אאס סדאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: לא מדויק; נהיר רק למתמצאים בסדרה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

אָאֶס סֵדַאי (אנגלית: Aes Sedai) הוא מסדר קוסמות, הממלא תפקיד ראשי בעולם הפנטזיה של סדרת הספרים מחזור כישור הזמן מאת רוברט ג'ורדן.

פירוש השם 'אאס סדאי' בשפה העתיקה הוא "משרתי כול". האאס סדאי הן נשים מכשפות (כינוי המוצמד להן בגנאי על ידי השונאים להן), ובסיסן במגדל הלבן, בעיר טאר וולון הנמצאת על אי בנהר הארינין. האאס סדאי מזוהות על ידי פניהן חסרות הגיל וטבעת הנחש הבולע את זנבו, הטבעת שעונדת כל אאס סדאי עם קבלתה למסדר. האאס סדאי מחולקות לשבע אג'ות, מסדרי משנה העוסקים כל אחד בתחום שונה. לכל אג'ה ראש אג'ה משלה, וכל אג'ה בוחרת שלוש מחברותיה לכהן במועצת המגדל. שליטת האאס סדאי נקראת כס האמירלין, והיא נבחרת על ידי חברות המועצה.

בעבר, בעידן האגדות, כלל מסדר האאס סדאי גברים ונשים כאחד. באותם זמנים בוצעו מעשי פלאים שבלתי אפשרי לבצעם כיום, והפלאים הגדולים ביותר בוצעו בשיתוף פעולה בין גברים לנשים. לאחר מלחמת הכוח, כשזיהם אדון האופל את סאידין, החצי הגברי של המעיין האמיתי, נטרפה דעתם של האאס סדאי הגברים והם הרסו את העולם בטירופם. כתוצאה מכך, כלל המסדר מאז נשים מתעלות בלבד.

כיום מקבלות האאס סדאי יחס שונה בכל אחת מארצות העולם. בעוד שבארצות הגבול, ובמידה לא מועטה גם בקאירהיין ובאנדור הן נהנות מיחס של כבוד ואף יראה, ברוב ארצות העולם הן נתקלות ביחס של חשדנות, פחד ואף שנאה. היחס הרע מתבטא בטיר, שם אסור על פי החוק לתעל, ויותר מכך באמדיצ'יה, שם שולט מסדר ילדי האור, המתעב את האאס סדאי.

לא כל הנשים המתעלות הופכות לאאס סדאי. בקרב האיאלים למשל, הן נעשות לחוכמות של השבטים שלהן, ואצל אנשי הים הן נהפכות ל"מוצאות רוח", ללא ידיעתן של האאס סדאי. חלק מהנשים החיות ביישובים כפריים הופכות בבגרותן לחוכמות ומרפאות, בעוד שאחרות חיות עד יום מותן ללא הידיעה שהן מסוגלות לתעל או ללא רצון להפוך לאאס סדאי. המעטות שאכן נמצאות על ידי האאס סדאי, הופכות לחניכות במגדל הלבן, ומתחילות ללמוד את רזי הכוח האחד. במידה והצליחו בכך, הן ממונות ל'מקובלות'. המקובלות כבר אינן חניכות, אך עדיין לא אאס סדאי; ניתן להן יותר חופש, אך גם יותר אחריות מוטלת על כתפיהן.

האג'ות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האג'ות הן מסדרי משנה בתוך האאס סדאי. כל אג'ה נקראת על שם צבע, דוגלת בפילוסופיה מסוימת בנוגע לשימוש ב'כוח האחד' ורואה בדרך שונה את מטרות האאס סדאי. ישנן שבע אג'ות רשמיות (ואחת מוכחשת בפומבי - האג'ה השחורה). בתקופות קדומות יותר, לפני מאות שנים, היו עשרות אג'ות שהוקמו והתפרקו ללא הפסקה.

