שירות הניווט הלווייני האירופי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל המערכת

שירות הניווט הלווייני האירופי ( EGNOS ראשי תיבות באנגלית: European Geostationary Navigation Overlay Service) היא מערכת שמפעילות סוכנות החלל האירופית, הנציבות האירופית ו-EUROCONTROL לשיפור הדיוק של לווייני הניווט של מערכת ה-GPS. המערכת כוללת משיבים ייעודיים על שלושה לוויינים גיאוסינכרוניים המשרתים את אירופה, והיא מסוגלת להעלות את הדיוק של מקלטי ה-GPS פי 10, לרמת דיוק של שני מטרים.

מערכת EGNOS פתוחה לשימוש הציבור באופן חופשי וללא תשלום. נתוני התיקון משודרים על תדר ה-GPS ולא נדרש מקלט נוסף כדי ליהנות מהם. חנוכת השירות הרשמית התקיימה ב-1 באוקטובר 2009.

ארכיטקטורת המערכת[עריכת קוד מקור | עריכה]

המערכת כוללת מקטע חללי וקרקעי, המשולבים לכדי מערכת אחודה.

המקטע החללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המערכת עושה שימוש בשלושה לוויינים גיאוסטציונריים המכסים אזור נרחב באירופה, המזרח התיכון ואפריקה. בכל לוויין משיב (טרנספונדר) מיוחד המוקדש למערכת. מהלוויינים משודר המידע על תדר לווייני ה - GPS הנקלט במכשירים אזרחיים נפוצים, בלא צורך בחומרה נוספת לקליטתו.

המקטע הקרקעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

למערכת כ-40 תחנות קרקע המרכזות ומעבדות את נתוני הבקרה ומכינות אותן לשידור מיידי. המערכת מורכבת מתחנות קליטה וייחוס דיפרנציאלי המכונות RIMS‏ (Reference & Integrity Monitoring Stations). תחנות הייחוס הקרקעיות מצוידות במקלטי GPS מיוחדים וושעונים אטומיים לביצוע ניטור רציף של שידורי ה-GPS וחישוב התיקונים הנדרשים לשם שיפור הדיוק. מערכות שידור משדרות את הנתונים אל לווייני התקשורת של המערכת והם בתורם משדרים את הנתונים למשתמשי הקצה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]