אנדרואיד לוליפופ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף Android L)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Android 5.0 Lollipop
Android Logo (2014).svg
Android Lollipop homescreen.png
מסך הבית של Android Lollipop
מפתח Google
משפחה Android
דף בית www.android.com

אנדרואיד לוליפופאנגלית: Android 5.0 Lollipop) הוא העדכון האחרון של מערכת ההפעלה אנדרואיד מבית גוגל. הוכרז ב-25 ביוני 2014 במהלך Google I/O לגרסת בטא עבור מכשירי ה-Nexus 5 וה-Nexus 7 2013 ושוחרר כגרסא 5.0 של אנדרואיד ב-14 באוקטובר 2014, מערכת ההפעלה תהיה זמינה להורדה בנובמבר 2014. הרום שלו ניתן להתקנה גם למכשירי נקסוס 4.

השינויים הבולטים ביותר באנדרואיד לוליפופ זוהי שפת עיצוב חדשה הקרויה בשם: "שפת חומר" (באנגלית: "Material Design"), ושיפורים לממשק ההתראות המאפשר לגשת אליהם ממסך הנעילה, כמו גם התראות "צפות" ביישומים המשתמשים במסך מלא. הגרסה החדשה כוללת גם שיפור בחיי הסוללה, שפת תכנות חדשה, תמיכה במעבדים מסוג 64 סיביות, ועוד.

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנדרואיד 5.0 הוכרז לראשונה באירוע ה-Keynote במהלך כנס המפתחים Google I/O 2014, בתאריך ה-25 ביוני 2014. לצד אנדרואיד לוליפופ הוכרזו גם Android Auto, Android TV וכמו גם הדגמות עם Android והכרזה על השעון החכם ה-Gear Live מתוצרת סמסונג. חלק מהאירוע ה-Keynote הוקדש לשפת עיצוב חדשה הקרויה בשם "עיצוב חומר" (באנגלית: "Material Design"). שפת העיצוב החדשה כוללת התייחסות רבה לכרטיסים, שנראו לראשונה בשירות ה-Google Now (שנכלל באנדרואיד מגרסת 4.1 "ג'לי בין"), עם עיצוב נקי חדש הכולל שימוש רב יותר באפקטים. שפת העיצוב החדשה תיכלל ב-אנדרואיד לוליפופ, כמו גם בשירותים אחרים של גוגל, כמו דפדפן ה-Chrome, או מערכת ההפעלה למחשבים ניידים Chrome OS.

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנדרואיד לוליפופ כוללת עיצוב חדש לממשק ההודעות וההתראות. התראות בודדות מוצגות כעת בכרטיסים, כחלק משפת העיצוב החדשה, והתראות מרובות של יישום אחד יכול להיות מכווץ בהתראה אחת בלבד. התראות מוצגות כעת במסך הנעילה כמו כרטיסים. ישנה גם תכונה חדשה של "נא לא להפריע". תפריט היישומים הפועלים החדש כולל עיצוב חדש לכרטיסי היישומים האחרונים, אנימציות חדשות, ותכונה חדשה, שמאפשרת כרגע לראות את הקישורים בכרטיסים של דפדפן ה-Chrome.

הגרסה החדשה כוללת גם אפשרות להתראות "צפות" במסך מלא. לדוגמה: כאשר משחק מופעל במסך מלא במכשיר, התראה על שיחה תיראה ככרטיס בקצה העליון של המסך, שבא יהיה ניתן לבחור אם לענות או לנתק.

הגרסה החדשה כוללת גם שיפור בחיי סוללה. בנוסף, יש גם מצב "חיסכון בסוללה" חדש.

גם באבטחה יש שיפור: באנדרואיד החדש ישנו אפשרות שבעת שמתקרב הטלפון החכם למחשב, ניתן יהיה להיכנס למכשיר ללא סיסמה, אך כאשר שהטלפון החכם רחוק מהמחשב דרושה סיסמה על מנת להיכנס למכשיר.

שחרור[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסה למפתחים שוחררה עבור מכשיר ה-Nexus 5 וה-Nexus 7 2013. השחרור הרשמי צפוי להיות לקראת סוף 2014.

HTC התחייבה לעדכן את ה-HTC One M8 תוך 90 יום מההכרזה.