 • האג'ה הכחולה - אג'ה של פוליטיקאיות, וכתוצאה מכך האג'ה בעלת רשתות הריגול הגדולות והרבות ביותר. אף על פי שזו האג'ה השנייה הכי קטנה, חלק מאוד גדול מהיושבות בכס האמירלין היו מאג'ה זו (בספר "אביב חדש" טמרה אוספנייה, ובספרים 1–7 סיואן סנצ'ה). לעיתים ישנן אחיות כחולות המחזיקות רשת ריגול פרטית. הראש שלה, "הבוחרת הראשונה" אדית', היא גם חברת מועצה. סיואן סנצ'ה, האמירלין בתחילת הסדרה, הייתה לפני כן ראש עיניי ואוזניי האג'ה (רשת הריגול הרשמית). ליאן שריף היא האאס סדאי היחידה שידוע שיש לה מרגלים אישיים בתוך המגדל הלבן עצמו.
 • האג'ה האדומה - המטרה העיקרית של האג'ה האדומה היא ציד גברים שיכולים לתעל. האג'ה היחידה שחברותיה לא מחזיקות עוצרים (עד ספר 22). מטרתה המוצהרת של האג'ה היא למנוע שבירת עולם שנייה, וזו הסיבה שחברות האג'ה תופסות ומסרסות מתעלים זכרים מכוחם. בפועל, האדומות פמיניסטיות קיצוניות ונמנעות באופן מוחלט מיצירת קשרים עם גברים. הן נוטות להאשים גברים, גם לא מתעלים, ולא לסמוך עליהם. למרות זאת, נראה שישנן מעט אחיות אדומות שונות, ונראה שמספר אחיות אדומות אף תומכות בהחזקת עוצרים, אם כי הן אינן מעיזות לומר זאת בקול רם. ראש האג'ה האדומה בעת התרחשות העלילה היא אלאידה ולאחר מכן (כשמונתה לאמירלין) גלינה קסבן, ותוארן "הנעלה מכל" (the highest). לאחר שביה של גלינה בידי שבט השאידו לאחר בארות דומאי, מונתה צוטאמה ראת לראש האג'ה האדומה.
 • האג'ה הירוקה - אג'ת הקרב. הירוקות תמיד מוכנות לקרב האחרון כנגד כוחותיו של אדון האופל. הן היחידות שנוהגות להחזיק יותר מעוצר אחד, ולעיתים גם מתחתנות עם העוצר שלהן. האחיות הירוקות ידועות בחיבתן לגברים. מזה מאות בשנים נמצאת האג'ה הירוקה בברית עם האג'ה הכחולה. ראש האג'ה הירוקה היא אדלורנה בסטין, ותוארה הוא "המפקדת - גנרלית". זהות ראש האג'ה נשמר בסוד עד שטלינה הזכירה את שמה בפני ציידות האופל. באג'ה זו חברה קדסואן מליידרין, האאס סדאי המבוגרת ביותר שידוע עליה- כבת 250 שנה.
 • האג'ה הצהובה - עוסקות בריפוי, מעשי ומחקרי, אך ישנם דברים רבים שידועים לחברות האחווה או חוכמות האיאלים ולא ידועים לאג'ה הצהובה. הריפוי שבו משתמשות הצהובות פועל על בסיס כוחו ומחצביו של המרופא, ולכן הריפוי מלווה ברעב לא אנושי וצורך כרוני כמעט בשינה. בתוקף תפקידן הן גם האחראיות על גן המגדל, הכולל את צמחי הריפוי. הצהובות נודעות בשחצנותן ובאמונה כי הן האג'ה החשובה והמעשית ביותר. ראש האג'ה נקראת "האורגת הראשית".
 • האג'ה החומה - נמנעות מהתערבות בעסקי העולם ומקדישות עצמן לחיפוש אחר ידע. הן אחריות על הספרייה של המגדל הלבן. אחיות חומות כמעט ולא יוצאות מהמגדל הלבן, אלא למטרות חקר, ומבלות כמעט את כל זמנן בקריאה ובמחקר. העוצרים שלהן משמשים בעיקר לנשיאת ספרים ומגילות. מתוארות כמנותקות לגמרי מהעולם וממה שקורה סביבן, אף על פי שישנן מעט חומות שאינן כאלה. וורין, למשל, גויסה כחוקרת לחפש מתעלות פוטנציאליות ברחבי העולם המוכר. ראש האג'ה החומה היא מועצה שראשה בעת התרחשות העלילה היא ג'סי בילאל. בזמן היעדרות אלאידה בקרב נגד הסינצ'נים, חברת המועצה סרין אסנובר שימשה כאמירלין בפועל.
 • האג'ה הלבנה - אג'ת ההגיון, והאג'ה הקטנה ביותר. מאמינות בהגיון כאמצעי לפתרון כל בעיה, מתוארות כקרירות וחסרות רגש, וככאלה משמשות במגדל הלבן כסוהרות. ראש האג'ה הלבנה נקראת "הטוענת הראשונה", ונכון לעכשיו מכהנת בתפקיד אאס סדאי ושמה פראן נהראן.
 • האג'ה האפורה - עוסקות במשא ומתן, פשרות והסכמים, תיווכים והסכמי שלום. רוב השגרירות של המגדל הלבן הן אפורות, והן נשלחות לאזורי סכסוך במטרה להשכין שלום ולכרות בריתות עם המגדל הלבן. ראש האג'ה האפורה היא סרנצ'ה סדאי, ותוארה הוא "הלבלרית הראשית".
 • האג'ה השחורה היא האג'ה שמשרתת את אדון האופל. אג'ה סודית אשר עצם קיומה מוכחש בפי כל, ולא היה ידוע אף לאאס סדאי הבכירות ביותר מחוץ לאותה אג'ה, אף ששמועות בנושא הסתובבו זה אלפי שנים. מורכבת בקבוצות קטנות של 3 נשים, הנקראות "לב", ובהן כל חברה מכירה רק אחת נוספת מחוץ ל"לב" כדי למנוע גילוי של האג'ה כולה על ידי תפיסת אחות שחורה אחת. בעלת מועצה נפרדת בת 12 חברות אשר מתכנסות במסווה. חברות אג'ה זו הן לכאורה חברות באחת האג'ות האחרות, אך הן לא מחויבת ל-3 השבועות, אחרי שמצאו דרך לשחרר את עצמן. רבות מהאחיות השחורות הגיעו לתפקידים בכירים- אלביארין (מהאג'ה הלבנה) הייתה שומרת הרשומות (עד שאלאידה פיטרה אותה), גלינה הייתה ראש האג'ה האדומה ושריאם הייתה אחראית החניכות ומאוחר יותר שומרת הרשומות בסלידר. אלאידה עצמה עלתה לשלטון בזכות הצבעה של 2 אחיות שחורות לפחות במועצה- דוהרה וטלינה. אגווין חשפה את חברות האג'ה השחורה בסלידר ובמגדל הלבן על ידי שימוש מחודש במוט השבועות.

