Magic: The Gathering

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

Magic: The Gatheringעברית: קסם: ההתאספות) הוא משחק קלפים שהומצא על ידי פרופ' ריצ'רד גארפילד ושווק על ידי חברת "Wizards of the Coast" לראשונה בשנת 1993. "מג'יק" הינו המשחק המייסד של סוגת המשחקים "משחקי קלפים לאספנים" (CCG - Collectable Card Games). המשחק הינו בסגנון פנטזיה ומכיל בתוכו מגוון יצורים ממיתולוגיות שונות והתייחסויות למעשי קוסמות וכשפים. מג'יק הוא משחק אסטרטגיה הדורש חשיבה, ניסיון ומיומנות אולם יש בו גם אלמנט מוגבל של מזל, בייחוד על ידי סדר שליפת הקלפים מחפיסה שנטרפה באופן אקראי. המשחק משלב בנוסף למשחקיות גם ממד של אספנות היות שכלי המשחק, קרי הקלפים, מונים אלפים רבים, ומהווים אטרקציה אספנית. את הקלפים רוכשים בחפיסות אטומות מבלי שהרוכש יידע אילו קלפים רכש, ובכך נוצרת דינמיקה של החלפה בין שחקנים על מנת להגיע ליצירת חפיסת המשחק המיטבית. כמו כן, נוצר שוק משני של חנויות אספנות המוכר קלפים ספציפיים במחירים נקובים בדומה לחנויות בולאים ותחומי אספנות אחרים. שכיחות הקלפים אינה זהה ונחלקת לשכיחים, בלתי-שכיחים ונדירים, ואולם שכיחות הקלפים אינה נמצאת בקשר ישיר לערכם המשחקי. כיום, משחקים במג'יק כ-6 מיליון שחקנים במעל ל-70 ארצות. בתואר אלוף העולם במג'יק לשנת 2007 זכה הישראלי אורי פלג, תוך שהוא מביס את הנציג של ארצות הברית. בתאריך ה-4 באוגוסט 2013 זכה בפעם השנייה נציג ישראלי בתואר אלוף העולם במג'יק שחר שנהר לאחר שגבר שנית על נציג ארצות הברית ובתאריך ה-8 בנובמבר 2014 זכה שחר שוב ובזכות זה הפך לאדם הראשון שזוכה באליפות עולם פעמיים.

מהדורות וצורות משחק שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בערך אחת לרבעון יוצאת מהדורה חדשה (באנגלית: Set). כל שלוש מהדורות מחוברות ביניהן עם רעיון עלילתי מסוים, וכל שלוש מהדורות נקראות Block. המהדורה הראשונה מכל בלוק היא בעלת מספר הקלפים הגדול ביותר, והשתיים אחריה קטנות יותר והן ממשיכות את העלילה של המהדורה הראשונה. בכל שנה ה-Block מתחלף ויוצא Block חדש. בנוסף למהדורות החדשות אשר יוצאות פעם בשלושה-ארבעה חודשים, ישנה מהדורה נוספת אשר מתחדשת אחת לשנה בערך, והיא נקראה עד שנת 2010 "Edition". בהמשך השם התחלף לשמות מהצורה M10, M11 וכיוצא בזאת.

