שלום שכנא מלובלין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מצבתו של ר' שלום שכנא בבית הקברות היהודי בלובלין

הרב שלום שכנא מלובלין (1495 (השערה) - 1558) היה תלמידו של רבי יעקב פולק יוצר שיטת הפלפול, והחליפו כראש ישיבה בלובלין. ממפתחי שיטת לימוד המכונה "חילוקים" ששימשה כשיטת לימוד מועדפת במשך שנים אחריו.

היה רבם של רבי שלמה לוריא (מהרש"ל), של רבי חיים בן בצלאל (אחיו של המהר"ל מפראג) ושל הרמ"א (שהיה גם חתנו). לא ידוע על חיבורים הלכתיים או פסקי הלכה שהשאיר אחריו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על אימו של הרב שכנא, גולדה, לא ידוע דבר פרט לכך שנפטרה ב-1532. אביו של שלום שכנא, יוסף, היה מוכס במקצועו, וכתוצאה מהיתר שקיבל מזיגמונד הראשון - מלך פולין, גר בין חומות העיר לובלין וניהל בה את עסקיו.

בערך בשנת 1520 התמנה הרב שלום שכנא לרבה של לובלין וגלילותיה, ועמד בראש ישיבה שמנתה תלמידים רבים. שמו התפרסם על ידי תלמידיו במזרחי אירופה, והיו שכינו אותו "מאור הגולה". שלום שכנא לא השאיר אחריו חיבורים, הוא נימק זאת בין השאר בכך ש"אין רצוני שיסמכו העולם על הוראותי".[דרוש מקור] על ספר התלמוד שלו כתב הגהות, וכשהדפיסו בלובלין מהדורה חדשה של הש"ס, הדפיסו על פי הגהותיו.[דרוש מקור]

על פי צו מלכותי שחייב את הקהילות באישור הממשל לכל מינוי של רב ורושם נישואין, הוא מונה בשנת 1542 כאחד משני "רב כולל וזקן היהודים" ליהודי פולין,‏[1] ונשאר בתפקיד הרב הראשי ללובלין גם כאשר בוטל הצו, עד שהחליפו בתפקיד הרב יהודה בן אהרן.

נפטר בא' בכסלו שנת ה'שי"ט. מצבת קברו של שלום שכנא ניצבת בבית הקברות היהודי בלובלין, והיא אחת היחידות שהשתמרו מתקופה זו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "זקן היהודים" השני היה ר' משה פישל מקראקא
תקופת חייו של שלום שכנא מלובלין על ציר הזמן
תקופת הזוגות תנאים אמוראים סבוראים גאונים ראשונים אחרוניםציר הזמן