Apache HTTP Server

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Apache HTTP Server
ASF-logo.svg
מפתח קרן התוכנה אפאצ'י
גרסה אחרונה Apache 2.2.17 ב־19 באוקטובר 2010
מערכת הפעלה מתאים לכל המערכות
רישיון רישיון אפאצ'י
קטגוריה שרת HTTP
http://httpd.apache.org/

Apache HTTP Server הוא שרת ה-HTTP הנפוץ בעולם.

שרת האפאצ'י הוא אחד ממוצרי הדגל המוקדמים של קהילת הקוד הפתוח. עיצובו המודולרי מאפשר רמה גבוהה של התאמה לצורכי כל אתר. אפאצ'י תומך במגוון רחב של הרחבות ("מודולים") ועיצובו ידידותי למְפַתֵח ולמנהל האתר. שרת האפאצ'י מסוגל לפעול על מערכות הפעלה רבות.

לעתים קרובות, משמש אפאצ'י שרת "קדמי", כלומר שרת המקבל בקשות ממשתמשים ומעביר אותן הלאה, אל שרתי יישום שונים, שבהם מיושם האתר עצמו.

Apache HTTP Server מפותח ומתוחזק על ידי קהילת מפתחים של קרן התוכנה Apache, ומופץ תחת רישיון אפאצ'י.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרת הרשת של אפאצ'י נוצר במקור על ידי רוב מקול (McCool), שפעל במסגרת המרכז הבינלאומי לשרתי רשת בשביל מחשבי על, הידוע בשם NCSA HTTPd. כאשר עזב מקול את NCSA באמצע שנת 1994, פיתוח ה-httpd נעצר. פיתוח האפאצ'י בענף ‎1.X התבסס על מוצר זה ועל טלאי תוכנה שהתקבלו מאנשים נוספים. בענף ‎2.X נכתב כל הקוד מחדש, ואין הוא מכיל חלקי קוד מה־HTTPd.

הכותב טען שהשם נבחר בגלל היותו שם קליט. אבל, הפירוש היותר נפוץ הוא שהשם בא מהעובדה שבתקופה שבה הוא פותח, תחילת 1995, הוא הורכב משינויים בקוד של שרת ה-HTTP הפופולרי של אז, NCSA HTTPd 1.3. תיקונים וטלאים נקראים באנגלית Patch, ובכך Apache נשמע קצת כמו A Patch. למרות העובדה הנ"ל, ב"שאלות נפוצות" שבאתר הרשמי של אפאצ'י נכתב ש"השם 'Apache' נבחר מתוך כבוד לשבט האינדיאני יליד אמריקה – אפאצ'י, "שנודע היטב בזכות המיומנויות הנעלות באסטרטגיות לחימה וסבלנותם הבלתי נדלית".

בראשית פיתוחו, אפאצ'י היה מוצר הקוד הפתוח היחיד שהיווה תחליף לשרת של נטסקייפ. לאחר מכן, אפאצ'י הפך להיות מתחרה של כמה שרתי HTTP מבוססי UNIX בתחומים של תפקודיות וביצועים. מאפריל 1996, הפך אפאצ'י לשרת אינטרנט הפופולרי ביותר באינטרנט. עד למאי 1999, אפאצ'י הפעיל כ־57% מכלל האתרים שברשת. הפופולריות של אפאצ'י המשיכה לעלות ובפברואר 2006 אפאצ'י שירת כבר 68% מכלל האתרים‏[1]). מתחריו העיקריים של האפאצ'י הם שרת ה־IIS מבית מיקרוסופט (Internet Information Services), אחריו שרת ה-Java של Sun וכמה שרתים אחרים כמו Zeus.

הגרסה השנייה של שרת אפאצ'י, נכתבה מאפס ולכן היא לא מכילה קוד מ-NCSA. הליבה של אפאצ'י ‎2.x עדיפה על אפאצ'י ‎1.x. השיפורים הכלולים בגרסה ‎2.x של אפאצ'י הם, UNIX threading, תמיכה טובה יותר למערכות שהן לא UNIX (כמו Windows), ממשק תכנותי חדש, ותמיכה ב-IPv6.

גרסה 2.2 מכילה ממשק תכנותי חדש הנותן גמישות יותר גבוהה. בנוסף, הגרסה החדשה הציגה מודול מטמון ומודל פרוקסי חדשים.

רישיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרישיון שאיתו מופצות התוכנות של קרן התוכנה אפאצ'י כיום, ובכללם שרת זה, הוא רישיון ייחודי הנקרא רישיון אפאצ'י הרישיון של אפאצ'י שונה בכך שהוא מרשה הפצה של שני חלקי הקוד, הפתוח והסגור. המוסד לתוכנה חופשית לא מחשיב את הרישיון של אפאצ'י כמותאם עם רישיון ה-GPL, משמעו הוא שהתוכנות שרשומות תחת הרישיון של אפאצ'י, לא יכולות להשתלב עם תוכנות שמופצות תחת רישיון ה-GPL. לדבריהם הרישיון של אפאצ'י לא מותאם עם ה-GPL בגלל שהוא מכיל דרישות מסוימות שאינן נמצאות ברישיון ה-GPL, לדוגמה ברישיון יש פטנט מסוים המכיל פירושי מקרים שלא נצרכים ברישיון ה-GPL.

שימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפאצ'י משמש בעיקר כמגיש תכנים סטטיים ודינמיים ברשת הכלל עולמית. רבים מיישומי האינטרנט בנויים במטרה לעבוד עם המאפיינים של אפאצ'י תחת סביבת העבודה שאפאצ'י מציע.

אפאצ'י הוא רכיב שרת הרשת בחבילת יישומי שרתי הרשת הפופולרית הנקראת LAMP (שמשמעותה: Linux, אפאצ'י, Python/PHP/Perl, ‏MySQL ).

אפאצ'י הוא שרת הווב הסטנדרטי של רוב הפצות לינוקס. אפאצ'י נכלל גם במספר רב תוכנות קנייניות, לדוגמה: מסד הנתונים Oracle או IBM WebSphere application server‏. Mac OS X משלבת את אפאצ'י כשרת מובנה בה.

מתכנתים המפתחים יישומי רשת, משתמשים לפעמים בגרסה מקומית של אפאצ'י (הכוונה שרק הם יכולים להשתמש בה ולא כל מי שגולש באינטרנט) כדי להציג ולבחון את הקוד כשהוא עוד בפיתוח.

רכיבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפאצ'י תומך במגוון רחב של רכיבים, רבים מהם מסופקים כמודולים מקומפלים אשר מרחיבים את תפקודיות הליבה (מרכז התוכנה). להלן כמה ממודולי (רכיבי) אפאצ'י: מודולי הזדהות ובקרת גישה פופולריים כמו: mod_access, mod_auth ו-mod_digest, ה-SSL (הנמצאים במודול mod_ssl), מודול proxy, משכתב כתובות אינטרנט, URL rewriter (הידוע גם כמנוע שכתוב, מיושם ב-mod_rewrite), קובצי יומן מותאמים אישית (mod_log_config), ומסננים (mod_include ו-mod_ext_filter). קובצי היומן של אפאצ'י ניתנים לניתוח דרך דפדפן בשימוש קודים חופשיים כמו AWStats או Visitors.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]