League of Legends

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
League of Legends
League of Legends logo.png
תאריך הוצאה 27 באוקטובר 2009
סוגה זירת קרב מרובית משתתפים
פיתוח Riot Games
פלטפורמות Microsoft Windows, Mac

League of Legendsתרגום חופשי לעברית: ליגת האגדות; נקרא גם בקיצור LoL) הוא משחק "זירת קרב מרובית משתתפים" (MobA), שיצא לאור ב-27 באוקטובר 2009 על ידי חברת Riot Games. המשחק מבוסס על הרחבת-מעריצים שפיתחו יוצריו קודם למשחק Dota. המשחק חינמי, ומבוסס על מודל "פרימיום": ניתן לקנות בכסף אמיתי הרחבות קוסמטיות למשחק, אך לא ניתן לקנות בכסף אמיתי עזרים המקנים יתרון. המשחק צבר פופולריות רבה מאז יציאתו (ואף אובמה נשיא ארצות הברית החשיב את המשתתפים במשחק כספורטאים), וביולי 2012 הפך למשחק המחשב המשוחק ביותר בעולם.[1][2]

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקנים מחולקים לשתי קבוצות שוות, 3 על 3 או 5 על 5. נכון לינואר 2015, ישנם 123 "גיבורים" שונים מהם ניתן לבחור, המחולקים לסוגים שונים (כמו טנק, מתנקש, תומך) המצביעים על סגנון המשחק של ה"גיבור". כל קבוצה מתחילה את המשחק בבסיסים הממוקמים בצדדים מנוגדים של המפה, ליד המבנה הנקרא "נקסוּס" (Nexus). המשחק נגמר כשאחד מהנקסוסים מושמד. כדי להשמיד את הנקסוס, כל קבוצה צריכה לעבור דרך סדרה של מגדלי שמירה (Turrets), בדרך הנקראת נתיב או "לֵיין" (Lane). במשך המשחק, כל שחקן מקבל נקודות ניסיון (Exp) על ידי הריגת גיבורי אויב וחיילים (ממוחשבים הנקראים "מיניונים" הנוצרים כל 30 שניות ותוקפת את הקבוצה היריבה) והריגת מפלצות נייטרליות. השלמת יעדים אלו מתגמלת את השחקן עם זהב המשמש לאחר מכן לקניית חפצים שיחזקו אותו, וגורמת לעליית הרמה של השחקן.

מצבי משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-League of Legends ניתן לבחור לשחק נגד המחשב או נגד שחקנים ברשת.

PVP (שחקן-נגד-שחקן)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב משחק זה השחקן יכול לשחק לבד או להזמין חברים לשחק בקבוצתו. לאחר בחירת המפה הרצויה למשחק, השחקן יכול להיכנס לאחד מהתורים הבאים:

 • Normal Queue הוא תור שמכניס את השחקן למשחקי רגיל (Normal Game). סוג זה של משחק הוא הנפוץ ביותר. במשחק רגיל השחקן יוכל לבחור בתור של Blind Pick או Draft Pick.
Blind Pick - כאשר כל הקבוצה בוחרת שחקנים באותו זמן ומבלי לראות את שחקני הקבוצה היריבה.
Draft Pick - במצב זה נבחר ראש קבוצה שבאפשרותו לחסום 3 גיבורים שאותם לא יהיה ניתן לבחור, במצב זה אפשר לראות את שחקני הקבוצה היריבה וישנם תורות לבחירה שחקנים.

כמו כן במצב משחק זה השחקן יכול לבחור דמויות גם מרשימת הגיבורים החינמיים, סבב גיבורים אשר מתחלף כל שבוע, וניתן לשחק גיבור ברשימה זו מבלי לקנות אותו כל עוד הוא עדיין לא הוחלף.

 • Ranked Queue הוא תור שמכניס את השחקן למשחק שבו הוא מקבל ניקוד על הישגיו במשחקים. על פי הניקוד שמקבל הוא מוצב בליגות בהתאם לרמתו, כאשר הליגה הנמוכה ביותר היא ברונז, אחריה כסף (Silver), זהב (Gold), פלאטיניום (Platinum) יהלום (Diamond) אדון (Master) ומתמודד (Challenger). במצב משחק זה לא ניתן לשחק עם גיבורים חינמיים, וניתן לבחור רק גיבורים שנקנו מהחנות. בנוסף, רק מצב בחירת הדמויות Draft pick זמין. שחקן יכול להזמין חבר אחד לשחק איתו, בניגוד למצב הרגיל, בו ניתן להזמין עד 5 חברים כולל את עצמך, או ליצור קבוצה של 5 חברים ולשחק נגד קבוצה אחרת שגם היא מורכבת מחברים. על מנת לשחק במצב זה על השחקן להגיע לרמה 30 ושיהיו בבעלותך 16 דמויות לפחות.

