שיר של אש ושל קרח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "משחקי הכס" מפנה לכאן. לערך העוסק בסדרת הטלוויזיה המבוססת על סדרת הספרים, ראו משחקי הכס (סדרת טלוויזיה).
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
עטיפת הספר הראשון בסדרה, משחקי הכס, בעברית בהוצאת 'אופוס'
עטיפת הספר השני בסדרה, "עימות המלכים", הוצאת אופוס

שיר של אש ושל קרחאנגלית: A Song of Ice and Fire) היא סדרת ספרי פנטזיה אפית מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין. מרטין החל את העבודה על הספר הראשון משחקי הכס ב-1991 ופרסם אותו ב-1996. מרטין פיתח בהדרגה את רעיונותיו לסדרה שיועדה במקור להיות טרילוגיה, לשבעה ספרים. הסדרה, שעדיין לא הושלמה (נכון ל-2014 הושלמו חמישה מתוך שבעה ספרים), נחשבת ליצירתו המוכרת והמוערכת ביותר, ופותחו בעקבותיה גם משחק קלפים, משחק קופסה, שני משחקי מחשב ומיני סדרה טלוויזיונית בהמשכים המבוססים על סדרת הספרים. כמו כן, חוברה במיוחד עבור הסדרה השפות הדות'ראקית והואליריאנית.

הסדרה ידועה בישירותה – באלימות ובמיניות המוצגות בריאליזם, בדמויותיה העמוקות ומלאות הקונפליקט, בשינויים העלילתיים המפתיעים, ובמהלכים הפוליטיים המתוחכמים שהדמויות מבצעות. עוד מייחד את הסדרה אופן חלוקתה לפרקים – כל פרק מוקדש לנקודת מבט של דמות מסוימת, המסופרת בגוף שלישי. מלבד הפרקים ישנו פרולוג ולספר השלישי והחמישי אף אפילוג.

ב-17 באפריל 2011 הוחל בשידור סדרת טלוויזיה מבית היוצר של HBO בשם "משחקי הכס", המבוססת על סדרת הספרים. בסדרה מככבים, בין השאר, שון בין כאדארד סטארק, מארק אדי כמלך רוברט באראתיאון ולנה הידי כסרסיי לאניסטר. אתרי הצילום בהם צולמה הסדרה הם צפון אירלנד, סקוטלנד, איסלנד, קרואטיה, מלטה, מרוקו וארצות הברית.‏[1]

הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה עתידה לכלול 7 ספרים. עד כה פורסמו חמישה מהם:

  1. משחקי הכס (1996) – A Game of Thrones
  2. עימות המלכים (1999) – A Clash of Kings
  3. סופת החרבות (2000) – A Storm of Swords
  4. משתה לעורבים (2005) – A Feast for Crows
  5. ריקוד עם דרקונים (2011) – A Dance with Dragons

הספרים המתוכננים הבאים, שיחתמו את הסדרה:

כמו כן, יצאו שלוש נובלות המתרחשות תשעים שנה קודם לאירועי משחקי הכס (שני ספרים יצאו לאור):

  • האביר הלא-משוח (1998) – The Hedge Knight
  • החרב המושבעת (2003) – The Sworn Sword
  • אביר המסתורין (2010) – The Mystery Knight

מרטין תכנן תחילה טרילוגיה, אך בסופו של דבר מצא עצמו כותב סדרה שהוא העריך כי תגיע לשישה ספרים. לבסוף הצהיר כי כנראה יהיו בסדרה שבעה ספרים, זאת מאחר שנאלץ לפצל את הספר הרביעי לשני ספרים שהאירועים בהם התרחשו במקביל, כשנקודות המבט של כל הדמויות שבצפון או מחוץ לווסטרוז הועברו לספר החמישי – "ריקוד עם דרקונים".

בעברית: הספר הראשון בסדרה, משחקי הכס, יצא בכרך אחד, בעוד כל אחד מהארבעה שלאחריו פוצל לשני כרכים. הוצאת הספרים אופוס, הסבירה זאת במספרם הרב של העמודים ובחוסר הרווחיות שבהוצאת שני החלקים בספר אחד. ישנו שוני רב בין התרגומים השונים של הספרים: בספרים הראשונים נראה כי המתרגם שומר על השמות המקוריים של הדמויות, ואילו בספרים הבאים ישנה נטייה לתרגום השמות לעברית. הספר החמישי תורגם לעברית ויצא לציבור ביוני 2012.

הוצאת אופוס הוציאה לאור גם את "אגדות-חלק 1" שכלל את הנובלה "האביר הלא משוח".

