תחנת הרכבת התחתית הולבורן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
תחנת הרכבת התחתית הולבורן
Holborn tube station, London.JPG
שם התחנה במקור: Holborn tube station
שנת הפתיחה: 1906
מיקום: הולבורן
אזור: קמדן
קווים העוברים בתחנה: קו סנטרל
קו פיקדילי
אזור על המפה: אזור 1
מספר נוסעים בשנה: 30.098 מיליון (2009)

תחנת הרכבת התחתית הולבורןאנגלית: Holborn tube station) הינה תחנה ברשת הרכבת התחתית של לונדון. התחנה ממוקמת בהולבורן במרכז לונדון, באזור 1 בחלוקת האזורים של הרכבת התחתית של לונדון ומשרתת את קווי סנטרל ופיקדילי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחנה הוקמה ב-15 בדצמבר 1906 על ידי "קו הרכבת הצפוני של פיקדילי ברומפטון" (Great Northern, Piccadilly & Brompton Railway), מה שמוכר כיום בשם קו פיקדילי. במקור נקראה התחנה 'הולבורן (קינגסווי)' אך שם זה קוצר בשנות השישים ל"הולבורן".

"קו הרכבת הצפוני של פיקדילי ברומפטון" תיכננה את התחנה כך שתוקם על המפגש בינה לבין מנהרות "קו הרכבת המרכז-לונדוני" (Central London Railway) כיום קו סנטרל. קו הרכבת המרכז-לונדוני היה פעיל משנת 1900 והתחנה הקרובה ביותר למקום, בריטיש מיוזיאום, הייתה במרחק 250 מטרים מערבה מתחנת הולבורן.

למרות הבנייה וההפעלה הנפרדת, היה זה נפוץ שחברות רכבת יתכננו במשותף תחנות שיהיו משותפות לשתי חברות או יותר כדי להקל על התפעול שלהן. למרות שיתופי פעולה שנעשו במשך השנים עם חברת הקו המרכז לונדוני על תחנות כמו אוקספורד סירקוס וטוטנהאם קורט רואד, מיקום תחנת הולבורן לצד תחנת בריטיש מיוזיאום גרמה לכך שבשנת 1933 הופסק השימוש בתחנה.

התכנון המקורי של התחנה, 1906[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתוכנית המקורית של "קו הרכבת הצפוני של פיקדילי ברומפטון", התחנה כללה ארבעה רציפים. שני רציפים יועדו לפעילות השוטפת של הקו, השניים האחרים שירתו את שלוחת אלדוויץ', שהייתה מורכבת בעצם מתחנה אחת בשם אלדוויץ' שהתחברה לקו דרך תחנת הולבורן. מאחד מהרציפים יצאה תנועה לכיוון צפון, ורציף אחר שימש תחנה סופית לחניית רכבות.

בניגוד לתחנות אחרות שתכנן האדריכל לסלי גרין, חזית תחנת הרכבת נבנתה מאבן במקום מטרה קוטה, כמקובל.

חידוש התחנה, 1933[עריכת קוד מקור | עריכה]

רעיון בניית התחנה מתחת להולבורן ונטישת תחנת הרכבת בריטיש מיוזיאום הוצעה על ידי "קו הרכבת המרכז-לונדוני" כבר בנובמבר 1913, אך מלחמת העולם הראשונה מנעה את המלאכה.

כמו תחנות אחרות ברכבת התחתית של לונדון, גם תחנת הולבורן חודשה בשנות ה-30. חזית התחנה נבנתה מחדש בסגנון מודרני יותר על פי תכנונו של צ'ארלס הולדן. המעליות הגדולות הוסרו ונוצר רווח שהספיק לארבעה גרמי מדרגות נעות ולרחבת ביניים לצד הרציפים החדשים של קו סנטרל. המדרגות הנעות הללו הן הארוכות ביותר לכל הרכבת התחתית של לונדון לאחר תחנת אנג'ל. שלושה גרמי מדרגות נעות נוספו כדי לאפשר לנוסעים גישה לרציפי קו פיקדילי.

