Megaupload

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Megaupload
Megaupload.gif
סוג: ערבון מוגבל
הקמה: 21 במרץ 2005
מייסדים: קים דוטקום
בעלות: קסם דין (CEO)

פין בטטו (CMO)

שירותים עיקריים: העלאת קבצים ללא הגבלת מקום
שווי: יותר מ-15 מיליון דולר אמריקאי
הרשמה: מעל 180 מיליון
www.megaupload.com

Megaupload הייתה חברה-מקוונת מהונג קונג אשר סיפקה שירותי העלאות ואחסון קבצים מסוגים שונים במהירות גבוהה. החברה סיפקה שירותים ליותר ממיליארד משתמשים ובכל יום אירחה כ-50 מיליון אנשים מכל רחבי העולם והייתה לגדולה ביותר בתחומה ולאחד מהאתרים הנצפים ביותר בעולם‏[1]. ב-19 בינואר 2012 האתר נסגר בפתאומיות על ידי ה-FBI, שקיבל צו לסגירת האתר מאת מחלקת המשפטים של ארצות הברית. על פי הצו האתר הפר זכויות יוצרים בצורה חמורה וגרם לנזק של 500 מיליון דולר לבעלי זכויות היוצרים‏[2]. שנה לאחר מכן, הקים דוטקום אתר חדש בשם Mega, גרסה חדשה לאתר הקודם.[1]

שירותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה סיפקה שירותי אחסון קבצים רבים כגון: אחסון קובצי וידאו, אחסון קובצי תמונה וכיוצא בכך.

Megaupload.com[עריכת קוד מקור | עריכה]

Megaupload אפשרה ללקוחותיה הרשומים תמורת כסף העלאת קבצים לשרת האתר ללא הגבלת מקום וכמות. אחרי ההעלאה קיבל הלקוח כתובת URL ייחודית, בה הייתה האפשרות להוריד את הקובץ בחינם (אחרי המתנה של מספר שניות ובהורדה אטית יחסית לחשבון הפרימיום. אם היה ברצון הלקוח לא להמתין, יכול היה לשדרג את חשבונו לחשבון הפרימיום ולהוריד את הקובץ במיידי ובמהירות רבה יותר) ו/או לצפות בו אם היה קובץ וידאו. את ה-URL היה יכול להפיץ בכל רחבי האינטרנט בחינם.

את שירות ההעלאה היו יכולים לקבל הלקוחות בשתי צורות: כחשבון פרימיום וכחשבון בסיסי. החשבון הבסיסי ניתן בחינם ואפשר העלאת קבצים שלא חורגים בגודלם משני ג'יגה בייט והורדת קבצים אשר גודלם אינו חורג מגודל שני ג'יגה בייט. למשתמשים הרשומים ניתנה אפשרות להעלאות קבצים עד שסך כל הקבצים שהעלו שווה ל-200 ג'יגה בייט. חשבון הפרימיום ניתן בתשלום. משתמשי הפרימיום היו יכולים להעלאות קבצים ללא הגבלת מקום וגודל, היו יכולים לצפות בקבצים ללא הגבלת זמן והיו יכולים להוריד קבצים ללא הגבלת מקום וגודל וללא המתנה.

הורדה (לאחר המתנה של מספר שניות, איטית ביחס לחשבון הפרימיום) וצפייה (עד ל-72 דקות ב-3 שעות) מוגבלת של הקבצים התאפשרה באנונימיות.

העלאה אנונימית תמחק אם לא הורידו אותה במשך 21 ימים לפחות, העלאת משתמש בסיסי הייתה נמחקת אם לא הורידו אותה במשך 91 ימים לפחות, והעלאת משתמש הפרימיום לא הייתה נמחקת גם אם לא היו מורידים אותה כלל.

MegaVideo[עריכת קוד מקור | עריכה]

MegaVideo הייתה מערכת הצפייה בקובצי הווידאו שהעלו משתמשים ב-Megaupload.com. משתמשי הפרימיום היו יכולים לצפות בקובצי וידאו ללא הגבלה, כאשר בניגוד אליהם משתמשי הבסיס ואנונימים היו צריכים לחכות חצי שעה או יותר לאחר 72 דקות צפייה.

