שקית קניות מפלסטיק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שקיות קניות מפלסטיק (שקיות פלסטיק או שקיות מכולת), הן סוג נפוץ של שקיות קניות בכמה מדינות. לרוב שקיות אלו מיועדות לשימוש חד פעמי כדי לשאת פריטים מהחנות לבית. הן משמשות גם בשימוש חוזר לאחסון או כשקיות אשפה.

שקיות קניות

שקיות פלסטיק בדרך כלל מיוצרות מפוליאתילן.

שקית הקניות הקלה כפי שאנו מכירים אותה כיום הוא המצאה של מהנדס שבדי בשם גוסטב סטן ת'ולין. הוא פיתח את הרעיון ויצר שקית פשוטה על ידי קיפול יריעת פלסטיק על משטח שטוח כך שהידיות הן חלק מהיריעה הבונה את גוף השקית ללא "תפר". בתחילת שנות ה-60 הוא פיתח את הרעיון עבור חברת אריזה בשבדיה. התהליך שפיתח הפיק שקית פשוטה וחזקה, בעלת כושר נשיאה גבוהה, והרעיון הוכר כפטנט עולמי בשנת 1965[1].

הבעלות על הפטנט של החברה שקנתה ממנו את הזכויות, העניק לה מונופול וירטואלי על ייצור שקיות ניילון, והיא הקימה מפעלי ייצור ברחבי אירופה וארצות הברית, עד שנת 1977, אז שוחררו הזכויות לכול.

מאמצע שנות ה-80 הפך השימוש בשקיות פלסטיק נפוץ ככלי לנשיאת מצרכים יומיים, מהחנות לכלי הרכב ולבתים.

בדיני טומאה וטהרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טומאה וטהרה

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיני רבים השימוש בשקיות פלסטיק מסמל את תרבות הצריכה - אשר אינה עולה בקנה אחד עם סביבתנות ודאגה לאיכות הסביבה. הערך הסימבולי של השימוש בשקיות פלסטיק נובע מן הנזק הסביבתי העצום שנגרם כתוצאה מן השימוש בהן. בשל העובדה שאנשים רבים מבצעים בשקיות אלה שימוש חד-פעמי, בנוסף לעובדה שפלסטיק אינו מתכלה - נפח ומשקל רבים מן הפסולת במדינות מערביות מקורו בשקיות ניילון‏[2]. בנוסף, שקיות אשר נסחפות ברוח לאזורים מרוחקים מסביבה אנושית או שקיות המושלכות באזורי בהן משוטטות חיות בר - עלולות לגרום לנזק רב, למשל במקרה שבעל-חיים מתפתה לאכול אותן. לדוגמה, צבי-ים עלולים לחשוב ששקית ניילון היא מדוזה (מהן צבי-הים ניזונים) ולהיחנק כתוצאה מבליעתה[3]. דוגמה נוספת, שקית ניילון שהושארה באתר בילוי בטבע עם אוכל בתוכה, עלולה להיאכל בידי חיית בר שחפצה באוכל שבתוך השקית.

זהום סביבתי משקיות פלסטיק משומשות

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ United States Patent US3180557 פטנט אמריקני 3,180,557 Bag with handle of weldable plastic material (שקית עם ידית מחומר פלסטי הניתן לריתוך)
  2. ^ http://www.green-pack.co.il/apage/26547.php
  3. ^ ארז ארליכמן, מחקר: פסולת פלסטיק הורגת צבי ים נדירים, באתר ynet‏, 18 במרץ 2009

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שקיות מפלסטיק בוויקישיתוף