איי פארו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף תקשורת באיי פארו)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איי פארו
Føroyar
Færøerne
Flag of the Faroe Islands.svg Coat of arms of the Faroe Islands.svg
דגל סמל
מוטו לאומי אין
המנון לאומי Tú alfagra land mítt
יבשת אירופה
שפה רשמית פארואזית, דנית
עיר בירה
(והעיר הגדולה ביותר)
טורסהאבן
62°00′N 06°47′W / 62.000°N 6.783°W / 62.000; -6.783
משטר דמוקרטיה פרלמנטרית
תחת מונרכיה חוקתית
ראש המדינה
- מלכה
- נציב עליון
- ראש ממשלה (איי פארו)
מלך
מרגרטה השנייה
דן קנודסן
קאי לאו יוהנסן
הקמה
- תאריך
שלטון עצמי חלקי מדנמרק
1948
שטח[1]
- דירוג עולמי
- אחוז שטח המים
1,393 קמ"ר 
183 בעולם
0.5
אוכלוסייה[2]
(הערכה ליולי 2014)

- דירוג עולמי של אוכלוסייה
- צפיפות
- דירוג עולמי של צפיפות

49,947 נפש 
209 בעולם
35.86 נפש לקמ"ר
172 בעולם
תמ"ג[3]
(הערכה לשנת 2010)

- דירוג עולמי
- תמ"ג לנפש
- דירוג עולמי לנפש

1,471 מיליון $ 
196 בעולם
29,451 $
47 בעולם
מטבע קרונה פרואזית ‏ (DKK)
אזור זמן UTC UTC
סיומת אינטרנט ..fo
קידומת בינלאומית 298


LocationFaroeIslands.png

איי פארו (פארואזית: Føroyar, "איי הצאן", דנית: Færøerne) הם קבוצת איים השוכנת בצפון האוקיינוס האטלנטי, בין סקוטלנד, נורבגיה ואיסלנד. האיים זכו למעמד של אזור אוטונומי בממלכת דנמרק בשנת 1948, ומלבד ענייני חוץ וביטחון, תושבי האיים (המכונים פרואזים) מנהלים את חייהם באופן עצמאי. דנמרק מתקצבת את האי בכ-200 מיליון אירו מדי שנה. איי פארו חברים במועצה הנורדית, ארגון בינלאומי אזורי של מדינות סקנדינביה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הסאגה פאריונגה הגיעו אל האיים מהגרים שנמלטו מנורבגיה מפני שלטון העריצות של האראלד הראשון, במאה ה-9, והתיישבו באיים. בתחילת המאה ה-11, תושבי האיים הצפוניים של פארו פלשו לאיים הדרומיים וכמעט השמידו את תושביהם. סיגמונדור ברסטירסון, אשר מוצאו מהאיים הדרומיים, ומשפחתו כמעט והושמדה כולה על ידי הפולשים מהאיים הצפוניים, נמלט לנורבגיה, שם קיבל מינוי וסיוע של אולף הראשון, מלך נורבגיה לכבוש את האיים. סיגמונדור חזר לאיים ומהלך הכיבוש ניצר בכח את תושבי האיים. למרות שסיגמונדור נרצח בגלל מהלכיו, השליטה הנורבגית על איי פארו נשמרה במשך שנים רבות.

בשנת 1386 צורפו איי פארו לאיחוד קאלמאר עם הצטרפות נורבגיה לאיחוד, ובהמשך נהיו האיים חלק מממלכת דנמרק-נורבגיה. בשנת 1586 הגיעה הרפורמציה לאיים. כאשר נורבגיה נקרעה מממלכת דנמרק במסגרת הסכם קיל משנת 1814, נותרו איי פארו חלק מממלכת דנמרק. בשנת 1888 החלה התעוררות לאומית בקרב תושבי האיים, והשאיפה לאוטונמיה תרבותית ולשונית.