MegaPix[עריכת קוד מקור | עריכה]

MegaPix הייתה מערכת העלאת תמונות וצפייה בהן. האגף באתר נוסד בסוף 2010 והתחרה עם שירותי הפצת תמונות כמו פוטו באקט, ImageShack ועם TinyPic.

MegaLive[עריכת קוד מקור | עריכה]

MegaLive הייתה מערכת שיתוף המסך והווידאו בשידור הישיר של החברה. המערכת התחרתה עם אתרים לשיתוף ישיר של מסך ווידאו כמו Justin.tv,‏ Ustream ו-Livestream.

MegaBox[עריכת קוד מקור | עריכה]

MegaBox הייתה מערכת שיתוף והעלאת המוזיקה של החברה. המערכת אפשרה להעלות ספריות ופלייליסטים שלמים לשרת.

MegaPorn[עריכת קוד מקור | עריכה]

MegaPorn הייתה מערכת שיתוף קובצי פורנוגרפיה של החברה.

סטטיסטיקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מבקרים בממוצע ביום: 81,000,000
  • צפיות בעמוד הראשי: 490,000,000
  • מדד אלקסה: 73 (נכון לינואר 2012)

תוכנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילום מסך של Mega Manager

Mega Manager[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלהי שנת 2010 הוציאה החברה את מנהל הורדותיה, Mega Manager. במנהל ההורדות אופציות המאפשרות ניהול והשגחה על הקבצים המועלים של בעל החשבון, תיקון לינקים שבורים וכניסה ללוח הבקרה של בעל החשבון באתר Megaupload. יש האומרים כי דמיון רב בין מנהל ההורדות של Megaupload לבין התוכנה DownloadStudio בגרסתה החמישית, כאשר חלון האופציות של התוכנה ושל מנהל ההורדות של Megaupload ועוד כמה פרמטרים כמעט זהים. Mega Manager אפשרה ללקוחותיה שחזור של הורדות ושל קבצים באופן אוטומטי, מה שהיה לכלי שימושי במיוחד עם העלאות גדולות ועם העלאות לא מושגחות.

Megakey[עריכת קוד מקור | עריכה]

Megakey הייתה אפליקציה פרסומית אשר הסירה באופן אוטומטי מגבלות על לקוחות הפרימיום בשירותי Megaupload בעת ה"שעות השמחות" (Happy Hours) של החברה, אשר כפו מגבלות רבות על לקוחות הפרימיום באופן לא מכוון.

Filebox[עריכת קוד מקור | עריכה]

Filebox היה יישומון פלאש שהיה יכול להיות מוטבע לכל דף אינטרנט. לאחר שהוטבע, אפשר אתר היישומון לנהל ולהעלות קבצים מבלי להיכנס לחשבון המשתמש באתר ו/או למנהל ההורדות של החברה, Mega Maneger.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אי-זמינות ברחבי העולם בפני אוכלוסיות שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סין והונג קונג[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שהחברה הוקמה בהונג קונג על ידי יליד הונג קונג והעובדה שמטה החברה מוקם בהונג קונג, החברה לא סיפקה שירותים לתושבי הונג קונג. מ-2009 ואילך כל תושב שנכס לאתר Megaupload עם כתובת IP הונג-קונגית נחסם ולא קיבל גישה לשירותיה של החברה. אפילו דף הבית של החברה נחסם בפני תושבי הונג קונג. חשבונות פרימיום שנרכשו לפני 2009 היו יכולים לקבל את שירותי האתר עד יום פג התוקף של חשבונם, ללא אפשרות להאריך את חשבון הפרימיום שלהם. משתמשי צד שלישי בודדים היו יכולים לעקוף את החסימה, אך רק עם הגדרות proxy מתאימות. בנוסף לחסימה, גם משתמשים רבים מסין לא היו יכולים להיכנס לאתר, מסיבה שלא הובהרה.

