תלמי התשיעי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תלמי התשיעי

תלמי התשיעי המכונה תלמי סוטר או תלמי סוטר לתירוסיוונית: Πτολεμαῖος Σωτήρ Λάθυρος;‏ 142 לפנה"ס לערך - דצמבר 81 לפנה"ס לערך) היה שליט מצרים העתיקה בתקופה ההלניסטית. תלמי התשיעי היה מלך מצרים במשך שלוש תקופות -

  • 116 לפנה"ס - 110 לפנה"ס;
  • 109 לפנה"ס - 107 לפנה"ס;
  • 88 לפנה"ס - 81 לפנה"ס.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תלמי התשיעי היה בנם של שליטי מצרים תלמי השמיני וקלאופטרה השלישית. בשנת 116 לפנה"ס, לאחר מות אביו, בחרה אותו אימו למלוך לצידה על מצרים. קלאופטרה נאלצה לבחור בו בשל לחץ ציבורי רב מקרב תושבי אלכסנדריה.

בשנת 118/119 בהיותו נסיך נשא לאישה את אחותו קלאופטרה הרביעית, ייתכן ומנישואים אלה נולד להם בן אחד תלמי השנים עשר (שאולי היה בנו של תלמי התשיעי מפילגש לא ידועה). לאחר מכן נשא לאישה את אחותו קלאופטרה סלנה, ונולדה להם בת אחת ברניקי השלישית.

לאחר שניסה לרצוח את אימו, בספטמבר או אוקטובר בשנת 107 לפנה"ס, הדיחה אותו קלאופטרה השלישית, והמליכה במקומו את בנה הצעיר, תלמי העשירי. בעקבות זאת, תלמי התשיעי נמלט או גורש לקפריסין בשנת 105 לפנה"ס. תלמי העשירי הודח בשנת 88 לפנה"ס על ידי תושבי אלכסנדריה לאחר שבזז את קברו של אלכסנדר הגדול ותלמי התשיעי חזר להיות השליט.

לאחר מותו של תלמי התשיעי, עלתה לשלטון בתו ברניקי השלישית, שנאלצה להינשא לבנה החורג אלכסנדר - לימים תלמי האחד עשר. תלמי האחד עשר רצח את ברניקי 19 ימים לאחר עלייתו לשלטון.

מטבע טטרדרכמה עשוי כסף ועליו דמותו של תלמי התשיעי, שנת 109 לפנה"ס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


בית תלמי

תלמי הראשוןתלמי השניתלמי השלישיתלמי הרביעיתלמי החמישיקלאופטרה השנייהתלמי השישיתלמי השביעיתלמי השמיניקלאופטרה השלישיתתלמי התשיעיקלאופטרה הרביעיתתלמי העשיריברניקי השלישיתתלמי האחד עשרתלמי השנים עשרקלאופטרה החמישיתברניקי הרביעיתקלאופטרה השביעיתתלמי השלושה עשרתלמי הארבעה עשרתלמי החמישה עשר