Co-Op vs AI (נקרא גם PVE, שחקן-נגד-מחשב)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב משחק זה יכול השחקן לשחק לבד או להזמין חברים למשחק משותף נגד בוטים (גיבורים הנשלטים בידי המחשב). השחקן יכול להזמין עד 4 חברים נוספים למשחק נגד בוטים. במצב זה יש שלוש רמות: הקדמה (Intro, הרמה הקלה ביותר למשחק, מומלץ למתחילים) מתחיל (Beginner), ומתקדם (Intermediate). הגיבורים החינמיים זמינים למשחק על ידי השחקנים במצב זה. בדומה למדריכים, גם הוא נועד בעיקר לשחקנים חסרי ניסיון להשתפר.

Custom Games (משחקים מותאמים אישית)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב משחק זה יכול השחקן ליצור "חדר" של משחק עם הגדרות מותאמות אישית: מפה, בחירת דמויות ומספר שחקנים. במצב זה ניתן גם לאפשר צופים (Spectator). בנוסף, לשחקן אפשרות להגדיר סיסמה על מנת להפוך חדר ל"פרטי", ורק מוזמנים יוכלו להצטרף אליו. קיימים מספר מצבי בחירה:

 • Blind Pick - זהה ל-Normal Game
 • Draft Pick- זהה ל-Normal Game
 • All Random - במצב זה כל הגיבורים יבחרו אוטומטית מיד עם תחילת המשחק ויינתנו 60 שניות לפני שהוא מתחיל כדי לשנות רונס, מאסטריס וכישופים.
  • Tournament Draft - מצב הבחירה זהה לDraft Pick, כאשר ההבדל היחיד מתבטא בפרק הזמן החופשי לבחירה, בו מקבלים השחקנים דקה במקום 30 שניות. מצב זה מאפשר במהלך המשחק להשתמש באפשרות Pause (ההשהייה).

Ultra Rapid Fire (U.R.F)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצב המשחק הזה יצא לאור בשנת 2014 כחלק מApril fools fuke והפך למוד הכי משוחק , בשנת 2015 ריוט הוציאו עוד april fool juke ששמה היא N.U.R.F שלא יצא כייון שהוא הבדיחה ובמקומו יצא URF . ריוט אמרו כי ב NURF המאנה תרד ב-100% לכל מתקפה , התזוזה תהייה -250% , אפשר כל 2 שניות לתת מכה אוטמטית.

בURF החוקים פשוטים - הכל אפשרי .השינויים במוד:

אין מנה או אנרגיה

העלייה של החיים עולה ב50%

הזמן שהמתקפה אוגרת קטן ב80% כולל גם פריטים

דמויות שיכולות לחזור לחיים (זאק , אאטרוקס , ואיניבה) האפשרות לחזור לחיים היא כל דקה לאחר החזרה לחיים.

ההתקפות האוטמטיות כפולות ולדמויות שהן כוח (AD) יש כפול 1.5

+60 יכולת מהירות

וצבירת זהב גדלה X5

החיים גדלים כפול 1000 (זאת אומרת שבתחילת משחק דמות רגילה יכולה להתחיל עם 400000 ולסיים את המשחק עם 40000000)

אפשר לעקוף את רמה 18 (המקסימלית במשחק רגיל) עד רמה 30.

מפות המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרגע במשחק קיימות 4 מפות בהן ניתן לשחק במצבי המשחק השונים:

 • Summoner's Rift- המפה הקלאסית במשחק, בה ניתן לשחק Normal game. במפה יש שני בסיסים לשתי הקבוצות השונות (הקבוצה הכחולה והקבוצה הסגולה) ובתוך כל אחד מהם נמצא נקסוס (Nexus), ובכדי לנצח כל קבוצה צריכה להשמיד את הנקסוס של הקבוצה השנייה. במפה שלושה ליינים (נתיבים), ובכל ליין קיימים מגדלי שמירה (Turrets). בין הליינים נמצא הג'ונגל בו נמצאות המפלצות הנייטרליות.
 • The Twisted Treeline- מפה קטנה יותר מ-Summoner's Rift, המיועדת לקבוצות של שלושה אנשים. במפה יש רק 2 נתיבים, וג'ונגל אחד ביניהם. ישנם חפצים שלא זמינים במפה הזאת, וישנם כאלו שזמינים רק במפה הזאת. בנוסף, קיימים "מזבחות" ייחודיים במפה, שהשתלטות עליהן תקנה לקבוצה זהב נוסף ובונוסים שונים.
 • The Crystal Scar- מפת הדגל של מצב המשחק Dominion. במפה קיים נתיב אחד עגול שלא מוסתר על ידי Fog of War (כולם יכולים לראות אותו תמיד). המפה עוצבה לסגנון משחק מהיר במיוחד, והמטרה בה היא לא השמדה פיזית של הנקסוס האויב אלא השתלטות על חמש נקודות הכוח המפוזרות בה. הקבוצה שמחזיקה יותר נקודות תגרום נזק לנקסוס האויב (שמתחיל מ-500 נקודות). הקבוצה שהנקסוס שלה הגיע ל-0 נקודות תפסיד. כמו ב-Twisted Treeline, מספר חפצים ומפות שונו כדי להתאים לסגנון המשחק.
 • The Howling Abyss- המפה החדשה ביותר. המפה מציעה נתיב אחד בלבד המחבר בין שני הבסיסים, ללא ג'אנגל. במפה הזאת לא ניתן לחזור לבסיס לאחר שעוזבים אותו, וניתן לקנות חפצים רק בהתחלה ולאחר מוות,ולאחר שעזבת את הבסיס לא תוכל לקנות חפצים עד לפעם הבאה בה תמות. כמו במפות הקלאסיות האחרות, המטרה היא השמדת מגדלי האויב עד להשמדת הנקסוס. מספר חפצים שונו כדי להתאים למפה. על מנת לפצות על כך שאי אפשר להעלות חיים בחזרה לבסיס, מפוזרות במפה ארבעה נקודות שבהן תוכל לקחת heal.