הרקע לעלילה ולמיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילתה של סדרת הספרים מתרחשת בעולם בדיוני הדומה במקצת לעולמנו בתקופת ימי הביניים, ומתמקד בקורותיה של היבשת המערבית "ווסטרוז". הבדל בולט בין עולם זה לעולמנו בא לידי ביטוי בעונות השנה שנמשכות לאורך זמן רב יותר, אפילו כעשור, ובכך שמתקיימים בו אלמנטים שונים של קסמים, כישוף, ויצורים דמיוניים. מרטין הצהיר בראיונות שונים כי אירועים היסטוריים כגון מלחמת השושנים שהתרחשה באנגליה במאה ה-15, ובה משפחות האצולה האנגליות נאבקו ביניהן על השלטון; מלחמת מאה השנים אשר במהלכה נלחמו ממושכות אנגליה וצרפת במאה ה-13 וה-14; מסעות הצלב, תופעה ייחודית בהיסטוריה האנושית אשר במסגרתם מנהיגים דתיים קראו לציבור הרחב להשתתף במלחמות דת שהפכו במהרה לעימותים טריטוריאליים, ארעה בין המאות ה-11 ל-13, מסע הצלב האלביגנזי אשר במסגרתו נהרגו מאות אלפי אנשים, ונקטעה השושלת הוויזיגותית במהלך המאה ה-13 - היוו מקורות ההשראה לעלילה ולבניית הפרטים הקטנים של העולם הימי-בינימיי שיצר (דוגמת טורנירים, מאכלים, מסעות).‏[2]

הסדרה עוקבת אחרי מספר משפחות אצולה, והעיקריות שבהן: בית סטארק, בית באראתיאון, בית לאניסטר ובית טארגאריין.

הסדרה מתארת את בני משפחת סטארק, מנקודת מבטם ומנקודות מבט אחרות; אדארד אב המשפחה שכבודו מוביל אותו לאבדון, קייטלין אם המשפחה המגוננת, בראן שמתמודד עם נכותו, סאנסה שמגלה שהעולם הוא לא סיפורי אבירים, קסמים ופיות, אריה שמנסה לשמור על עצמאותה ולא להפוך לכלי משחק בידי הכוחות שמנסים לתמרן אותה, ג'ון שלג, בנו הממזר של אדארד סטארק, שמצטרף למשמר הלילה, המגן על הממלכה מהפראים ומה'אחרים'. לרוב סטארק ולריקון סטארק, בניהם של קייטלין ואדארד יחד עם סאנסה, אריה ובראן, אין נקודת מבט (קרי, פרקים) בספר, אם כי בהמשך הסדרה דמויותיהם נהפכות למרכזיות יותר ומוקדשים להם פרקים כמו כל דמות אחרת. נקודות מבט נוספות הן של דאינריז טארגריין ושל טיריון לאניסטר בספר הראשון, אליהם מתווספים בספר השני דאבוס סיוורת' ותיאון גרייג'וי, בספר השלישי סאמוול טארלי וג'יימי לאניסטר, ובספר הרביעי סרסיי לאניסטר ובריאן מטארת'.

בית סטארק שולט בצפון תחת המלך רוברט באראתיאון ומתגורר בווינטרפל אליה מגיע בביקור מפתיע המלך עם אשתו סרסיי לאניסטר, בניהם ושאר פמליית המלך, לאחר מות יד ימינו של המלך – ג'ון ארין. המלך מציע לאדארד את תפקיד ימין המלך ואדארד מסכים מאחר שאשתו קיבלה מכתב מאחותה ליסה, אלמנתו של ארין, על כך שסרסי הרעילה אותו. בעוד אדארד נוסע למעלה מלך ומתחיל לחקור את נסיבות מותו של ג'ון ארין, דאינריז טארגאריין הופכת מילדה לאישה ואוספת את כוחה לכבוש מחדש את ווסטרוז. ובעוד הכוחות הפוליטיים נעים באיטיות, מתעורר בצפון כוח נוראי ומסוכן מהעבר העתיק, הקסם שב לעולם באיטיות, והנבואות הקדומות מתגלגלות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סצנה מהעונה השלישית צולמה בלוס אנג'לס.
  2. ^ פטריק בלוגר, ראיון עם ג'ורג' ר. ר. מרטין, מאתר SFFWORLD.COM, מתאריך 17/05/2006
"שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין"
משחקי הכס עימות המלכים סופת החרבות משתה לעורבים ריקוד עם דרקונים
Dragon silhouette.svg
טרם יצאו
רוחות החורףחלום של אביב
בתי המלוכה
בית באראתיאוןבית גרייג'ויבית טארגארייןבית לאניסטרבית סטארקבית בולטוןבית מארטלבית טאלי
ערכים נוספים
משחקי הכס (סדרת טלוויזיה)דות'ראקית