ערב הסעודית ואיחוד האמירויות הערביות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מה-23 במאי 2010, הגישה לאתר נחסמה באופן מיידי על ידי רשויות ערב הסעודית. ימים ספורים אחרי החסימה בערב הסעודית נחסם האתר על ידי הרשויות המקומיות באיחוד האמירויות הערביות עקב התוכן הפורנוגרפי שהכיל.

מלזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-9 ביוני 2011 ממשלת מלזיה הורה לכל ספקי האינטרנט במלזיה לחסום את Megaupload ואת MegaVideo. אף על פי שניתנה הוראה לחסום רק שני משירותיה של החברה חלק מספקי האינטרנט במלזיה חסמו את כל שירותי החברה.

הודו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2011 נחסמה הגישה לאתר Megaupload ובנוסף לאתרי שיתוף הקבצים ראפידשר, מדיהפייר וכיוצא בכך בהודו, עקב פרסום עותקים לא חוקיים של הסרט ההודי Singham ברחבי האתרים להלן.

וירג'יניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-19 בינואר 2012 הארגון הפדרלי של מדינת וירג'יניה חסם את כל שירותי החברה ואף הגיש תביעה משפטית נגד קים דוטקום וכנגד ספונסרים נוספים של האתר, בטענה שהפרו זכויות יוצרים באופן שלא נתפס. אחרי הגשת התביעה, ניו זילנד עצרה את קים דוטקום ואת הספונסרים אשר תבע הארגון למשפט, ליד אוקלנד ביום שישי, ה-20 בינואר 2012 (NZDT, UTC+13).

ביקורות ממבקרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2011, MarkMonitor פרסמה דו"ח בשם "Traffic Report: Online Piracy and Counterfeiting" הטוען כי Megauload ו-MegaVideo, יחד עם ראפידשר הן חברות הפירטיות הדיגיטלית הגדולות ביותר בכל רחבי העולם. בתגובה, פרסמה Megauload הודעה:

Cquote2.svg

Activity that violates our terms of service or our acceptable use policy is not tolerated, and we go to great lengths to swiftly process legitimate DMCA takedown notices

Cquote3.svg

חברות מחשבים רבות מצאו את סרגל הכלים של Megaupload כרוגלה וכתוכנה זדונית המכוונת אנשים לדפי שגיאת 404.

שיר ה-Megaupload[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-9 בדצמבר 2011 פרסמה החברה קליפ פרסומי‏[1] בשם "The Mega Song", "שיר המגה", אשר מראה מוזיקאים כמו סנופ דוג, אלישה קיז, will.i.am וקניה וסט משבחים את החברה. הקליפ הועלה גם ליוטיוב אך נמחק על ידי חברת השקתו, יוניברסל מיוזיק גרופ (UMG). בתגובה למחיקה טענה מגה אפלוד שהקליפ לא הכיל שום תוכן המפר זכויות יוצרים וכי הם חתמו על הסכמים עם כל אמן אשר הופיע בקליפ. Megaupload דרשה התנצלות מיוניברסל מיוזיק גרופ ואף הגישה נגדה תביעה משפטית בבית המשפט המחוזי של מחוז צפון קליפורניה ב-12 בדצמבר 2011. להגנתה טענה מיוזיק גרופ כי השבתת הסרטון נעשתה עקב הפרה חמורה של רישיונית ה-DMC ועקב הפרת החוזה של Megaupload עם מיוזיק גרופ יוטיוב.

התביעה המשפטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדף שמוצג ב-megaupload.com לאחר שנסגר על ידי ה-FBI.

ב-19 בינואר 2012 מחלקת המשפטים של ארצות הברית בשיתוף ה-FBI השביתה את האתר והגישה תביעות פליליות כנגד בעליו. במבצע בינלאומי עצר ה-FBI את קים דוטקום (יזם), פין בטטו (CMO) ומתיאס אורטמן (CTO ויזם משני). בקשת הערבות של הקבוצה נדחתה בבית המשפט המחוזי של ניו זילנד ללא תיאום עם רשויות ארצות הברית. ב-20 בינואר 2012 הקפיאו רשויות הונג קונג יותר מ-300 מיליון מנכסי החברה.