סטים בסיסיים (Core Sets)[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גרסה מוגבלת אלפא (Limited Version Alpha) הוא סט הבסיס הראשון שיצא למשחק. הוא יצא לשוק באוגוסט 1993, ומכיל כ-295 קלפים. 74 קלפים מתוכם היו קלפים רגילים (Common), 95 מהם בלתי רגילים (Uncommon), ו-116 נדירים (Rare). בנוסף, היו 10 קלפים אשר היוו את סך קלפי האדמות (Lands) לסט זה. לא היה לסט סימן מסוים כפי שהתחיל מאוחר יותר.
 • גרסה מוגבלת בטא (Limited Version Beta) הוא סט הבסיס השני שיצא. הוא הגיע לשווקים באוקטובר 1993, וכולל 302 קלפים 75 רגילים, 95 לא רגילים, ו-117 נדירים. 15 קלפים היו קלפי אדמות. גם לסט הזה לא היה סימון.
 • בלתי-מוגבל (Unlimited) הוא סט הבסיס השלישי שיצא. הוא יצא בדצמבר 1993, וכולל 302 קלפים, באותן הנדירויות כמו ב"גרסה מוגבלת בטא". ניתן למצוא התייחסויות לסט זה כסט השני (Second Edition). בסט הזה לא היו סימונים על הקלפים.
 • גרסה משוחזרת (Revised Edition) הוא סט הבסיס הרביעי, והוא יצא באפריל 1994. הוא כולל כ-306 קלפים, 75 רגילים, 95 לא רגילים, ו-123 נדירים. 15 קלפים הם קלפי אדמות. לעתים מתייחסים לסט הזה כסט השלישי (Third Edition). חשוב לציין כי מכאן והלאה, כל הסטים הבסיסיים עד מג'יק 2010 (Magic 2010) נקראו לפי מספר הסט שלהם. גם בסט זה לא היו סימונים על הקלפים.
 • גרסה רביעית (Fourth Edition) הוא סט הבסיס החמישי, אך לעתים נוצר בלבול עקב שמו. חשוב לציין כי גרסה מוגבלת אלפא וגרסה מוגבלת בטא היוו שני סטים נפרדים. בסט זה ישנם כ-378 קלפים: 121 רגילים, 121 לא רגילים, ו-121 קלפים נדירים. 15 קלפים הם אדמות. הסט יצא לשוק כשנה לאחר הסט הקודם, באפריל 1995.
 • גרסה חמישית (Fifth Edition) הוא סט הבסיס השישי למשחק. הוא כולל כ-449 קלפים, והוא הסט הגדול ביותר שיצא במשחק עד היום. הוא כולל כ-165 קלפים רגילים, 132 קלפים לא רגילים, ו-132 קלפים מיוחדים. 20 קלפים הם קלפי אדמות. בסט זה החל הסימון על הקלפים, אשר נמצא רק על חלקם בצורת ספרה 5 רומית (V). הסט יצא ב-24 במרץ 1997.
 • קלאסיקה (גרסה שישית) ((Classic (Sixth Edition) הוא סט הבסיס השביעי למשחק. סימונו הוא הספרה הרומית 6 (VI), והוא כולל 350 קלפים: 110 רגילים, 110 לא רגילים, ו-110 נדירים. הסט יצא לשוק ב-28 באפריל 1999.
 • גרסה שביעית (Seventh Edition) הוא סט הבסיס השמיני במשחק. סימונו הוא הספרה 7 מסוגננת, והוא כולל כ-350 קלפים באותו הסידור של הסט הקודם. הסט יצא לשוק ב-11 באפריל 2001.
 • סט בסיס - גרסה שמינית (Core Set - Eighth Edition) הוא סט הבסיס התשיעי. סימונו הוא הספרה 8 על גבי שלושה קלפים המסודרים בצורה של מניפה. הוא מכיל כ-357 קלפים באותם הסידורים כפי בסט הקודם, אך בנוסף לקלפים הללו הצטרפו כ-7 קלפים אשר מהווים סוג אחר של קלפים. הסט יצא ב-28 ביולי שנת 2003. בשנה זו חגגו את חגיגות העשור למשחק.
 • סט בסיס - גרסה תשיעית (Core Set - Ninth Edition) הוא סט הבסיס העשירי למשחק. סימונו דומה לסימון הסט הקודם, אך במקום הספרה 8 מופיעה הספרה 9. הסט כולל כ-359 קלפים, המסודרים אותו דבר כמו בסטים האחרונים, אך במקום 7 קלפים אחרים כפי שהיה בסט הקודם, ישנם 9 כאלו. הסט יצא ב-29 ביולי 2005.
 • סט בסיס - גרסה עשירית (Core Set - Tenth Edition) הוא הסט האחד-עשר במשחק. סימונו הוא הספרה 10 הרומית (X). הוא כולל כ-383 קלפים, 121 קלפים רגילים, 121 קלפים לא רגילים, ו-121 קלפים נדירים. בנוסף היו כ-20 קלפי אדמות. הסט יצא ב-14 ביולי 2007.
 • מג'יק 2010 (Magic 2010) הסט השנים-עשר למשחק. הוא כולל כ-249 קלפים: 101 רגילים, 6- מיוחדים וכ-53 נדירים. בנוסף, ישנם כ-15 קלפים המדורגים כ"מיתוסים" (Mythic Rare), ו-20 קלפי אדמות. הסט יצא לשווקים ב-17 ביולי 2009. סימונו של סט זה הוא האות M ולידה המספר 10 (M10), בתוך מלבן.
 • מג'יק 2011 (Magic 2011), הוא הסט השלושה-עשר במספר למשחק. הוא יצא ב-16 ביולי 2010, וכולל כ-249 קלפים, מסודרים כמו בסט הקודם. סימונו הוא האות M ולידה המספר 11 (M11) במלבן.
 • מג'יק 2012 (Magic 2012), הוא הסט הארבעה-עשר במשחק. הוא יצא ב-15 ביולי 2011 וכולל כ-249 קלפים המסודרים כמו בסט הקודם. סימונו זהה לזה של הסט הקודם, מלבד המספר 11 שמוחלף ב-12.
 • מג'יק 2013 (Magic 2013), הוא הסט החמישה-עשר במשחק. הוא יצא ב-13 ביולי 2012 וכולל 249 קלפים המסודרים כמו בסט הקודם. סימונו זהה לזה של הסט הקודם, מלבד שהמספר 12 שמוחלף ב-13.
 • מג'יק 2014 (Magic 2014), הוא הסט השישה-עשר במשחק. הוא יצא ב-19 ביולי 2013 וכלל 249 קלפים המסודרים כמו בסט הקודם. סימונו זהה לזה של הסט הקודם, מלבד שהמספר 13 שמוחלף ב-14.

טורנירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם שני סוגי טורנירים עיקריים: טורניר "בנוי"-Construted. וטורניר "חתום"-Sealed. בטורניר ה-Constructed מכינים השחקנים את חבילות המשחק שלהם בבית ומגיעים איתן ביום הטורניר מוכנות מראש. על החבילות להיות מורכבות ממינימום של 60 קלפים, לא יותר מ-4 עותקים מאותו הקלף. לעומתו, בטורניר ה-Sealed, השחקנים מקבלים חבילות אקראיות של קלפים מהמהדורה שהם בחרו לשחק בה, פותחים את החבילות הסגורות, ומרכיבים חבילות משחק אשר הן בעלות מינימום של 40 קלפים ואין הגבלה על כמות העותקים של קלף מסוים בחבילה. הפורמאט העיקרי שבו משחקים שחקנים בסוג ה-Consturcted נקרא Type 2. זהו פורמאט בנוי, להיות בנויות משני הבלוקים האחרונים + ה-Edition האחרון. בנוסף, קיימים פורמאטים נוספים - Extanded (מורחב) - פורמאט המשתמש בקלפים מכל הסטים שפורסמו במהלך ארבע השנים האחרונות. נכון לעכשיו, הפורמאט הנ"ל משתמש בכל הקלפים עד המהדורה "לורוויין". Type 1.5 (ידוע גם כ-Legacy) - פורמאט המשתמש בקלפים מכל המהדורות, חוץ מקלפים מיוחדים האסורים לשימוש. Type 1 (ידוע גם כ-Vintage) - פורמאט המשתמש בכל הקלפים, למעט רשימה מצומצמת של קלפים האסורים לשימוש.

ניתן לבצע משחקי מג'יק רבי משתתפים. - משחק הכולל שלושה משתתפים, התוקפים אחד את השני והאחרון שנשאר מנצח. - ישנן שתי גרסאות למשחק מג'יק הכולל 4 משתתפים. משחק זוגות אחד נקרא Two Headed Giant או "ענק דו ראשי", שבו יש שתי קבוצות המונות שני שחקנים כל אחת, החולקים כמות חיים משותפת של כ-30 נקודות. השחקנים רשאים להשתמש בקלפי אדמות (Lands) אחד של השני על מנת להטיל כישופים שלהם עצמם. -גרסה נוספת היא כאשר לכל אחד מן הזוג יש כ-20 נקודות חיים, ועל פני השטח כל שחקן מתנהל בנפרד. אם אחד מן השחקנים מפסיד, השחקן השני ממשיך לשחק לבד. המשחק נגמר כאשר רק אחד נשאר.

כמו כן ישנם מספר סוגי טורנירים משני המיונים לדוגמה טורניר סטנדרט: טורניר שבו משחקים רק בעזרת קלפים מן המהדורות המשוחקות באותן שנים.

חוקי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק מגי'ק בפעולה.

במשחק הבסיסי משתתפים שני שחקנים, לכל אחד חבילת קלפים משלו אשר מעורבבת בתחילת המשחק. מספר הקלפים המינימלי בחבילה הוא 60 קלפים, וכמו כן ישנן הגבלות מסוימות הנוגעות לסוג וכמות הקלפים הספציפיים שבהם נתן לשים 4 מכל קלף בעל אותו שם.

כל שחקן מתחיל את המשחק עם 20 נקודות חיים(במשחקי זוגות מתחילים עם 30) ושבעה קלפים אותם שלף מהחבילה שלו. שחקן מנצח אם מתקיים אחד מהתנאים הבאים: 1. מספר נקודות החיים של היריב הוא 0 נקודות. 2. חבילת היריב ריקה מקלפים והגיע תורו לשלוף קלף. 3. הוטל אחד מהקסמים המובילים לניצחון מיידי של השחקן או אחד מהקסמים שגורם להפסד של השחקן האחרון שמתמודד מולו. מטרות אלו מושגת באמצעות הטלת קסמים, המיוצגים על ידי קלפי המשחק. 4.שחקן מקבל 10 נקודות רעל.

לכל קסם שאותו מבקש שחקן להטיל יש מחיר הנמדד בכמות המאנה (אנרגיה קסומה המשמשת להטלת לחשים) שיש להשתמש בה להטלתו. מאנה מיוצרת בעזרת קלפי אדמות, אשר הבסיסיות מהן: לבנה, אדומה, ירוקה, כחולה, שחורה וחסר צבע - בהתאם לצבעי המאנה השונים.

