Vkontakte

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל החברה

VK, במקור V kontakte (מרוסית: ВКонтакте - "בקשר") הוא אתר אינטרנט מסוג רשת חברתית מקוונת, הפופולרי בעיקר בקרב דוברי רוסית בעולם, במיוחד בחבר המדינות והפזורה הרוסית בעולם ובישראל. האתר פופולרי, במקום הראשון בבלרוס ורוסיה רק במקום השני, במקום השלישי באוקראינה. נכון לפברואר 2013, ברשת החברתית רשומים כ 43 מיליון משתמשים. הוא מדורג באתר אלקסה במקום השני ברוסיה, ובמקום ה-500 האתרים הפופולריים ביותר בעולם.

כמו אתרים אחרים מסוג רשת חברתית, VK מאפשר למשתמשיו לשלוח הודעות באופן פרטי או בצורה גלויה, ליצור קבוצות, דפי שיתוף, אירועים לשתף תמונות, לראות ולשמוע מוזיקה וסרטוני וידאו, ולשחק משחקים מבוססי רשת. האתר מבוסס פונקציונלית ועיצובית על הגרסאות הראשונות של פייסבוק.

בעלי ומייסדי הרשת החברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמן רב לא הייתה הזדהות על מי הם בעצם המפתחים ובעלי הרשת החברתית הרוסית. עקב המסתורית שעטף את זה, היו לא מעט שמועות אודות זהותם. בהמשך עיתון רוסי בשם "וואדמוסטי" (Ведомости, באנגלית: vedmostji). פורסמה רשימה של מייסדי הרשת שנרשמה בתאריך 19 בינואר 2007 ובו רשומים: ואצ'יסלב מירילאשווילי (60%), ואביו איש העסקים, מיכאל מירילאשווילי (10%), פבל דורוב ולבייב (20%) ולב אבנירוביץ' (10%). בסתיו 2010, התגלה כי 24.99% שייכים לרשת סוציאלית mail.ru group. ובשנת 2011 היא הגדילה את נתחה ל 39.99% מהחברה. בשנת 2013, קרן השקעות בשם United Capital Partners, שבראשה עומד איליה ש'רבוביץ' (Илья Щербович, באנגלית: Iliya cherbovich), קנתה מידי בעלי המניות העיקריים, לב לבייב וואצ'יסלב מירילאשווילי, 48% מסך המניות הקיימות.

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמלה המקוצר של הרשת החברתית

שם הרשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשת החברתית הוקמה בשנת 2006 על ידי האחים פבל וניקוליי דורוב. היסטוריה של השם על בחירת השם היו שתי השפעות עיקריות:

  1. את החברה ייסד פבל דורוב (Павел Дуров, באנגלית: Pavel Durov), אשר שמע בתחנת רדיו מקומית של מוסקבה (Эхо Москвы), ג'ינגל אשר משך את תשומת לבו, ואשר זה היה מין שינוי שלו.
  2. העת חיפוש השם, הרעיון היה כי השם שייבחר יענה על הצורך אותו למעשה תמלא הרשת. ובעצם מטרתה של הרשת להשאיר את האנשים השונים בקשר מתמיד, ולכן אם נתרגם את שם הרשת ששמה V KONTAKTE = להיות בקשר.

בשנת 2012, אחד מבעלי הרשת החברתית, לב לבייב, סיפר לעיתון רוסי, שאחד משמות שהיו אמורים להתקבל: studlist.ru, אך השם בסופו של דבר אינו התקבל כיוון שהוא ייצג רק פלח שוק מאוד ספציפי- סטודנטים, וברצונם היה לפנות לכלל החברה.

שימוש ברשת החברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשתמשי הרשת החברתית היכולת לבנות פרופיל ומתן אינפורמציה על עצמם, להפיק ולהפיץ תוכן, לתקשר עם משתמשים אחרים באופן פרטי ואישי- אם זה בהודעות פרטיות ואם זה פרסומים על הקיר של משתמשים אחרים וכמובן לעקוב אחרי פעילות שונה המתרחשת ברשת. כמו כן, יש ביכולתם של המשתמשים לפרסם תוכן שונה (תמונות, מוזיקה, וידאו קליפים וכו'), להגיב, ולקבל תגובות ממשתמשים אחרים, וכך גם לבנות ארכיונים גדולים של תוכן רב. מעבר לשפה הרוסית הממשק VK מגיע ב-50 שפות שונות. לאתר ישנן אפליקציות סלולריות המלוות ומסתנכרנות עם האתר, ניתן למצוא את האפליקציה באנדרואיד, ios ו- windows phone.

באינטרנט לא פעם רצו שמועות כי vkontakte היא גרסה רוסית של פייסבוק, שבה בעצם דורוב, העתיק את כל העיצוב ואף את התכנות של הפייסבוק . לכן הייתה שמועה כי פייסבוק אמורה להגיש תביעה נגד דורוב, אך לבסוף זה לא קרה. וב- 2008, הודיעו על שיתוף פעולה בין שתי הרשתות הגדולות הללו.

מייסד פבל דורוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

פבל דורוב

בשנים האחרונות, יש לא מעט כתבות העוסקות בפבל דורוב, בשנת 2012, ביום העיר של סנקט פטרבורג הוא קיפל אלפי שטרות של רובל, למטוסים קטנים והחל לזרוק אותם מחלון משרדו;הקהל השתולל והחל בקטטה המונית.[1]

כמו כן, לפני שנה החלו להגיע שמועות כי מייסד הרשת החברתית הגדולה ברוסיה, מסתתר לאחר שהואשם בתאונה פגע וברח, לטענתו הקרמלין מנסה להרתיעו היות שהרשת משמשת כפלטפורמה למתנגדי המשטר הרוסי.[2][3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]