תנין קובני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgתנין קובני
תנין קובני
מצב שימור

מצב שימור: סכנת הכחדה חמורה (CR)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששמצב שימור: סכנת הכחדה חמורה
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: זוחלים
סדרה: תנינאים
משפחה: תניניים
סוג: תנין
מין: תנין קובני
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Crocodylus rhombifer
‏(קיווייה, 1807)
תחום תפוצה
Crocodylus rhombifer Distribution.png

התנין הקובני (שם מדעי: Crocodylus rhombifer) הוא תנין בגודל צנוע, אורכו 2.4 מטר בממוצע. התנין הקובני מצוי אך ורק בקובה בביצות ספאטה ובאי איסלה דה לה חובנטוד. בעבר היה מצוי בכל אזור הקאריביים, אך כיום מין זה מצוי בסכנת הכחדה חמורה.

למין זה מספר מאפיינים המייחדים אותו משאר התניניים כגון, צבע עורם הבהיר של הבוגרים, קשקשיו הקשים יותר ורגליים ארוכות וחזקות. התנין הקובני הוא הטריטוריאלי ביותר מבין התניניים ואולי אף החכם מביניהם.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטח המחיה של התנין הקובני הוא הקטן ביותר מבין כל התניניים. ניתן למצוא אותו אך ורק בקובה בביצות ספאטה שבצפון-מערב המדינה ובאיסלה דה לה חובנטוד. בעבר היה נפוץ גם באיי קיימן ובאיי בהאמה. התנין הקובני מעדיף אזורי מים מתוקים כמו ביצות ונהרות והוא לעתים נדירות שוחה במים מלוחים.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורכו הממוצע של התנין הוא 2.4 כאשר בוגרים בדרך כלל אינם גדולים מ-3.5 מטר. הזכר גדול מהנקבה. בעבר היו פרטים בוגרים שהגיעו אף לאורך 5 מטר, אך כיום הם נדירים מאוד.

התנין הקובני הוא שחיין חזק והם גם מיומנים בהליכה וזינוקים, מה שגורם להם להיות במידה שווה בתוך המים ומחוצה להם.

תזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנינים צעירים ניזונים מדגים קטנים, פרוקי רגליים וסרטנאים. תנינים בוגרים ניזונים מיונקים קטנים, דגים וצבים. יש להם שיניים קהות המאפשרות להם לרסק את השריון של הצבים אותם הם צדים. התנין הקובני משתמש אף בטכניקת הזינוק אכילה בדומה לאליגטור אמריקני. על ידי שימוש בזנבם החזק הם מסוגלים לקפץ מהמים ולתפוס את טרפם הנמצא על ענפים נמוכים מעל המים.

מצב שימור[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנין הקובני הוא מין בסכנת הכחדה חמורה ונמצא ברשימת CITES קטגוריה 1. אזור מחייתו הקטן הופך אותו לפגיע במיוחד. אויבו העיקרי של התנין הוא האדם, שצד אותו באופן שיטתי עד לכדי הכחדה ושפגע באזורי המחיה שלו. כיום מוערך שבין 3,000-6,000 פרטים חיים בטבע בשטח שאזורו 300 קמ"ר באזור הדרום-מערבי של הביצה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]