מדריכים (Tutorials)[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים שני מדריכים המיועדים לשחקנים מתחילים:

 • Proving Grounds - במדריך זה ישחק השחקן עם Ashe(דמות) , ויקבל הוראות כיצד לשחק באופן הבסיסי ביותר - תקיפה, תזוזה, קניית חפצים והריגת מיניונים. בנוסף השחקן יקבל הדרכה לכדי היכולות המיוחדות שלו, וילמד להשתמש בהן.
 • Battle Training - במדריך זה השחקן יוכל לבחור בין 3 דמויות, Ashe, Garen ו-Ryze. השחקן ישחק במפת הSummoner's Rift עם בוטים במשחק מודרך, כאשר הוא מקבל משימות במהלכו. משימות אלו נועדו להציג תכונות מורכבות יותר במשחק, כגון הג'נגל, Map Objectives, החשיבות של הריגת מיניונים ועוד.

בעת ההתחברות למשחק בפעם הראשונה יוצע לשחקן להיכנס באופן מיידי למדריכים.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק זכה לביקורות אוהדות באופן כללי, ומחזיק בציון משוקלל של 78 מתוך 100 באתר Metacritic, המציג ממוצע מתוך מספר רב של אתרים.[3] המשחק זכה בבחירות הקוראים למשחק האסטרטגיה הטוב ב-2009 באתר IGN[4] ובאתר gamespy‏.[5]

הקהילה העולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2012 שחררה Riot Games הודעה בה נטען כי במשחק יש מעל 32 מיליון שחקנים רשומים, וכ-12 מיליון שחקנים בכל יום.‏[6] בנוסף, נכון למרץ 2013 השיא של כמות השחקנים המחוברים באותו רגע עומד על מעל ל-5 מיליון.‏[7]

המשחק הכה גלים בעולם הגיימינג מרובה המשתתפים, כשהוא שובר שיאים בכל הרמות, ועובר משחקים וחברות מתחרות ותיקות הרבה יותר. כך לדוגמה, מעבר להיותו המשחק המשוחק בעולם, הסצנה התחרותית שלו, המסתכמת באליפות העולם ובפרס ראשון של מיליון דולר, משכה בשנת 2013 כ- 32 מיליון צופים, מתוכם 8.5 מיליון שצפו ביחד‏[8].

הקהילה הישראלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל קיימות קהילות גיימינג המארחות טורנירים ופעילויות על בסיס קבוע בפייסבוק, באתר Vgames, באתר FXP ובאתר LoL Israel.
ישראלים ממוקמים בכל הרמות של המשחק, כולל בטורנירים הגדולים המתקיימים בעולם על ידי גופים בינלאומיים. כך לדוגמה, קיים שחקן ישראלי המשחק על בסיס קבוע בליגה הרשמית של המשחק בחו"ל‏[9], ונבחרת ישראלית ב-League of Legends נשלחה לייצג את המדינה באליפות העולם של הפדרציה הבינלאומית לספורט אלקטרוני.
בנוסף, מופעלת ליגת ספורט-אלקטרוני ישראלית על ידי אתר LoL Israel, המציעה פרסים וירטואלים לזוכים מדי חודש‏[10]. הליגה הישראלית מסתכמת, משנת 2012, באליפות ישראל במשחקי מחשב של העמותה לגיימינג תחרותי בישראל, שם מקבלים הזוכים פרסים כספיים וחומריים.

מנתונים שפורסמו על ידי אתר LoL Israel, עולה כי ישראלים מהווים 0.5% מכלל השחקנים בעולם, ורובם משחקים בשרת אירופה-צפון-מזרח.[11]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]