את סוגי הקלפים במשחק ניתן לחלק לשתי קבוצות עיקריות:

 • קלפים קבועים (Permanents): נשארים על שולחן המשחק מרגע שהושמו שם בידי אחד מהשחקנים כל עוד לא נהרסו.
 • קסמים (Spells): כל הקלפים (חוץ מאדמות).

סוגי הקלפים במשחק הם:

הקלפים הקבועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אדמות (Lands) - המשאב הבסיסי של השחקן. אדמות מייצרות אנרגיה (Mana pool), שבעזרתה ניתן להטיל לחשים. בכל תור שחקן יכול להוריד לא יותר מקלף אדמה אחד מידו אל שולחן המשחק.
 • יצורים (Creatures) - קלפי יצורים שזומנו על ידי שחקן מסוגלים לתקוף את השחקן היריב, להגן מפני התקפות של יצורי היריב, או להשתמש ביכולות המיוחדות שלהם.
 • כלים (Artifacts) - קלפים שמייצגים כלים, לרוב כלי נשק, אוצרות וחפצים אחרים. ישנם 3 סוגי כלים:

1.ציוד (Equipments),היוצרים אפקטים המשפיעים על קלף קבוע אליו הם מתחברים (equip) כשמשלמים מחיר מאנה. כשהיצור עליו הם נמצאים מת, הם נשארים במשחק אך צריך לשלם את המחיר כדי לחבר אותם שוב ליצור אחר. ניתן לשלם את המחיר כשהציוד נמצא על יצור ולהעביר אותו ליצור אחר.

2.סתם כלים (artifacts), אשר משפיעים על המשחק ביכולותיהם המיוחדות.

3.יצורי כלים (רובוטים) (Artifact Creatures) - יצורים שהם בדרך כלל חסרי צבע.

בעוד ששאר הקלפים מאופיינים על ידי צבע או מספר צבעים, כלים הם חסרי צבע ולכן מאפשרים שימוש במאנה מכל צבע על מנת להטיל אותם.

 • קסם (Enchantments) - קסם משפיע על סביבת המשחק או על קלף קבוע ספציפי.קסם מחולק ל2 סוגים:

1.קסם רגיל (Enchantments)-משוחק על המשחק בכללו. 2.הילה (Enchantments Aura)-משוחק על קלף קבוע ספציפי. מתי שהקלף הקבוע הנ"ל עוזב את המשחק, ההילה הולכת לבית הקברות. 3.קללה (Enchantments Curse) -משוחק על שחקן מסוים. כמו בהילה, כשהשחקן מפסיד הקללה הולכת לבית הקברות.

 • כישופים-משוחקים לבית הקברות. מחולקים ל2:

1.כישוף (sorcery)-משוחקים רק בשלבים לפני הקרב ואחרי הקרב. 2.כישוף מיידי(instant)-משוחקים לפי הצורך, אפילו בתגובה לפולות של שחקן יריב.

 • כשפי מיימדים (PlanesWalkers) - קלפים של כשפי מיימדים הנם קוסמים אשר מזומנים כדי לעזור לך. לכל כשפי המיימדים נקודות המסמנות גם את נאמנותם אלך וגם את יכולת הקסם שלהם. לאחר שנגמרות הנקודות לכשפי המיימדים, הם "עוזבים" אותך והולכים לבית הקברות.

קלפי יצורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלף יצור מכיל שני מספרים בפינתו הימנית התחתונה. הימני מייצג את הקשיחות (Toughness) של היצור - כמות הנזק שהוא יכול לספוג לפני שימות ויישלח לבית הקברות. בסוף כל תור מתנקה מן היצור כל הנזק שקיבל באותו תור. המספר השמאלי מייצג את עוצמת היצור (Power) - כמות הנזק שהוא יכול לגרום במהלך קרב. לדוגמה, קלף שבו מופיעים המספרים 3/4 הוא קלף שהיצור אותו הוא מייצג יכול לספוג פחות מ-4 נקודות נזק, והוא גורם 3 נקודות נזק בקרב. אם על היצור נמצאים קאונטרים (Counters), הנזק/התוספת אינה מתנקה בסוף התור, אלא רק כאשר הקאונטרים יושמדו).

קלפי הולכי מישורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלפי הולכי המישורים הם קלפים דומים לקלפי יצורים. לקלפים אלה יש במקום חיים והתקפה אנרגיה. באזור היכולות יש לקלפים אלו יכולות אשר מעלות את האנרגיה, מורידות אותה או משאירות אותה אותו דבר. האנרגיה היא גם החיים של הולכי המישורים, ולכן אם היא יורדת ל- 0 הולך המישור מת ולא ניתן להשתמש ביותר אנרגיה ממה שיש לו.

קלפים חד פעמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • כישופים (Sorceries) - קסמים אלו מבצעים פעולה ספציפית, ולאחר מכן מושלכים לבית הקברות. השחקן יכול להשתמש בכישופים רק בתורו.
 • מיידים (Instants) - קסמים אלו דומים לכישופים, אך ניתן להטיל אותם בכל עת.

שימוש בקלפים קבועים - Tap ו-Untap[עריכת קוד מקור | עריכה]

לחלק מהקלפים הקבועים יש יכולות שניתן להפעיל במהלך התור. חלק מהיכולות דורשות תשלום מאנה, וחלקן דורשות את העברת הקלף למצב שמסמן שהשתמשו בו: מצב "טאפ" (tap). במצב זה, הקלף מסובב בזווית של 90 מעלות, ולא ניתן לבצע לו טאפ שוב מבלי לבצע לו קודם "אנטאפ" (untap), המסובב אותו בחזרה למצב הרגיל.

מהלך התור[עריכת קוד מקור | עריכה]

תורו של כל שחקן מחולק למספר חלקים:

 • Untap - בשלב הזה אתה עושה untap לכל קלף במצב tap שיש לך, אלא אם כן אפקט גורם לכך שקלף לא יכול לעשות untap.
 • Upkeep - ישנם קלפים אשר בשלב זה מופעלות יכולות מיוחדות להם. אי אפשר להטיל לחשים רגילים בחלק זה של התור.
 • Draw - שלב השליפה, בו השחקן שולף קלף מהחבילה שלו.
 • Main Phase - שלב זה הוא "שלב ראשי 1", אשר בו השחקן רשאי להטיל לחשים ולשחק אדמות.
 • Combat - שלב הקרב אשר פרטיו מופיעים בהמשך.
 • Main Phase- "שלב ראשי 2" הזהה לשלב הראשי הראשון אלא שלאחריו לא ניתן לתקוף אלא במשחק נמצא קלף או הטלתם קסם המאפשר שלב התקפה נוסף.
 • End of Turn - שלב סיום התור. בשלב זה נעלם כל הנזק מהיצורים, וקסמים ויכולות שמתקיימים עד סוף התור מפסיקים להתקיים. לאחר מכן, אם השחקן מחזיק יותר מ-7 קלפים, עליו להעביר קלפים לבית הקברות שלו עד שיוותרו 7 קלפים בידו.

שלב הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרב מחולק לחמישה תתי שלבים.

 • תחילת הקרב - זוהי הזדמנות אחרונה להטיל Instants או לשחק יכולות לפני בחירת התוקפים.
 • הכרזת תוקפים - השחקן המתקיף (זה שהקרב מתרחש בתורו) מכריז על היצורים התוקפים שלו.

לאחר מכן קיימת אפשרות לשחק לחשים ויכולות, כאשר לשחקן שזה תורו יש קדימות.

 • הכרזת חוסמים - השחקן המגן מכריז על יצורים חוסמים. יצורים במצב tap אינם יכולים לתפקד כחוסמים, אך החסימה עצמה אינה דורשת לעשות tap ליצור. מספר יצורים יכולים לחסום יצור אחד של התוקף, אך יצור אחד של המגן לא יכול לחסום מספר יצורים של התוקף.

לאחר מכן קיימת אפשרות לשחק לחשים ויכולות, כאשר לשחקן שזה התור שלו יש קדימות לשחקם קודם.

 • שלב הנזק. בשלב זה כל יצור גורם נזק בכמות השווה לעוצמתו ליצור שחסם אותו או נחסם על ידו, אם יצור ספג כמות נזק השווה לקשיחות שלו ומעלה הוא נשלח לבית הקברות. אם יצור מסוים נחסם על ידי שני יצורים או יותר השחקן התוקף בוחר כיצד לחלק את הנזק שגורם היצור התוקף בין היצורים החוסמים. היצורים החוסמים מעבירים את הנזק שלהם ביחד אל היצור הנחסם.

כל יצור תוקף שלא נחסם גורם נזק ישירות לשחקן המותקף. על כל נקודת כוח של היצור התוקף מאבד השחקן נקודת חיים אחת.

 • סיום הקרב. קלפים להם יש אפקט המתקיים "עד סוף שלב ההתקפה" מסיימים את פעולתם.

חוקים ויכולות בסיסיות של קלפים ויצורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן יכולות בסיסיות אשר נשמרות בכל מהדורות הקלפים, וישנן יכולות אשר מתחלפות ומשתנות בין המהדורות השונות כדי להתאים למהות ו/או לסיפור של המהדורה - כלומר הן יופיעו במהדורה מסוימת כדי להתאים לסיפור ולעלילה שלה ולא יופיעו במהדורה אחרת.

יכולות בסיסיות:

 • כדי שאדמה תייצר את המאנה בצבע שלה צריך להעביר אותה למצב Tap. אדמה במצב Tap אינה יכולה לייצר מאנה נוספת עד שתעבור Untap .
 • יצורים אינם יכולים לתקוף בתור בהם הם זומנו או להשתמש ביכולות הדורשות העברה למצב Tap, אלא אם הטקסט על הקלף אומר אחרת.
 • Defender - יצור בעל יכולת זו לא יכול לתקוף.
 • First Strike - יצורים בעלי יכולת זו גורמים את הנזק שלהם לפני יצורים שאינם בעלי היכולת.
 • Double Strike - כמו ב-First Strike, היצורים בעלי ה-Double Strike גם גורמים את הנזק שלהם לפני היצורים חסרי ה-First Strike, אך ה-Double Strike מאפשר ליצור לתקוף פעמיים, גם בשלב נזק ה-First Strike וגם בשלב הנזק הרגיל. כך שלדוגמה יצור 3/3 בעל Double Strike תוקף, ונחסם על ידי יצור 6/6, יעביר לו 3 נזק בשלב ה-First Strike ועוד 3 נזק בשלב הנזק הרגיל כך שהיצור ה-6/6 ימות כתוצאה ב-6 נזק.
 • Flash - אפשר לשחק קלף זה כל זמן שאפשר לשחק Instant, (אפשר לזמן גם בתור של יריב).
 • Flying - יצורים בעלי יכולת תעופה יכולים להיחסם רק על ידי יצורים בעלי יכולת תעופה אחרים. הם יכולים לחסום הן יצורים מעופפים והן יצורים לא מעופפים.
 • Haste - יצור עם יכולת זו יכול לתקוף או להפעיל יכולות הדורשות להיכנס ל-tap בתור שבו הוא נכנס למשחק.
 • Landwalk - קיימות מספר יכולות מסוג זה, עבור סוגי אדמות שונים. אם בן התמותה המגן שולט לפחות באדמה אחת מהסוג שאליו מתייחסת היכולת, לא ניתן לחסום את היצור התוקף שמחזיק ביכולת זו. לדוגמה, יצור עם forestwalk לא יוכל להחסם כלל אם לשחקן המגן יש forest במשחק.
 • Trample - יצור בעל יכולת זו אשר תוקף בקרב, מעניק לשחקן היריב כמות נזק השווה להפרש הנזק בין העוצמה של היצור לקשיחות היצור החוסם אותו.
 • Indestructible-דבר עם יכולת זאת לא נהרס על ידי יכולות שאומרות "destroy", כולל Deathtouch, והוא לא יכול לספוג נזק. הוא יכול, למרות זאת, למות, אם הוא הגיע למצב שבו הקשיחות שלו שווה לאפס. לדוגמה, אם יש יצור 4/4 והיריב השתמש עליו בקלף שגורם לכך שיהיה לו 4-/4- עד לסוף התור, הקשיחות שלו שווה לאפס ולכן הוא עדיין מת.
 • Vigilance - יצור בעל יכולת זו יכול לתקוף מבלי שהשחקן יצטרך להביא אותו למצב Tap, בתנאי שהקלף עדיין אינו במצב זה. יצורים עם יכולת זו אינם יכולים לתקוף או להפעיל יכולות הדורשות tap אם אין להם את היכולת Haste.
 • Reach - יצורים ללא Flying בעלי יכולת זו מסוגלים לחסום כאילו יש להם Flying.
 • Intimidate - יצורים אלה יכולים להיחסם רק על ידי יצורים בצבעם או על ידי יצורי ארטיפקטים (Artifact).
 • Lifelink - ברגע שיצור בעל יכולת זו גורם נזק, השחקן השולט בו מקבל מספר נקודות חיים השווה לכמות הנזק שגרם היצור.
 • Deathtouch - כאשר יצור בעל יכולת זו גורם נזק ליצור אחר, היצור שספג את הנזק מת מיד.
 • Unblockable - יצור עם יכולת זו לא יכול להיחסם.

יכולות אשר מתחלפות בין המהדורות:

 • Echo - על קלפים אלה יש לשלם בתחילת התור(בשלב ה-Upkeep)שלאחר הטלתם תשלום נוסף (חד פעמי),לפי הרשום אעל
 • Morph - אפשר לשחק קלף זה ככקלף הפוך 2\2, בתשלום מאנה של 3 מאנה מכל צבע שאתה רוצה.

כשמשלמים את מחיר ה-Morph הקלף נהפך עם הפנים כלפי מעלה. כשקלף נמצא במצב הפוך כ- 2\2 , אם הוא עוזב איכשהוא את אזור המשחק (נישלח ליד או לספרייה למשל) יש לגלות את הצד עם הפנים כלפי מעלה. דבר זה נכון גם כשמסתיים המשחק (כשיש ניצחון לאחד השחקנים או תיקו).

 • Protection from... - קלפים בעלי יכולת זו חסינים מפני נזק ממקורות מהסוג הכתוב.
 • Shadow - יצורים בעלי Shadow יכולים לחסום או להחסם רק על ידי יצורים אחרים שיש להם Shadow.
 • Suspend - יכולת זו מאפשרת לשחק את הקסם תמורת עלות אלטרנטיבית בתמורה לכך שייכנס למשחק לאחר מס' תורות מסוים. הקלף נמצא מחוץ למשחק עד שייכנס.
 • Scry - השחקן מסתכל ב-X הקלפים העליונים בחבילה שלו ואז שם חלק מהם בתחתית החבילה באיזה סדר שהוא בוחר ואת השאר בראש החבילה, בסדר שהוא בוחר.
 • Fateseal - כמו ב-Scry, בהתייחס לחבילה של היריב.
 • Clash - שני השחקנים חושפים את הקלף העליון של החבילה. השחקן שחשף קלף בעל עלות מאנה גבוהה יותר מנצח. על הקלף שדורש את ה-clash מפורטות ההשפעות. לאחר הקלאש, כל שחקן בוחר אם הוא רוצה לשים את הקלף שחשף בראש החבילה או בתחתית החבילה.
 • Prowl - יצורים או קסמים בעלי יכולת זו יכולים להיות מזומנים בעלות מנה גבוהה או נמוכה יותר.

כל הקלפים בעלי ה-Prowl יכולים להיות מזומנים בעלות החלופית אם השחקן שמטיל אותם גורם נזק בקרב על ידי סוג מפלצת מסוים.