ב-12 באפריל 1940 האיים נכבשו על ידי הצבא הבריטי לאחר כיבוש דנמרק על ידי גרמניה הנאצית, על מנת למנוע שליטה נאצית באיים. בשנת 1941 הנפיקו הבריטים 5 עריכי מטבעות שנשאו את תוארו של כריסטיאן העשירי מלך דנמרק הכבושה באותה עת , ושמה של דנמרק היה על המטבעות , אבל הם שמשו במסחר באיי פארו לבדם. הם מבוקשים בידי אספנים. הם היו שונים מהמטבעות ששמשו במסחר בדנמרק תחת השלטון הנאצי. ב-1942 נבנה על ידי חיל האוויר הבריטי שדה התעופה באי. לאחר המלחמה הוחזרה השליטה באיים לדנמרק, וב-1948 הוענקה לאיים אוטונומיה.

תושבי האי סירבו להצטרף לקהילה האירופית (כיום האיחוד האירופי) ב-1973, עת דנמרק הצטרפה לאיחוד.

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טינגאנס בטורסהאבן, מושב הממשלה.

האיים מחולקים מבחינת אדמיניסטריטיבית ל-34 מחוזות עירוניים, בהם נמצאים כ-120 ערים וכפרים.

באופן מסורתי היו האיים מחולקים ל-6 מחוזות (המכונים "סיסלה" -Sýsla) עיקריים (נוראויאר, אייסטורוי, סטריימוי, ואוגר, סאנד'וי וסוד'ורוי).

בכל מחוז נערכות בחירות מקומיות. כמו כן נערכות בחירות בשבעה מחוזות בחירה (ה"סיסלור" לעיל, כאשר סטריומוי מחולק לשני מחוזות - צפון ודרום (אזור טורסהאבן)) לשלטון באיים (הלוגטינג וכן בחירות לפרלמנט של דנמרקפולקטינג).

לממשלת האיים סמכויות בכל נושאי הפנים. ראש הממשלה מכונה לוגמאור. השרים מכונים לאנדסטיריסמאור.

שלטון עצמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

באיי פארו יש מערכת פוליטית אוטונומית ופרלמנט ובו 33 מושבים.במערכת הפוליטית יש שבע מפלגות-הרבה ביחס למערכת הקטנה.כתוצאה מכך,בשביל להרכיב ממשלה יש בדרך כלל צורך בהקמת קואליציות ובריתות.הבחירות מתקיימות מדי ארבע שנים ומאז שנת 2008 כל האיים הם מחוז בחירה אחד.

כיום באיים מתקיימת ממשלת ימין של מפלגות הימין-מרכז שניצחו בבחירות האחרונות שהתקיימו באוקטובר 2011.

איי פארו ודנמרק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1948 הוענק לאיים שלטון עצמי על ידי ממשלת דנמרק, וכיום האיים הם חלק מממלכת דנמרק המעניקה לאיים קיצבה שנתית על מנת לתמוך בכלכלת האיים. תושבי האי חלוקים בדעותיהם - חלקם שואפים לעצמאות מדנמרק, וחלקים מעדיפים את המצב הקיים.

האיחוד האירופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

איי פארו אינם מהווים חלק מהאיחוד האירופי. יתרה מזאת, פרוטוקול מיוחד להסכם של דנמרק עם האיחוד קובע כי אזרחי דנמרק המתגוררים באיים אינם נחשבים לאזרחי האיחוד האירופי.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איי פארו
(למפת איי פארו רגילה)
האי הבלתי מיושב ליטלה דימון

קבוצת איי פארו כוללת 18 איים הנמצאים בין הים הנורבגי והאוקיינוס האטלנטי בצפון אירופה, בין נורבגיה (675 ק"מ) לאיסלנד (450 ק"מ), 280 ק"מ מאיי שטלנד.

שטח האיים 1,399 קמ"ר, ואורכו של קו-החוף של האיים 1,117 ק"מ. אין באיים אגמים או נהרות. כל האיים, למעט ליטלה דימון מיושבים.

פני השטח של האיים מסולעים. רוב שטח האיים הוא גבעות נמוכות. לרוב האיים קו חוף צוקי. הנקודה הגבוהה ביותר באיים היא סלאטאראטינדור שגובהה 882 מטרים מעל פני הים.

אקלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חודשי הקיץ באיים קרירים, והחורפים ממוזגים למרות מיקומם הצפוני של האיים, וזאת בשל זרם הגולף הזורם סביבם. בדרך כלל בחורפים האיים מכוסים ערפל.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-90 של המאה ה-20 הובילו לשפל כלכלי באיים בשל הירידה בכמיות הדגה באזור האיים, אולם לקראת תחילת המאה ה-21 התאוששה כלכלת האיים, ובשנת 1998 ירד שיעור האבטלה באיים ל-5%.

האיים תלויים לחלוטין מבחינה כלכלית בדייג המתבצע סביב האיים. ממשלת האיים מנסה למצוא מקורות נוספים לבסס עליהם את כלכלת האיים ובהם חקלאות ימית. כמו כן נעשים בקרבת האיים חיפושי מקורות נפט.

מיעוט האבטלה באיים אינו מלמד על כלכלה בריאה. הסיבה למיעוט המובטלים היא בעיקר הגירה שלילית של סטודנטים וצעירים לדנמרק ומדינות אחרות, בהיעדר אפשרויות תעסוקה באיים.

איי פארו מנפיקים כיום שטרות אבל לא מטבעות.

אוכלוסייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אוכלוסיית איי פארו

באיי פארו מתגוררים כ-48,378 תושבים. שפת התושבים היא פארואזית - שפה הדומה לאיסלנדית ונורדית עתיקה.

מטבח איי פארו[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטבח המסורתי של איי פארו מתבסס על מאכלי בשר, פירות ים, תפוחי אדמה וירקות טריים. צלי כבש הוא הבסיס של כמעט כל ארוחה, ובעיקר נהוג לאכול בשר כבש מיובש - skerpikjøt, המוכן בבקתות ייבוש מיוחדות הקרויות בשם היאלור (hjallur). מאכלים מסורתיים נוספים הם בשר חצי מיובש (ראסט קיוט - rast kjót) ודגים מיושנים. כמו כן נהוג לאכול דגים חיים (ובשר לוויתן חי - grindadráp) וציפורי ים וביציהם.

בזמן הכיבוש הבריטי במדינה, נחשפו התושבים לאוכל שאותו אכלו החיילים הבריטים כגון פיש אנד צ'יפס וסוגי שוקולדים שונים שמשווקים עד היום באיים.

תחבורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תחבורה באיי פארו

עד המאה ה-19, אמצעי המעבר היחיד בין האיים היו סירות. באיים עצמם, הלכו בני המעמדות הנמוכים ברגל, והעשירים רכבו על סוסים או נסעו בעגלות הרתומות להם.
במאה העשרים החלו מעבורות מסיעות תושבים בין האיים. בין שתי מלחמות העולם הגיעו לאיים גם המוניות והאוטובוסים, ומעט מכוניות פרטיות לעשירים.
לאחר מלחמות העולם התחילו להגיע אל האיים מעבורות חדישות שאפשרו נשיאת כלי רכב מסוגים שונים בין האיים. דבר זה אפשר נסיעה בכלי רכב בין האיים במהירות וביעילות רבה יותר מבעבר.
משנות ה-60, ובצורה מוגברת בשנות ה-70 החלה בנייה של גשרים ומנהרות המקשרות בין האיים, שביטלו את הצורך במעבורות על מנת להעביר דברים שונים בין האיים.
בשנת 1973 נבנתה מנהרה בין העיר נוראסקאלה שבאי אייסטורוי, לבין העיר נסוויק שבאי סטריימוי. בשנת 1976 נבנתה מנהרה נוספת בין איים אלה, וכן גשר המקשר בין שני האיים, שכונו מאותה עת "היבשת" ("Meginlandið"). בשנת 1975 נבנה גשר בין ויד'וי ובורד'וי, וב-1986 נבנה גשר בין בורד'וי וקונוי, שקישר את הבירה לאיים הדרומיים. בשנת 2002 נבנתה מנהרה בין סטריימוי וואוגר (שבו נמצא שדה התעופה של האיים). מנהרה המקשרת בין אסטורוי לבורד'וי נפתחה בשנת 2006. עם השלמתה, 85% מתושבי האיים מקושרים בגשרים או מנהרות.

תקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהתחשב במספר התושבים המועט של איי פארו (48,378 תושבים נכון לשנת 2007), רמת התקשורת באיים גבוהה ביותר.

  • תקשורת פנימית
קווי טלפון - 22,000 (1995)
טלפונית סלולריים - כ-35,000 (2004).
החל משנת 1998 לאיים מערכת מרכזיות טלפונים דיגיטלית.
  • תקשורת בינלאומית
האיים מקושרים בתקשורת בינלאומית באמצעות לווין, וכן שני קווי תקשורת אופטיים תת-ימיים המקשרים את האיים עם דנמרק, איסלנד וסקוטלנד.
  • רדיו
באיים תחנת רדיו אחת המשדרת ב-AM, כמו כן 13 תחנות המשדרות ב-FM (נכון לשנת 1998). אין באיים תחנת רדיו המשדרת בגלים קצרים.
מספר מקלטי הרדיו באיים: 26,000 (1997)
  • טלוויזיה
באיים 7 תחנות טלוויזיה מקומיות.
מספר מקלטי הטלוויזיה באיים: 15,000 (1997)
  • אינטרנט
סיומת האינטרנט של האיים: fo.

צבא[עריכת קוד מקור | עריכה]

אין לאיי פארו כוחות צבא. לאיים מספר סירות משמר חופים. צבא דנמרק אחראי על הגנת האיים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דירוג שטח - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-5 באפריל 2014
  2. ^ דירוג אוכלוסייה - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-5 באפריל 2014
  3. ^ דירוג תמ"ג - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-5 באפריל 2014


איי פארו
אסטורוי · בורד'וי · הסטור · ואוגר · ויד'וי · פוגלוי · קאלסוי · קולטור · קונוי · ליטלה דימון · מייקינס · נולסוי · סאנדוי · סוד'ורוי · סוינוי · סטורה דימון · סטריימוי · סקובוי מפת איי פארו
מדינות אירופה

אוסטריה · אוקראינה · אזרבייג'ן 1 · איטליה · איסלנד · אירלנד · אלבניה · אנדורה · אסטוניה · ארמניה 2 · בולגריה · בלגיה · בלארוס · בוסניה והרצגובינה · גאורגיה 1 · גרמניה · דנמרק · הולנד · הונגריה · הממלכה המאוחדת · הרפובליקה הצ'כית · ותיקן · טורקיה 1 · יוון · לוקסמבורג · לטביה · ליטא · ליכטנשטיין · מולדובה · מונאקו · מונטנגרו · מלטה · מקדוניה · נורבגיה · סן מרינו · סלובניה · סלובקיה · ספרד · סרביה · פולין · פורטוגל · פינלנד · צרפת · קוסובו · קזחסטן 1 · קפריסין 2 · קרואטיה · רומניה · רוסיה 1 · שבדיה · שווייץ


חבלי ארץ "לא מוכרים": אבחזיה · דרום אוסטיה · טרנסניסטריה · נגורנו קרבאך · צפון קפריסין 2


שטחים תלויים: אולנד · אקרוטירי ודקליה 2 · איי פארו · גיברלטר · גגאוזיה · גרנזי · יאן מאיין · ג'רזי · האי מאן · סבאלברד · חצי האי קרים


הערות: 1 חלק משטח המדינה נמצא באסיה. 2 מבחינה גאוגרפית נמצאת באסיה, אך נחשבת חלק מאירופה מסיבות היסטוריות.
אירופה