המעצרים בניו זילנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחת בקשת מחלקת המשפטים של ארצות הברית, משטרת ניו זילנד עצרה את דוטקום ועוד שלושה מנהלים בכירים של Megaupload ביום שישי, ה-20 בינואר 2012 (NZDT‏, UTC+13) באחוזתו המוזכרת של דוטקום באוקלנד, אשר שוויה עמד על כ-30 מיליון דולרים. המעצר התבצע בזמן חגיגות יום הולדתו של דוטקום‏[3]. נכסים בשווי 17 מיליון דולר הכוללים עבודות אומנות ומכוניות פאר עוקלו. ארבעת הגברים שנעצרו היו: קים דוטקום (מייסד; בן 38, מגרמניה), פין באטטו (CMO‏; 38, מגרמניה), מתיאס אורטמן (CTO‏; 40, מגרמניה) ובראם ואן דר קולק (29, מהולנד). יותר מ-80 שוטרים היו מעורבים במבצע הזה‏[4].

ב-23 בינואר, הגיע דוטקום לבית המשפט המחוזי של חוף אוקלנד הצפוני לשימוע. התובעים התנגדו בכל תוקף לשחרור בערבות בטענה ש"דוטקום נהג לטוס בהליקופטר במדשאתו הקדמית, מה ימנע ממנו לברוח לגרמניה". ההגנה טענה כי דוטקום מכחיש כל עבירה פלילית שיוחסה לו ושיש לשחרר אותו בערבות בטענה ש"אותו ההליקופטר לא יביא אותו למדינה אחרת". השופט דחה כל בקשה לערבות במילים הללו:

Cquote2.svg

הנני חושש מהאפשרות של דוטקום לברוח לאחר אישור הבקשה לשחרור בערבות. אם יעשה זאת, לא נוכל להעמיד אותו נגד ההאשמות שיוחסו לו.

Cquote3.svg

ב-3 בפברואר 2012 הגישה ההגנה ערעור לבית המשפט העליון של ניו זילנד, שאישר את החלטת בית המשפט המחוזי לדחיית הבקשה לשחרור בערבות.

ב-22 בפברואר 2012 ביטל שופט בית המשפט המחוזי של החוף הצפוני של אוקלנד את הפסיקות הקודמות ושחרר את דוטקום בערבות בטענה ש"הסיכוי שיברח לארץ אחרת לאחר עיקול כל נכסיו הוא קטן".

ב-5 במרץ 2012 הוגשה בקשה להסכם הסגרה לבית המשפט של ניו זילנד. הסכם ההסגרה ביקש להסגיר את דוטקום ואת שלושת הבכירים האחרים שנעצרו.

ב-30 באפריל 2012, פסק בית המשפט בניו זילנד שכ-750 אלף דולרים מנכסיו של דוטקום רשאים לחזור אליו.

ב-1 במרץ 2012, התראיין קים דוט קום בתוכנית Campbell Live וטען כי ההאשמות המופנות כלפיו על ידי ה-FBI מופרכות. הוא הצהיר כי הוא הולך לתבוע את כל המעורבים בפרשה ולזכות במשפטם.

ב-28 ביוני 2012, קבעה שופטת בית המשפט העליון בניו זילנד, שצווי החיפוש ששימשו את משטרת ניו זילנד בפרשה היו לא חוקיים. מסיבה זו הורתה השופטת להחזיר לאתר את הציוד והשרתים שמשמשים אותו, בנוסף להחזיר את רכושו של מייסד האתר, קים דוטקום.

בסיס כתב האישום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתב האישום טען כי Megaupload חרגה מהסטנדרטים הידועים של זכויות יוצרים בקרב אתרי אחסון קבצים.

כתבי מדיה שסיקרו את הנושא מרכזו מספר נקודות שתמכו בפעולות לא חוקיות של דוטקום והמנהלים הבכירים ב-Megaupload.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]