Half-Life

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Half-Life
Half-life-cover.jpg
שם בעברית מחצית חיים
תאריך הוצאה

מחשב אישי:
19 בנובמבר 1998

פלייסטישן 2:
16 בנובמבר 2001
סוגה יריות בגוף ראשון
פיתוח Valve Software
Gearbox Software
הוצאה לאור Sierra Entertainment
Steam
הפצה Sierra Entertainment
סדרה Half-Life
מנוע משחק GoldSrc
מצבי משחק שחקן יחיד, מרובה משתתפים
דירוג ESRB: Mature (M)
BBFC: 15
ELSPA: 15+
ESRB: M
OFLC: M
USK: 16
פלטפורמות Windows
PlayStation 2
מדיה CD-ROM ,DVD, הורדה
המשחק הבא בסדרה Half-Life: Opposing Force
דרישות מערכת
מעבד 133MHz Intel Pentium או יותר טוב
זיכרון 24MB (מומלץ 32MB)
כרטיס מסך SVGA, עומק צבע גבוה (16-ביט)
מערכת קול כרטיס קול תומך
בקרים מקלדת ועכבר

Half-Life (תרגום חופשי לעברית: "זמן מחצית החיים") הוא הראשון בסדרת משחקי מחשב Half-Life השייכת לז'אנר משחקי הפעולה מגוף ראשון שפותחו על ידי חברת Valve, אשר נחשבת לאחת מסדרות משחקי הפעולה המצליחים והמוכרים ביותר אי פעם. המשחק כלל תנועות פה בזמן הדיבור, בינה מלאכותית מתקדמת יחסית למשחקים אחרים בתקופתו ועיצוב שלבים מקורי וחדשני. המשחק הוצג בתערוכת E3 במסדרון צדדי, ותוך זמן קצר הפך למשחק השנה ונחשב לאחר המשחקים הטובים ביותר עד היום. המנוע הגראפי של המשחק, המבוסס על מנוע המשחק Quake, היה בסיס טוב לתוספים (מודים) רבים שהמפורסם שבהם הוא Counter Strike. למשחק יצאו מספר חבילות הרחבה (Blue Shift, Opposing Force).

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוקטור גורדון פרימן[עריכת קוד מקור | עריכה]

גורדון פרימן

פרימן הוא גיבור המשחק (אך לא כל חבילות ההרחבה), והעלילה בהם תמיד מוצגת אך ורק דרך עיניו. פרימן הוא פיזיקאי בוגר המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס , בן 27 בעת התרחשות עלילת המשחק. מלבד פרטים אלה, מעט מאוד ידוע על חייו של גורדון, מאחר שהוא אינו מדבר כלל במהלך המשחק, והדמויות כמעט ולא מתייחסות אל חייו האישיים.

G-man[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המשחק רואה השחקן דמות מסתורית שמופיעה במקומות שונים במשחק, ומשפיעה בדרכים על עלילתו. דמות זו ידועה בכינוי ג'י-מאן (G-man). מעט מאוד ידוע לגבי זהותו או מעשיו של ג'י-מאן. לרוב נראה שהוא צופה בשחקן בעודו מתקדם דרך שלבי המשחק, ולעתים הוא עוסק בפעולות שוליות כגון יישור עניבתו או שיחה בטלפון סלולרי. ג'י-מאן תמיד נושא מזוודה, שתכולתה המדויקת אינה ידועה. אחרי השלב האחרון במשחק, ג'י-מאן מדבר עם השחקן ישירות. הוא מופתע מהצלחתו של גורדון וטוען שיש לו עתיד מזהיר. ג'י-מאן מציע שתי אפשרויות: משרה שתממש את מלוא הפוטנציאל של גורדון או מלחמה שהוא בטוח שאין לו סיכוי לנצח בה. השחקן יכול לבחור כל אחת משתי האפשרויות האלו (אם הוא בוחר לעבוד עבור ג'י-מאן, המשחק נגמר בכך שפרימן מוכנס למצב קיפאון, ואם הוא מסרב, השחקן משוגר לאזור מלא בחייזרים עוינים והמשחק נגמר).

דוקטור וואלאס ברין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברין שימש בעבר כמנהל מעבדות בלאק מֵסַ‏ה (דמותו לא הופיעה כלל משחק הראשון).

דוקטור אילי ואנס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא מופיע גם במשחק הראשון במספר סצנות קצרות. דוקטור ואנס עבד עם גורדון פרימן במעבדות בלאק מֵסַ‏ה.

