תור (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תור
Thor2011.jpg
כרזת הסרט
שם במקור: Thor
בימוי: קנת בראנה
הפקה: קווין פייגי
תסריט: אשלי אדוארד מילר
זאק סטנץ'
דון פיין
עריכה: פול רובל
שחקנים ראשיים: כריס המסוורת'
נטלי פורטמן
טום הידלסטון
אנתוני הופקינס
סטלאן סקארסגארד
קאט דנינגס
מוזיקה: פטריק דויל
צילום: האריס זאמברלוקס
חברת הפצה: פרמאונט
מדינה: ארצות הברית
הקרנת בכורה: Flag of the United States.svg 6 במאי 2011
משך הקרנה: 114 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב: 150 מיליון דולר
הכנסות: 449,326,618 דולר
הסרט הבא בסדרה: תור: העולם האפל
דף הסרט ב-IMDb

תוראנגלית: Thor) הוא סרט גיבורי על אמריקאי משנת 2011 בבימויו של קנת בראנה המבוסס על חוברות הקומיקס תור בהוצאת מארוול קומיקס. בסרט מככבים כריס המסוורת', טום הידלסטון, נטלי פורטמן, אנתוני הופקינס, אידריס אלבה, קאט דנינגס וסטלאן סקארסגארד. עלילת הסרט מביאה את סיפורו של תור, נסיך אסגרד, אשר מוגלה מביתו לכדור הארץ. שם הוא חובר למדענית ג'יין פוסטר ונאלץ לעצור את אחיו לוקי, שמבקש לגזול את כס המלכות ממנו.

הסרט הוא הרביעי בסדרת סרטי מארוול המובילים לפרויקט "הנוקמים", אחרי איירון מן, הענק הירוק ואיירון מן 2. הסרט יצא בארצות הברית ב-6 במאי 2011, וברחבי אוסטרליה ב-21 באפריל באותה שנה. בישראל הסרט יצא ב-28 באפריל באותו שנה.

סרט המשך הנקרא "תור: העולם האפל" יצא בנובמבר 2013.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 965 לספירה, אודין מלך אסגרד הנחיל מלחמה על ענקי הכפור מממלכת יוטנהיים ומנהיגם, לאופיי, כדי למנוע מהם לכבוש את תשע הממלכות, כולל כדור הארץ. המלחמה מסתיימת בניצחון אלי אסגרד, שכפו על יריביהם שביתת נשק ולקחו לביתם את "תיבת החורפים העתיקים", מקור כוחם של ענקי הכפור.

בזמן ההווה, בנו הבכור של אודין, ת'ור, מיועד לרשת את מקומו. ביום הכתרתו ליורש מנסים ענקי הכפור לחדור לכספת בה שמורה התיבה כדי להחזיר אותה לידיהם ונהרגים בידי שומר הכספת, "המשמיד". בשל רצונו לשמור בכל מחיר על שביתת הנשק, מחליט אודין כי אין צורך בפעולת תגמול, אך ת'ור אינו מוכן להקשיב לאביו ובניגוד לעצתו הולך עם אחיו הצעיר לוקי וחבריו הקרובים סיף ושלושת הלוחמים וולסטאג, הוגאן ופנדרל לגשר ביפרוסט - האמצעי של האלים להגיע לעולמות האחרים. משם מגיעה החבורה לממלכת יוטנהיים להתעמת עם לאופיי. בינם לבין ענקי הכפור מתפתח קרב המוני שמופסק על ידי התערבותו של אודין, אבל לאופיי מודיע לו ששביתת הנשק הסתיימה מבחינתו. בזעמו על יהירותו של ת'ור שהביאה לפריצת המלחמה עם ענקי הכפור מחדש, מנשל אותו אודין מתוארו כיורשו, מגרש אותו לכדור הארץ ולוקח ממנו את מקבתו, "מיולניר", אותה הוא משגר גם כן לכדור הארץ תוך כדי ההבטחה שרק האדם הראוי להיות אל יוכל להניף אותה שוב.

ת'ור נוחת בעיירה קטנה בניו מקסיקו היישר לידיה של ד"ר ג'יין פוסטר, אסטרופיזיקאית שמנסה ביחד עם עמיתה ד"ר אריק סלביג ועוזרת המחקר שלה דארסי למצוא את קיומם של חורי התולעת שמאפשרים מעבר בין העולמות (מה שיוסבר לה מאוחר יותר על ידי ת'ור כגשר ביפרוסט). כאשר המקבת נוחתת במדבר היא מושכת את תשומת לב המקומיים, ואת סוכנות S.H.I.E.L.D, ששולחת את הסוכן פיל קולסון כדי להחרים אותה ואת כל המידע מהמחקר של ד"ר פוסטר. ת'ור מציע לג'יין סיוע במחקרה וזו לוקחת אותו למדבר, שם הוא מנסה לפרוץ למתחם השמור שהקימו סוכני S.H.I.E.L.D סביב המקבת. לאחר שהוא מצליח לגבור על השומרים ולהגיע למקבת הוא מנסה להניף אותה אך לא מצליח שכן הוא עדיין לא ראוי להיות אל. לאחר מכן הוא נתפס, אבל מאוחר יותר בהתערבותו של ד"ר סלביג הוא משוחרר.

