תחנת הכוח דוראד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קואורדינטות: 31°38′6″N 34°31′48″E / 31.63500°N 34.53000°E / 31.63500; 34.53000

תחנת הכוח דוראד

דוראד היא תחנת כוח פרטית לייצור חשמל על יד אשקלון (מתחם קצא"א), הפועלת בטכנולוגיית מחזור משולב. התחנה היא בעלת הספק מקסימלי של 840 מגה וואט, והיא מופעלת בגז טבעי (ובסולר בשימוש משני). התחנה סונכרנה לרשת הארצית במאי 2014.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השליטה בדוראד מתחלקת בין כמה חברות וקבוצות - קצא"א (37.5% וספקית הקרקע לתחנה), זורלו הטורקית (מחזיקה כ־25% מהחברה ומספקת את הציוד), ועוד. בסוף 2010 הגיעה החברה לסגירה פיננסית, וחתמה על הסכם מימון ומספר הסכמים נלווים עם בנק הפועלים[1] התחנה תוכננה בשנת 2002, והרצתה החלה בקיץ 2013 כאשר חוברה לרשת הארצית ביכולת הפעלה חלקית, לצורך גיבוי בתרחישי ביקוש קיצוניים. התחנה סמוכה לתחנת הכוח רוטנברג והיא תחנת הכוח העצמאית הגדולה ביותר בישראל. עלות בניית תחנת הכח היא מעל למיליארד דולר. בראשות החברה המפעילה עומדים דוד צרפתי ואלי אסולין.

יחידות ייצור[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחנת הכח דוראד בנויה באופן שונה ממרבית תחנות הכח בישראל, ומכילה 2 קבוצות של 6 טורבינות גז סילוניות (כ-60 מגה-וואט כל אחת) מתוצרת ג'נרל אלקטריק, המזינות בנוסף יחידה קיטורית אחת, המאפשרות יכולת ייצור מרבית של 840 מגה-וואט (במרבית תחנות הכוח ישנן יחידות ייצור גדולות בהספק של כמה מאות מגה-וואט). תצורה זו מאפשרת גמישות תפעולית רבה יותר בהשוואה ליחידות הייצור הרגילות (ניתן להתאים את יכולת הייצור לביקוש המשתנה), ועמידות גבוהה יותר בפני תקלות (תקלה ביחידת ייצור גורעת רק חלק קטן מיכולת הייצור הכללית), אך מנגד, נצילות התחנה נמוכה יותר בעת הפעלת יכולת הייצור המלאה (47%-49%), בהשוואה להפעלת יכולת מרבית בתחנת כח בעלת יחידות ייצור גדולות (49%-58%)‏[2].

סיבה עיקרית לבחירה במודל פעולה זו היא היותה של זורלו הטורקית אחת השותפות במיזם. לזורלו יש ניסיון נרחב עם תפעול והקמת תחנות כח קטנות המבוססות על טורבינות הגז התעופתייות של ג'נרל אלקטריק.

מודל כלכלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודל ההפעלה של דוראד הוא אספקת חשמל לצרכנים גדולים במחיר נמוך ממחיר החשמל של חברת החשמל (כ־7% הנחה). דוראד עושה שימוש במערכת ההולכה והחלוקה של חברת החשמל, ומשלמת לה על שימוש במרכיב זה בתוספת תשלום על גיבוי מצד חברת החשמל במקרה של תקלה בתחנת הכח.

כאחת מ־3 תחנות הכח הפרטיות הראשונות בישראל, נהנית דוראד מהגנות כלכליות שונות ('הגנת ינוקא') על ידי מדינת ישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]