בארני קלהון[עריכת קוד מקור | עריכה]

שימש שומר במעבדות בלאק מסה, ונמלט לאחר האסון ב"בלאק מסה".

דוקטור אייזק קליינר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אייזק קליינר הוא פיזיקאי שעבד עם גורדון פרימן במעבדות בלאק מֵסַ‏ה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילום מסך מתוך "האלף לייף"

עלילת המשחק מתרחשת במעבדות "בלאק מסה", הנמצאות בניו מקסיקו שבארצות הברית, ומוצגת לנו דרך עיניו של דוקטור גורדון פרימן. גורדון הוא פיזיקאי המשתתף בניסוי הבודק יהלומים מעולם החייזרים "זן" (Xen) בספקטרומטר אנטי-מאסות, אך הניסוי משתבש ויוצר תגובה פיזיקלית הגורמת ליצירת פורטלים במרחב. גורדון מתעלף בחדר הניסוי. לאחר שהוא מתעורר, מגלה פרימן שחייזרים מאותו עולם "זן" פלשו למעבדות בלאק מֵסַ‏ה. בשלב זה, הוא מנסה להימלט אל פני השטח כדי להזעיק עזרה, אך בדרך רצופת הסכנות והמכשולים הוא נתקל בצבא ארצות הברית אשר במקום לעזור שולח חיילי קומנדו "להעלים" את כל הראיות הקשורות לתקרית, כולל כל האנשים שהיו עדים לה והצליחו לשרוד. תוך כדי לחימה והתחמקות ממפלצות ומחיילים עוינים, גורדון מנסה להגיע אל מחלקת "למדא" (אות יוונית המסמלת את קבוע הדעיכה) של המעבדות. כאשר הוא מגיע לשם, הוא משתמש בטכנולוגיית השיגור של המחלקה על מנת לעבור אל "זן", שם הוא נלחם ומנצח את ניהילנט' ('Nihilanth), ובכך סוגר את הפורטל המרכזי. לאחר מכן, הג'י-מאן - אדם מסתורי שבקושי נראה במשחק - מדבר אל גורדון ונותן לו 2 אפשרויות: לעבוד בשבילו ולהבטיח לעצמו חיים טובים יותר, או לא לעבוד בשבילו - ולהיכנס לקרב נגד מפלצות שלא יהיה לו סיכוי לנצח.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המשחק השחקן נדרש להשתתף בקרבות ולפתור חידות שונות. בניגוד לרוב משחקי הפעולה, המשתמים בסרטוני מעבר, "האף-לייף" משתמש בסצינות מתוסרטות מראש המתרחשות תוך כדי משחק. החידות אותן נדרש השחקן לפתור נעות בין דרכים שונות להרוג אויבים, ועד להימלטות ממצבים מסוכנים או ביצוע משימות צדדיות שונות. לקראת סוף המשחק, מקבל השחקן אפשרות להגדיל באופן משמעותי את המרחק אליו הוא יכול לקפוץ, וכתוצאה מכך המשחק עושה שימוש באלמנטים של משחקי פלטפורמה.

מצב מרובה משתתפים (מולטיפלייר)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Half-Life כולל בתוכו מצב מרובה משתתפים אשר מאפשר ליצור חדרי משחק (שרתים) ולכניסה לחדרים קיימים. מצב מרובה משתתפים כולל בתוכו 2 מצבי משחק מובנים: מצב כולם נגד כולם (Deathmatch) או מצב קבוצה נגד קבוצה (Team Deathmatch). בתוספת הסיפרייה Meatamod מצבי המשחק נרחבים, ממצב משחק של זומבי עד מצב משחק של סופר הירו (כוחות כמו ספיידרמן, סופרמן וכו').

מודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Valve רכשה בשנת 1999 עד שנת 2003 מודים למשחק:

בגרסאות הקודמות הם אומנם נחשבו כמודים אך בגרסאותיהם החדשות עם מנוע ה-Source הם נחשבים למשחקים מלאים.

Half-Life: Source[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2004 החברה Valve הוציאה גרסה חדשה למשחק שהמשחק הוא בדיוק אותו המשחק רק עם מנוע ה-Source המשופר. עם זאת הטקסטורות נשארו אותם טקסטורות חוץ מהמים שמציגים אפקט ריאליסטי הרבה יותר ותמיכה בHDRR.

Half-Life Deathmatch: Source[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצב מרובה משתתפים לגירסת ה Source של Half-Life.