בינתיים אודין מגלה ללוקי שהוא למעשה ענק כפור ובנו של לאופיי, וכי הוא אומץ על ידי האלים שמצאו אותו כתינוק בשדה הקרב ביוטנהיים לפני אלף שנים. בלחץ כתוצאה מגירושו של ת'ור וההתוודות בפני לוקי, אודין נכנס לתרדמת עמוקה הקרויה "שנת אודין", ובהיעדרו של ת'ור לוקי מכתיר את עצמו למלך האלים. סיף, וולסטאג, הוגאן ופנדרל, שאינם מרוצים משלטונו של לוקי ומאמינים כי הוא זה שהגניב את ענקי הכפור לאסגרד, בוחרים שלא לציית להוראותיו להחרים את ת'ור ובסיועו של שומר גשר ביפרוסט היימדייל משוגרים לכדור הארץ במטרה למצוא את ת'ור. בינתיים, לוקי מציע עסקה ללאופיי לפיה הוא יגניב אותם לאסגרד כדי שיוכלו להרוג את אודין. לאחר מכן הוא שולח את "המשמיד" לכדור הארץ כדי שיהרוג את ת'ור ואת חבריו. ת'ור בוחר להקריב את חייו בתמורה לחיי חבריו ולחיי ג'יין ועמיתיה. במעשהו זה הוא מוכיח כי הוא ראוי להיות אל. מקבתו משתחררת ובאמצעותה הוא הורג את המשמיד ונשבע לג'יין לחזור אליה ולהגן על כדור הארץ. בינתיים לאופיי מגיע לאסגרד, אך לוקי בוגד בו והורג אותו. בסיועו של היימדייל ת'ור חוזר לאסגרד ומוצא את אחיו כשהוא מנסה להשתמש בגשר ביפרוסט כדי להשמיד את ממלכת יוטנהיים ולהוכיח לאביו כי הוא ראוי להיות מלך. בין השניים מתפתח עימות בסיומו ת'ור מנצח ומשתמש במקבת שלו כדי להשמיד את גשר ביפרוסט ולמנוע את השמדתה של יוטנהיים. שני האחים כמעט ונופלים לחלל שנפער כתוצאה מהשמדת הגשר עד שאביהם מגיע ומנסה להציל אותם מנפילה, אך לוקי בוחר שלא לקחת את ידו ונופל לחלל בעוד שת'ור ניצל. בהמשך אודין מחמיא לת'ור ואומר לו שהוא יהיה מלך טוב, בעוד שת'ור אומר לא כי הוא עדיין אינו מרגיש מוכן להיות מלך.

בכותרות הסיום נפגש מנהל סוכנות S.H.I.E.L.D ניק פיורי עם ד"ר סלביג ומציג בפניו את קוביית הכוח המסתורית, כלי עלילתי שיעמוד במרכז הסרט "הנוקמים" מאוחר יותר. הוא מבקש ממנו ללמוד לרתום אותה לבניית נשק. ד"ר סלביג משיב כי היא מכילה כוח בלתי נודע, אך קולו של לוקי הבלתי נראה משכנע אותו להסכים.

צוות שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הופעות אורח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורות והכנסות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט זכה לביקורות חיוביות והכנסותיו היו גבוהות למדי. האתר Rotten Tomatoes העניק לסרט ציון של 77% בהתבסס על 253 ביקורות (194 מהן "טריות" בעוד 59 "רקובות"), בציינו כי מדובר ב"שובר קופות מהפנט שמשלב במרחב הסוחף שבו חוכמה, הומור ודרמה אנושית"‏[1]. בשבוע הראשון להקרנתו בארצות הברית הכניס הסרט כ-66.6 מיליון דולר מה שמיקם אותו במקום הראשון בטבלה. נכון לאוגוסט 2012 הסרט הכניס כ-181,030,624 מיליון דולר בארצות הברית וכ-268,295,994 מיליון דולר מחוץ לארצות הברית, עם שווי הכנסות כולל של 449,326,618 מיליון דולר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תור (סרט) בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Thor, at Rotten Tomatoes
מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס