להיט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף שלאגר)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "שלאגר" מפנה לכאן. לערך העוסק בסרט ישראלי, ראו שלאגר (סרט).

להיט הוא יצירה מוזיקלית, בדרך כלל שיר או נעימה, הזוכה להצלחה רבה בקרב ציבור מסוים. הגורמים העיקריים להפיכת שיר ללהיט, הם: היותו קליט לאוזן וקל לשירה, קצבי לריקוד, או בנסיבות כתיבתו – לרגל אירוע חריג כמו מלחמה. במקרים רבים די בעובדה ששר אותו זמר או להקה ידועים כדי שהשיר יהפוך להיט.

הפופולריות של הלהיט[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדד המדויק לפופולריות אינו מוחלט, אך מקובל לראות שיר כלהיט על פי הצלחתו במספר קריטריונים:

מידי פעם נשמעות טענות כי חלק מהקריטריונים הללו מתקיימים באופן מלאכותי. כך למשל נטען כי רשימת ההשמעות ברדיו אינה משקפת את טעמו של הציבור וכי השמעתו החוזרת שוב ושוב קשורה בטעמם האישי של עורכי התוכניות. גם היקפי מכירות זוכים לביקורת הטוענת כי מדובר בניפוח של נתונים או במכירות פיקטיביות על ידי שימוש בתרגילי שיווק.

שיר או נעימה יכולים להיות להיט בקרב קבוצות אוכלוסייה מסוימות – על פי חלוקה של גיל, ארץ מוצא, או אזור גאוגרפי. וכן בהקשר לסוג מסוים של פעילות, כמו ריקודי עם.

להיט בעולם המוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתעשיית המוזיקה מייחסים חשיבות רבה ללהיט, בהיותו מקור הכנסה מובהק. כותבים, מלחינים ומעבדים מוזיקליים אשר יודעים לקלוע לטעמו של ציבור רחב יותר - מבוקשים ומתוגמלים בהתאם. גם זמרים אשר יש להם את הכישורים המתאימים לבצע להיטים, יזכו בקידום הקריירה שלהם. בדרך כלל תהילתו של זמר נמדדת בכמות הלהיטים שהוא יכול לנפק.

מנגד, היות הלהיט פופולרי בקרב המונים, יכול במקרים מסוימים ליצור לו תדמית שלילית. כך למשל יוצרים או חובבי מוזיקה הרואים עצמם אניני טעם מוזיקלי, יכולים לראות בלהיט סוג של יצירה המונית וקלוקלת לטעמם. גם חובבים אדוקים של ז'אנר מוזיקלי מסוים, יכולים לראות בלהיט מז'אנר אחר - סוג של מוזיקה זולה ופשוטה.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה "להיט" מבוססת על שילוב המילה האנגלית Hit עם המילה העברית "להט". היא חודשה ב-1960 על ידי שדרני הרדיו משה חובב ורבקה מיכאלי,‏[1] ואומצה על ידי האקדמיה ללשון העברית, במקום התחדיש המקורי של האקדמיה, "כפתור". לפני כן הרבו להשתמש במילה "שלאגר" (מגרמנית: schlager). מאז חדר הביטוי ללשון העברית נעשה בו שימוש גם בתחומים אחרים, בעיקר מסחריים. כך, למשל, אומרים על מוצר מסוים כי הוא "להיט" ונחטף מהמדפים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]