תער

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

תער הוא כלי חיתוך המשמש בעיקר להסרה של שיער גוף בלתי-רצוי באמצעות גילוח. סוגים שונים של תערים הם תער גילוח, תער חד-פעמי (נקרא גם סכין-גילוח) ותער חשמלי (נקרא גם מכונת-גילוח).

תער-בטיחות לגבר מסוג Mach-3 מייצור חברת Gillete

בעוד שהתער היה בשימוש עוד מלפני תקופת הברונזה (העצם דמוי-התער העתיק ביותר מתוארך לשנת 18,000 לפנה"ס), גלגולו המודרני הומצא במאה ה-18, ובשנות ה-30' של המאה ה-20 הומצאה מכונת הגילוח. אף על פי שסוגים שונים עודם קיימים, במאה ה-21, תער הבטיחות - חשמלי או לא - הוא כלי הגילוח הנפוץ ביותר, הן אצל גברים הן אצל נשים.

בעברית המדוברת (ייתכן בשל תקופת החייאתה - המאה ה-19) אין שימוש במונח "תער בטיחות" והמינוח הרווח לכלי-גילוח הוא:

א. סכין גילוח - תער-בטיחות ידני, בין אם חד פעמי בין אם רב פעמי - כזה אשר ידיתו היא רב-פעמית ואת להבו מחליפים מדי שבועיים-שלושה.
ב. מכונת גילוח - תער-בטיחות חשמלי, המופעל לרב באמצעות סוללות נטענות. מכונת הגילוח הראשונה יוצרה בשנת 1937.
תער גילוח מן המאה ה-20
ג. תער גילוח - כלי המורכב מידית אחיזה ומלהב חיתוך. השימוש בתער לשם גילוח נזנח כמעט כליל במאה ה-21, בין היתר בשל הקושי הרב להתגלח באמצעותו בלי להיפצע ובשל התחזוקה הרבה שהוא דורש - השחזה וליטוש תכופים. לצורך גילוח נקי התער צריך להיות חד עד מאד ומכאן הביטוי בעברית - "חד כתער".

איסור תגלחת בתער ביהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאמר בתורה : " לֹא תַקִּפוּ פְּאַת רֹאשְׁכֶם, וְלֹא תַשְׁחִית אֵת פְּאַת זְקָנֶךָ " (ויקרא יט כז)

" וּפְאַת זְקָנָם לֹא יְגַלֵּחוּ " (ויקרא כא ה)

מכאן דרשו חכמים לאיסור השחתת הזקן עם תער.‏[1]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ספר המצוות לרמב"ם, לא תעשה קעא; וראו גם בכלי יקר בויקרא כא, ה. לאידך גיסא, במורה נבוכים חלק ב פרק מו כתב הרמב"ם שכהן המקיף פאת ראשו עובר בשני לאוים, וראו הערת הרב יוסף קאפח שם