תחנת הרכבת ראשון לציון - הראשונים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רכבת ישראל
תחנות רכבת ישראל

הראשונים_

A431-RSLC.jpg
Handicapped Accessible sign.svg נגישה לבעלי מוגבלויות
חנוכת התחנה 13 בספטמבר 2003.
מיקום בסמוך למחלף ראשונים (גן הוורדים), ראשון לציון.
אתרים סמוכים מחלף ראשונים
Rish-east 2003-06 er0186.JPG
מיקום תחנת הרכבתהראשונים_
תחנת הרכבתהראשונים_
תחנת הרכבת
הראשונים_
פורטל

למידע מקיף על רכבת ישראל –
עיינו גם
בפורטל רכבת ישראל

תחנת הרכבת ראשון לציון הראשונים היא תחנת נוסעים של רכבת ישראל המשרתת את מזרח ראשון לציון ואת נס ציונה. התחנה ממוקמת בקילומטר 2.814 של שלוחת באר-יעקב - ראשונים, שיוצאת ממסילת לוד - אשקלון. התחנה נקראת על שם השכונה הסמוכה. בזמן בנייתה יועד לה השם "ראשון לציון - גן הוורדים" על שם הצומת הסמוך, אך בסופו של דבר גם הצומת קיבל את שם השכונה והפך למחלף הראשונים. ממזרח לתחנה נבנה קו רכבת חדש מכיוון קו לוד - אשקלון, שאמור בעתיד להוות חלק מציר הרוחב בין ערי דרום גוש דן למודיעין-מכבים-רעות דרך רמלה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העבודות על קו הרכבת ועל התחנה התחילו במאי 2002. למרות פשיטת רגל של הקבלן שבנה את תחנת הרכבת במהלך העבודות, התחנה נפתחה במועד המתוכנן, ב-13 בספטמבר 2003, במקביל לפתיחה המחודשת של תחנת בית שמש.

בעבר יצאה מהתחנה מדי שעה רכבת אל תחנת הרכבת הוד השרון - סוקולוב. החל משנת 2011, עם חנוכתה של מסילת הרכבת תל אביב - בני-דרום, קוצר קו זה והרכבת מסיימת את מסלולה בתחנת הרכבת תל אביב ההגנה, משך זמן הנסיעה מתחנת הראשונים לתחנת תל אביב ההגנה הוא כ-25 דקות. קיימת תוכנית להמשיך את המסילות מערבה לכיוון תחנת הרכבת ראשון לציון משה דיין שנבנתה בסמוך למחלף משה דיין וליצור מסילה מעגלית, אולם תוכנית זו לא מקודמות כיום כחלק מתוכניות הפיתוח לשנים הקרובות.

מבנה התחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחנה מכיוון כביש 431

בתחנה קיימים שני רציפים, ושתי מסילות המשרתות אותם. התחנה היא תחנת קצה והתנועה ממנה אפשרית מזרחה בלבד. הכניסה לתחנה והיציאה ממנה אפשרית משני הצדדים באמצעות דרגנועים העובדים במקום.

Rishonim.svg

שירות הרכבת בתחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • לאורך שעות היום יוצאת מהתחנה רכבת פעם בשעה לנתניה.
רכבת פרברית אשקלון/ראשון לציון הראשונים-תל אביב-נתניה
אשקלון · אשדוד עד הלום · יבנה מזרח · רחובות · ראשון לציון הראשונים · לוד · לוד גני אביב · תל אביב ההגנה · תל אביב השלום · תל אביב מרכז · תל אביב אוניברסיטה · הרצליה · בית יהושע · נתניה

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ב. איזנברג וב. שרמן, "תחנת רכבת 'ראשונים'", בנין ואדריכלות, גיליון 87, עמ' 55–57, 2003

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 31°56′56″N 34°48′11″E / 31.94889°N 34.80306°E / 31.94889; 34.80306