או הפרעה. נקווה שהמושגים

לא יהיו יותר קשורים לסטיגמות Ewan2 - שיחה 15:16, 8 בפברואר 2014 (IST)