 • Changeling - היכולת הזאת הופכת את היצור כך שהוא בעל כל סוגי היצורים הקיימים (לדוגמה: ענקים, אלפים, גמדים, גובלינים, פיות וכו') ז"א כל אפקט שמשפיע על סוג מסוים של יצורים ישפיע גם על היצור הזה.
 • Landfall - יכולת המופיעה על קלף מסוג Permanent ומאפשרת לקלף (יצור או לחש אחר) להשפיע על המשחק בעזרת התחזקות אישים הוספת חיים/מונים על הקלף. בהתאם לרישום עליו.
 • Kicker - יכולת המופיעה על יצורים לרוב ובעזרת תשלום נוסף להטלתם ניתן להפעיל את יכולת זו.
 • Multikicker - יכולת זו דומה ליכולת המצוינת ממש מעל, אך במקום תשלום חד פעמי הנוסף להטלת היצור ניתן לשלם את יכולת זו כמה שרוצים כל עוד נשארת מאנה לשימוש.
 • Annihilator - יכולת זו מופיעה על קלפים מסוימים מאוד הנקראים אלדראזי(יצורים או לחשים אחרים) ויכולת זו מכריחה את היריב להקריב Permanent לפי המספר שמופיעה ליד היכולת לפני שיש לו את היכולת להגן בכלל.
 • Wither - יכולת זו מעניקה לקלפים מסוימים (לאו דווקא קלפי יצור) את היכולת לעשות נזק בצורת קאונטרים של -1/-1.
 • Persist - יכולת זו מעניקה ליצורים את האפשרות לחזור לזירת המשחק לאחר שנהרסו בצורה זו או אחרת, אך רק כאשר אין על היצורים קאונטרים של -1/-1.
 • Affinity - יכולת זו מעניקה ליצורים את היכולת לעלות מנה חסרת צבע אחת פחות, על כל קלף מסוג מסוים הנמצא בזירה. למשל: אם על קלף מסוים כתוב Affinity for artifacts, מחירו יורד ב-1 חסר צבע על כל ארטיפקט הנמצא במשחק. היכולת הזו לא משפיעה על המחיר בעל הצבע.
 • Cycling - כאשר על קלף מסוים כתובה היכולת Cycling, השחקן רשאי לשלם את המחיר הנקוב ליד היכולת, להשליך את הקלף מן היד אל בית הקברות, ולשלוף קלף חדש. לעתים ניתן למצוא קלפים היוצרים אפקט מסוים כאשר עושים להם Cycling (למשל Resoun ding Silence).
 • Basic Landcycling - כאשר על קלף מסוים כתובה היכולת Bsic LandCycling, השחקן רשאי לשלם את המחיר הנקוב ליד היכולת, להשליך את הקלף מן היד אל בית הקברות, ולחפש בחבילתו אחרי קלף אדמה בסיסית (Basic Land), ולהביאו למשחק בטאפ (tap). לעתים ניתן למצוא קלפים היוצרים אפקט מסוים כאשר עושים להם Basic Landcycling.
 • Detain - יצור שהופעלה עליו יכולת זו לא יכול לתקוף, להגן או להשתמש ביכולות הדורשות הפעלה עד שיוסר ממנו האפקט. יכולות שלא דורשות הפעלה ממשיכות לפעול כרגיל.
 • Unleash - כשיצור עם יכולת זו נכנס, אתה יכול לבחר אם לשים עליו קאונטר של 1+/1+. אם אתה בוחר לשים עליו, הוא לא יכול להגן.
 • Scavange - כשיצור עם יכולת Scavange נמצא בבית הקברות אתה יכול לשלם את מחיר ה- Scavange (כל זמן בו אתה יכול להפעיל Sorcery). אם אתה עושה זאת, יצור לבחירתך מקבל את הקשיחות והעוצמה של היצור עם ה- Scavange כקאונטרים, לדוגמה: אם השתמשתי ביכולת Scavange של יצור 2/3 על יצור 2/2, אז הוא הופך ליצור 4/5. אחרי שיכולת Scavange של יצור הופעלה הוא יוצא מהמשחק לגמרי.
 • Unearth - כשיצור עם יכולת Unearth נמצא בבית הקברות, אפשר לשלם את מחיר ה- Unearth. אם אתה עושה זאת, היצור נכנס למשחק עם Haste. אם הוא מת בתור הזה הוא יוצא מהמשחק לגמרי. בסוף תורך הוא יוצא מהמשחק לגמרי.
 • Morbid - יצור עם יכולת זו מפעיל את היכולות שמצוינות בקלף במקרה ויצור כלשהו מת בתור הנוכחי - חדש במהדורת Innistrad.
 • Flashback - בעזרת תשלום נוסף המצוין ליד היכולת ניתן להפעיל קלף עם יכולת זו שוב היישר מבית הקברות (יכולת זו קיימת בקלפי כישוף (sorcery) ובמיידיים (instant) בלבד - חזר במהדורת Innistrad.
 • fight - בעזרת תשלום, יצור יכול לעשות נזק ליצור אחר לפי הכוח שלו, והיצור האחר עושה את נזק לפי הכוח שלו ליצור שהפעיל את היכולת - חדש במהדורת Innistrad.
 • soulbond - כאשר היצור עם הsoulbond או יצור אחר נכנס, היצור עם הsoulbond יכול להשתמש ביכולת על שניהם. היכולת מעניקה להם אחד מיכולת מסוימת אחרת. יצור שעשה או שעשו עליו soulbond, לא יכול לקבל עוד soulbond - חדש במהדורת Avacyn Restored.
 • miracle - קלף עם miracle יכול להיות מזומן ברגע ששלפת אותו בתשלום הmiracle במקום התשלום הרגיל. אם אתה לא יכול לשלם את הmiracle או שאתה לא רוצה להשתמש בקלף ברגע ששלפת אותו, לא תוכל להשתמש בתשלום הmiracle יותר - חדש במהדורת Avacyn Restored.
 • horsemanship - קלף עם horsemanship יכול להיחסם רק על ידי קלף אחר עם horsemanship.
 • Regenerate - אתה יכול לשלם את המחיר שכתוב ליד Regenerate כדי להפעיל את היכולת. אם היצור עליו הופעלה היכולת מת בתור בו היא הופעלה, הוא לא מת אלא עובר למצב tap, יוצא מהקרב וכל הנזק שספג נעלם.
 • Convoke - כשאתה משתמש בקלף עם Convoke, אתה יכול לעשות tap ליצורים שלך. כל יצור שאתה עושה לו tap משלם מאנה חסרת צבע או מאנה מהצבע שלו בשביל הקלף.
 • Undying - אם יצור עם Undying מת ועדיין אין עליו קאונטר של 1+/1+, אז הוא נכנס למשחק עם קאונטר כזה.

מג'יק בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מג'יק בישראל זוכה להתעניינות מתונה מצד קהילה קבועה של שחקנים המונה כמה מאות שחקנים אשר משתתפים דרך קבע באירועים ומסגרות שונות בהן משוחק המשחק, הנחלקות למספר סוגים, ועוד כמה אלפים שאינם משתתפים בפעילויות:

 • ליגות - מפגשים שבועיים המיועדים לשחקים מתחילים המעוניינים ללמוד לשחק, ולשחקנים ותיקים.
 • דראפטים שבועיים - נערכים במסגרת של ליגות, או במקומות אחרים כולל בתים פרטיים, בהם נפגשים שחקנים על מנת לשחק במסגרת תחרותית.
 • תחרויות - כנסים גדולים המאחדים שחקנים רבים אשר מתחרים על פרסים.

בשנת 2007 הוכרז הישראלי אורי פלג כאלוף העולם במג'יק, לאחר שזכה באליפות העולם לשנה זו שנערכה בניו יורק‏‏‏[1].‏[2]

בשנת 2013 הוכרז בפעם השנייה ישראלי כאלוף עולם במג'יק. שחר שנהר זכה באליפות העולם לשנה זו שנערכה באמסטרדם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]