ביטול שלוחת אלדוויץ'[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעבר לתחרות עם הרכבת העילית שלצידה, תחנת אלדוויץ' שירתה מספר נוסעים מצומצם ביותר מאז שנבנתה. בשנה הראשונה לתפעול, התחנה הייתה מקושרת לתחנת פינסבורי. הדבר הופסק כאשר הולבורן נכנסה לפעולה ותחנת אלדוויץ' הפכה לשלוחה בפני עצמה.

בשנת 1917 הופסק השימוש בקו בין התחנות הולבורן ואלדוויץ' עקב השימוש המועט.

במהלך מלחמת העולם השנייה התחנה שומשה באופן זמני (בין השנים 1940-1946) כמקום איכסון וכמקלט לתושבי לונדון נגד מתקפות האוויר במהלך הבליץ.

לאחר המלחמה, השימוש בתחנה נעשה רק בשעות העומס. בשנת 1993, רשת הרכבת התחתית של לונדון הצהירה כי אינה מתכוונת לתקן את המעליות בתחנת אלדוויץ' בגלל שהדבר אינו משתלם מבחינה כלכלית ולכן התחנה נידונה לסגירה. התחנה נסגרה ב-30 בספטמבר 1994.

ב-8 בדצמבר 1988, נמצא תלמיד בן 17 ממוצא טורקי בתחנה, לאחר שנדקר למוות.

תאונת הרכבת בהולבורן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-9 ביולי 1980 התרחשה תאונה בתחנת הולבורן כאשר שתי רכבות התנגשו אחת בשנייה וגרמו לפציעת מפעיל הרכבת הפוגעת, אשר לא עצרה בזמן למרות התרעה אשר ניתנה לרכבת על ידי מערכת החירום בסביבת תחנת הולבורן. חקירת התאונה העלתה שהאחראי לתאונה הינו מפעיל הרכבת הפוגעת, אשר לא שלט ברכבת במידה הנחוצה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קווים העוברים בתחנה
הרכבת התחתית של לונדון - קו פיקדילי

אוקוודאוקסברידג'אילינג קומוןאיסטקוטאיקנהאםאלפרטוןאקטון טאוןארלס קורטארנוס גרואבארסנלבאונדס גריןבארונס קורטבוסטון מאנורגלוסטר רואדגרין פארקדרום אילינגדרום הארודרום קנזינגטוןהאונסלואו מזרחהאונסלואו מערבהאונסלואו מרכזהאטון קרוסהאמרסמית'הולבורןהולוויי רואדפינת הייד פארקהילינגדוןהית'רו טרמינלים 1, 2 ו-3הית'רו טרמינל 4ווד גריןטורנהאם גריןטורנפייק לייןלסטר סקוורמאנור האוסנורת'פילדסנייטסברידג'סאות'גייטסדברי הילסדברי טאוןפארק רויאלפינסבורי פארקפיקדילי סירקוסצפון אילינגקאלדוניאן רואדקובנט גארדןקוקפוסטרסקינגס קרוס סיינט פנקראסראיינרס לייןראסל סקוורריזליפריזליפ מאנור

הרכבת התחתית של לונדון - קו סנטרל

אוקספורד סירקוסאילינג ברודווייאפינגבאקהורסט הילבארקינגסיידבונד סטריטבנק ומוניומנטבת'נל גריןגנטס הילגריינג' הילגרינפורדדבדןדרום וודפורדדרום ריזליפהאנגר לייןהולבורןהולנד פארקהיינולטווד לייןוודפורדווייט סיטיוונסטדטוטנהאם קורט רואדלאוטוןליברפול סטריטלייטוןלייטונסטוןלנקסטר גייטמארבל ארצ'מזרח אקטוןמייל אנדמערב אקטוןמערב ריזליפנוטינג היל גייטנורת'ולטניובורי פארקסטראטפורדסיינט פולססנרסברוקפיירלופפריויילצ'אנסרי לייןצ'יגוולצפון אקטוןקווינסוויירדברידג'רודינג ואליריזליפ גארדנסשפרדס בושת'יידון בוי

קואורדינטות: 51°31′2.64″N 0°7′12.36″W / 51.5174000°N 0.1201000°W / 51.5174000; -0.1201000