תא דם לבן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מימין לשמאל:
תא דם לבן, טסית דם, תא דם אדום.
צולם באמצעות מיקרוסקופ אלקטרוני סורק (SEM)

תא דם לבן או לויקוציט הוא תא דם השייך למערכת החיסון, - באופן פעיל או סביל - בהגנת הגוף מפני פולשים ומזיקים (פתוגנים). תאי דם אלה מיוצרים במח עצמות. והם נוטלים חלק בהתמודדות עם זיהומים שונים כמו חיידקים, נגיפים, פטריות, טפילים. מערכת החיסון והכדוריות הלבנות מטפלים גם בתאים סרטניים. קיימים כמה סוגים של תאים לבנים. לכל קבוצת תאים תפקיד מסוים בהגנה על הגוף. עלייה בכמות התאים של אחת הקבוצות, תרמז לנו על סוג הזיהום אליו נחשף הגוף. גם בממאירות של תאי הדם עשויה להיות עליה בכמות התאים של אחת הקבוצות. טווח תקין: 4300-10800 תאים למיקרוליטר דם. ערך גבוה מכונה לויקוציטוזיס. בדרך כלל מלמד על זיהום. ערך נמוך מכונה לויקופניה. מלמד על בעיה במערכת החיסון מסיבות שונות (סרטן הדם-לויקמיה, תופעת לוואי של תרופות).

תאי הדם הלבנים מסוגלים:

  • לצאת מצינור דם
  • לשנות צורה
  • לנוע נגד זרימת הדם

בליטר דם של מבוגר בריא יש 4x109 עד 11x109 תאי דם לבנים. תאי דם לבנים נמצאים גם במערכת הלימפה וברקמות מיוחדות.

סוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאים הלבנים מחולקים לכמה קבוצות. לכל קבוצה תפקידים משלה. עלייה בכמות התאים של אחת הקבוצות תרמז לנו על סוג הזיהום אליו נחשף הגוף:

תאי דם לבנים

Neutrophil נויטרופילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זו הקבוצה הגדולה ביותר. אחראים על טיפול בזיהומים חיידקיים. טווח תקין: 28%-54% מסך התאים הלבנים (WBC). ערך גבוה מכונה נויטרופיליה (מכונה גם סטיה שמאלה). מלמד לרוב על התמודדות הגוף עם זיהום חיידקי. עשוי להצביע על סרטן הדם. ערך נמוך מכונה נויטרופניה. עשוי לחשוף את הגוף לזיהומים חיידקיים. עשוי להצביע על סרטן הדם.

Lymphocytes לימפוציטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחראים על טיפול בנגיפים או בזיהומים חיידקיים ממושכים. טווח תקין: 36%-52% מסך התאים הלבנים (WBC). ערך גבוה מכונה לימפוציטוזיס. עשוי ללמד על זיהום נגיפי, על זיהום חיידקי כרוני או על סרטן הדם בשם לימפומה. ערך נמוך נקרא לימפופניה. עשוי ללמד על פגיעה במח העצם, שם מיוצרים תאי הדם השונים. הגורמים לכך משתנים: תופעת לוואי של תרופות, סרטן, זיהומים נגיפיים מסוימים (איידס).

Monocytes מונוציטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאים הלבנים האחראים על התמודדות עם זיהומים נגיפיים, פטרייתים וחיידקים. במחלת הנשיקה מופיעים מונוציטים בעלי צורה לא אופיינית. נקראים מונוציטים אטיפיים. טווח תקין: 2%-9% מסך התאים הלבנים (WBC). ערך גבוה מכונה מונוציטוזיס. מופיע בזיהומים חיידקים מסוימים (שחפת, עגבת), זיהומים נגיפיים וטפיליים. מונוציטוזיס עשוי להצביע על סרטן.

Basophiles באזופילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאים הלבנים האחראים על תהליכים אלרגיים. טווח תקין: 0%-1% מסך התאים הלבנים (WBC). ערך גבוה מלמד על התקף אלרגיה או נטייה לאלרגיה.

Eosinophiles אאוזינופילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאים לבנים המשתתפים בתהליכים שונים: זיהומים, אלרגיה, אסתמה, מחלות רקמת חיבור, זאבת אדמתית (לופוס), ספחת (פסוריאזיס). טווח תקין: 1%-3% מסך התאים הלבנים (WBC). ערך גבוה יופיע בהתקף אסתמה, אלרגיה פעילה, סקביאס.

מחלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מחלות של מערכת הדם

סרטן הפוגע בתאי דם לבנים נקרא לוקמיה.

מחסור בתאי דם אדומים נקרא אנמיה.

ישנם מספר כשלים בפעילות התקינה של תאי דם לבנים; המוכר מביניהם הוא איידס, מחלה נגיפית הפוגעת בתאי Th וגורמת להידרדרות חמורה בפעילות מערכת החיסון.


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]