תוכנית מדגסקר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הפיכה לערך, ניפוי הטפל, סידור מחדש וניסוח בשפה המתאימה לאנציקלופדיה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

תוכנית מדגסקר הייתה תוכנית של הנאצים לגירוש יהודי אירופה למדגסקר.

התהליך שנקרא בפי הנאצים "הפתרון הסופי" – השמדת יהודי אירופה כתוכנית כוללת, שמטרתה להכחיד כל יהודי באשר הוא, החל רק עם פתיחת מבצע ברברוסה – פלישת גרמניה לברית המועצות ביוני 1941. שאלה היסטורית נכבדה היא שאלת ההחלטה על הפתרון הסופי, מי החליט ומתי; אך אין מחלוקת בדבר מועד התחלת ביצועו.

ב-30 בינואר 1939 הכריז היטלר כי אם תפרוץ מלחמה ייכחד הגזע היהודי באירופה. עם פרוץ המלחמה לא הייתה תוכנית ברורה להשמדה כוללת, אך המסגרת הארגונית לכך הייתה קיימת והיא המשרד הראשי לביטחון הרייך של האס אס ובו מדורו של אדולף אייכמן לענייני יהודים. עד שהחלו הנאצים בביצוע הפתרון הסופי התרוצצו בקרבם מספר רעיונות למה שכינו "פתרון הבעיה היהודית". פתרון אחד, שנולד עם כיבוש פולין, היה גירושם של יהודי אירופה ל"שמורות יהודיות" (Judenreservat) במזרח כדוגמת תוכנית לובלין, פתרון אחר שנולד עם נפילת צרפת היה להעלות מחדש את "תוכנית מדגסקר", תוכנית שהגה לראשונה בשנת 1885 הסופר הגרמני האנטישמי פאול דה לגארד. תוכניתו הייתה לרכז את כל יהודי אירופה באי מדגסקר ובכך להיפטר מהם אחת ולתמיד. בשנות ה-20 הועלתה התוכנית שוב על יד האנטישמים הבריטים הנרי המילטון בימיש (Henry Hamilton Beamish), ארנולד ליס (Arnold Leese) ואחרים. בפולין שבין מלחמות העולם אומצה התוכנית על ידי אחד מארגוני הימין הקיצוני בסיסמה "יהודים למדגסקר" (Żydzi na Madagaskar). מנהיגי גרמניה הנאצית והיטלר עצמו דנו בה כבר בשנת 1938.

ב-1940, עם נפילת צרפת וחלוקתה בין שטח כיבוש גרמני לבין הישות שנקראה צרפת של וישי, צץ ועלה הרעיון של תוכנית מדגסקר. האי מדגסקר, שהיה מושבה צרפתית נשאר תחת שלטונה של וישי וככזה נראה לנאצים כמתאים למטרותיהם. וכך נרקם רעיון זה - לרכז את כל יהודי אירופה במדגסקר.

המשימה הוטלה על משרד החוץ. התוכנית הייתה לבודד את היהודים במקום נידח זה, בו יופרדו מעמי אירופה. למעשה הייתה זו תוכנית שהייתה מובילה להשמדתם של היהודים. התוכנית לא הייתה כלל מעשית. ביצועה אמור היה לגרש מיליוני יהודים דרך הים למדגסקר, משימה שלא הייתה ניתנת לביצוע, הן מבחינה לוגיסטית והן מבחינה צבאית. המסלול הימי למדגסקר עבר דרך הים התיכון ותעלת סואץ שבשליטה בריטית. המסלול העוקף את אפריקה, מן האוקיינוס האטלנטי במערב לאוקיינוס ההודי במזרח, היה ארוך מדי ועבר מול חופי דרום אפריקה, שהייתה דומיניון בריטי. למרות זאת נשקלה התוכנית ברצינות, ובסוף שנת 1940 הגלו הנאצים חלק מיהודי מערב גרמניה לצרפת, כהכנה לשילוחם למדגסקר; אך בראשית שנת 1941, עם ההכנות למבצע ברברוסה, נזנחה התוכנית ובמקומה באה תוכנית ההשמדה הכוללת, בראשיתה באמצעות האיינזצגרופן- 6 עוצבות מבצע שנלוו לצבא הכובש והשמידו בירי מאות אלפי יהודים בברית המועצות, ולאחר מכן בדרך של המתה בגז במחנות ההשמדה. תוכנית מדגסקר שלא מומשה הייתה, כאמור גם היא מובילה להשמדה. גירוש מיליוני יהודים ללא רכוש, ציוד וממון וזריקתם לאי נידח, ללא אמצעי קיום, נתונים לחרפת רעב, חשופים לאקלים הטרופי ולמחלותיו, ללא טפול רפואי ותרופות, אילו הייתה מתממשת הייתה מביאה למותם של המגורשים. ניתן לשער את התוצאות שהיו צפויות מן התוכנית מפרק עגום אחר בעלילותיהם של הנאצים, והוא - יחסם לשבויי המלחמה הסובייטיים שרוכזו בשטחים מוקפי גדרות תיל, ללא מזון, ללא שתייה וללא טיפול רפואי ונחשפו לתלאות מזג האוויר, מצב שגרם לטירוף ולקניבליזם ולמותם של מאות אלפים מהם. ככל הנראה השלכת היהודים למדגסקר הייתה מביאה עמה תוצאה דומה.

הסיבה לכישלון התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי לממש את התוכנית היה על גרמניה לקבל את המנדט על האי מדגסקר, באותו זמן עדיין חלק מצרפת היה עצמאי ולא נכבש, ולכן הנאצים לא קיבלו את השליטה באי מדגסקר, בנוסף כדי להעביר כמות אדירה של יהודים אשכנזים מאירופה למדגסקר, היו נדרשות ספינות גדולות במיוחד שהיו ברשות בריטניה, בתוכנית הייתה כוונה לעשות עם ברטניה הסכם שלום וכך הנאצים יוכלו להשתמש באוניות הגדולות של בריטניה כדי להעביר כמות גדולה של יהודים, ובנוסף שבריטניה תאפשר שימוש בתעלת סואץ, וכך בדרך מהירה יוכלו להעביר כמות רבה של יהודים, אך גם תנאי זה לא התממש מפני שבריטניה לא הסכימה לחוזה שלום זה.

החשיבות ההיסטורית של התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

החשיבות באה לידי ביטוי בכך, שהנאצים עד לשלב זה, לא הצליחו לגרום ליהודים רבים להגר, כמו כן התוכנית הקודמת-תוכנית ניסקו\לובלין כשלה, ולאחר הכישלון של תוכנית מדגסקר, הנאצים הבינו שלא ניתן לזרוק את היהודים לפח אשפה של אירופה ולא לקצה העולם, ולכן כשנה לאחר מכן עם פרוץ מבצע ברבוסה החליטו להשמיד את היהודים.


לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]