תחנת הכוח דוראד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תחנת הכוח דוראד

דוראד היא תחנת כוח פרטית על יד אשקלון מסוג מחזור-משולב לייצור חשמל המשותפת עם חברת קצא"א בראשות דוד צרפתי ואלי אסולין, ובעלת הספק מתוכנן של 840 מגה וואט, המופעלת בגז טבעי. נכון לאפריל 2014, התחנה בתקופת הרצה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השליטה בדוראד מתחלקת בין כמה חברות וקבוצות - קצא"א (37.5% וספקית הקרקע לתחנה), זורלו הטורקית (מחזיקה כ־25% מהחברה ומספקת את הציוד), ועוד. בסוף 2010 הגיעה החברה לסגירה פיננסית, וחתמה על הסכם מימון ומספר הסכמים נלווים עם בנק הפועלים[1] התחנה תוכננה בשנת 2002, והרצתה החלה בקיץ 2013 כאשר חוברה לרשת הארצית ביכולת הפעלה חלקית, לצורך גיבוי בתרחישי ביקוש קיצוניים. התחנה סמוכה לתחנת הכוח רוטנברג והיא תחנת הכוח העצמאית הגדולה ביותר בישראל. עלות בניית תחנת הכח היא מעל למלייארד דולר.

יחידות ייצור[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחנת הכח דוראד בנוייה באופן שונה ממרבית תחנות הכח בישראל, ומכילה 12 צמדים של טורבינת מחזור משולב קטנות בהספק של 70 מגה-וואט כל אחד, המאפשרים יכולת ייצור מרבית של 840 מגה-וואט (במרבית תחנות הכוח ישנם יחידות ייצור גדולות בהספק של כמה מאות מגה-וואט). תצורה זו מאפשרת גמישות תפעולית רבה יותר בהשוואה ליחידות הייצור הרגילות (ניתן להתאים את יכולת הייצור לביקוש המשתנה), ועמידות גבוהה יותר בפני תקלות (תקלה ביחידת ייצור גורעת רק חלק קטן מיכולת הייצור הכללית), אך מנגד, נצילות התחנה נמוכה יותר בעת הפעלת יכולת הייצור המלאה (47%-49%), בהשוואה להפעלת יכולת מרבית בתחנת כח בעלת יחידות ייצור גדולות(49%-58%)‏[2].

סיבה עיקרית לבחירה במודל פעולה זו היא היותה של זורלו הטורקית אחת השותפות במיזם, ועל כן נעשה שימוש בציוד מתוצרתה.

מודל כלכלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודל ההפעלה של דוראד הוא אספקת חשמל לצרכנים גדולים במחיר נמוך ממחיר החשמל של חברת החשמל (כ־7% הנחה). דוראד עושה שימוש במערכת ההולכה והחלוקה של חברת החשמל, ומשלמת לה על שימוש במרכיב זה בתוספת תשלום על גיבוי מצד חברת החשמל במקרה של תקלה בתחנת הכח.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]