שלוש השבועות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל אישה שהופכת לאאס סדאי חייבת לקבל על עצמה לפני כן שלוש שבועות מחייבות:

 1. לא לומר מילה שאינה אמת.
 2. לא ליצור כלי נשק שיוכל אדם להרוג בו את משנהו.
 3. לא להשתמש בכח האחד כנשק, אלא במקרים הבאים: כנגד ידיד אופל או יצור אופל, על מנת להגן על עצמה או על העוצר שלה, או על מנת להציל על חייה של אחות אחרת.

המקובלת אוחזת במוט השבועות בעת אמירת שלוש השבועות. המוט הוא טר'אנגריל שמונע מהאחיות להפר את שבועתן, בכל מקום ובכל מצב. לא ידוע מהו יעודו המקורי שלמענו נוצר מוט השבועות, אך הוא יכול לאכוף כל שבועה שנאמרת בעת החזקתו. ידוע שהיו עוד כמוהו בעידן האגדות. עוד אחד כמוהו שרד- "הכופת" (the binder).

לשלוש השבועות יש פרצות וחסרונות רבים:

 • האג'ה השחורה מסוגלת בדרך כלשהי לבטל את פעולת המוט. שלוש השבועות אינן חלות על אחות שחורה, לאחר הצטרפותה לאופל. בספר 21 מגלים שיש לאג'ה זו העתק טר'אנגרלי של המוט המקורי ("הכופת"), בו הן משתמשות כדי להשתחרר מהשבועות המקוריות (כדי שיוכלו לשקר ולהרוג) ולהישבע מחדש לאדון האופל . בספר 24 וורין מגלה לאגווין ששתיים מהשבועות החדשות הן:
 1. לא אבגוד באדון האופל
 2. אשמור על סודותיי עד שעתי האחרונה
גלינה קסבן אמרה שישנה שבועה שלישית, אך מעולם לא הוברר מה טיבה. ההערכה היא שהיא נועדה כדי לגרום לאחיות שחורות להיראות כמו אאס סדאי רגילות, עם שלוש שבועות ולא פחות ולא יותר. (השבועות יוצרות שינוי פיזי מסוים באישה שיכולה לתעל, כפי שהוכח בבנות "האחווה").
 • השבועה הראשונה של המגדל הלבן מונעת מאאס סדאי לומר שקר במפורש, אך הדבר לא מונע מהן לעוות את האמת ולהציגה בצורה שונה לחלוטין למאזין, כשכל מילה בנפרד היא אמת מוחלטת אך האדם המקשיב מבין את הדברים בצורה שונה. אאס סדאי מרבות להשתמש בפירצה הזאת.
 • השתקה מבטלת לגמרי את שלוש השבועות.
 • השבועות לא מתקיימות לפי האמת האמפירית, אלא לפי תודעתה של האאס סדאי: כך, לדוגמה, אאס סדאי יכולה לתקוף בעזרת הכוח האחד אדם שהיא מאמינה שהוא ידיד אופל גם אם הוא אינו ידיד אופל במציאות, או מפני שחשה בסכנה מתקרבת באופן סובייקטיבי (כמו בקרב על הגבעה בסוף ספר 22 בין מאט והאאס סדאי לאספסוף). כך היא גם יכולה לומר דבר שהיא מאמינה שהוא אמת, אך מוט השבועות לא מסוגל למנוע ממנה לטעות, אלא אם כן היא בטוחה בו. כך מועצת סלידר גילתה ששריאם היא אחות שחורה בסוף ספר 24 אחרי שאמרה בטעות ששערה אינה אדום.
 • השבועה הראשונה המקורית והשנייה של האג'ה השחורה מונעות מאאס סדאי גם לכתוב שקר או דברי בגידה באג'ה השחורה (בהתאמה). ורין מת'ווין עקפה את האיסור של האג'ה השחורה על ידי כתיבת חוברת שמופיע ונעלם הכתב בה על ידי הכח האחד- מה שמנע מלפרסם את הבגידה בפומבי עד שעה לפני מותה.

העוצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

העוצרים הם גברים שנקשרו בעזרת הכוח האחד ומרצונם אל אאס סדאי זו או אחרת. העוצרים הם מעין שומרי ראש של האאס סדאי, אם כי כמובן הם אינם מקבלים תשלום והיחס ביניהם לאאס סדאי שלהם קרוב הרבה יותר משל שומרי ראש. העוצר מגן על האאס סדאי שלו, ובתמורה הוא מקבל מספר יכולות גופניות יוצאות דופן: הוא מתעייף הרבה יותר לאט מאשר גבר רגיל, מחלים מהר יותר מפציעה, הוא חזק יותר ומהיר יותר. העוצרים הם בדרך כלל סייפים אומנים ולוחמים מצוינים, ומסוגלים להסתיר את רגשותיהם ומחשבותיהם ולשמור על קור רוח גם במצבים הקשים ביותר.

האג'ות נחלקות ביחס שלהן לעוצרים. באג'ה הירוקה מותר ואף רצוי לקשור יותר מעוצר אחד, וישנן אחיות ירוקות שנקשרות אף לארבעה עוצרים. הירוקות שיש להן רק עוצר אחד הן בדרך כלל אאס סדאי חדשות שעוד לא מצאו לעצמן עוצרים רבים, או שהן נשואות לעוצר שלהן. האג'ה האדומה, לעומת זאת, מתעבת גברים, ובכלל זה עוצרים. (על אף שנשמעו קולות באג'ה האדומה שקוראים לקשירת עוצרים לאחיות שרוצות בכך, ובסוף ספר 22 מספר אחיות אדומות לוקחות יוזמה ומנסות). כל שאר האג'ות נמצאות באמצע הדרך מבחינת היחס לעוצרים, על אף שהערה שולית באחד הספרים מלמדת אותנו שבאג'ה החומה, למשל, משמשים העוצרים בעיקר לנשיאת ספרים עבור האאס סדאי שלהן, כלומר לעיתים הם נטולי כל תפקיד מעשי בהגנה על חיי האחות. אאס סדאי רבות שאינן יוצאות למסעות בעולם או מסתכנות ונשארות בטאר וולון אינן לוקחות לעצמן עוצרים ללא צורך.

מוות של עוצר הוא חוויה כאובה ביותר עבור האאס סדאי שלו, וההפך. חוויית קטיעת הקשר היא לעיתים כה מזעזעת, שאאס סדאי מסוימות לא לוקחות לעצמן עוצר נוסף מעולם, מתוך חשש לחוות את האובדן שוב. קדסואן כבר בת 250, ולא טרחה אפילו לקשור עוצר נוסף אחרי מות עוצריה המקוריים, למרות שהיא מהאג'ה הירוקה. כשאסנה זרמין למשל (אג'ה ירוקה+שחורה) מתה, כל שלושת עוצריה השתגעו. לעומת זאת, כשמוריין עברה למימד אחר (בתוך מגדל גנג'י), לאן עבר בקשר העוצרות לנינאב, מה שמנע את השתגעותו.

באג'ה שחורה מתברר שרוב העוצרים (עד כה לפחות) הם ידידי אופל בעצמם.

תקדימים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אליין טרקנד היחידה (בינתיים) שקשרה בת כעוצרת - בירגיט "קשת-כסף" טהרליון.
 • אלנה מוסבני (מהאג'ה הירוקה) הראשונה שידוע שקשרה עוצר שיודע לתעל את סאידין ובניגוד לרצונו - רנד.
 • ביחד עם אליין ואביינדה ואלנה מוסבני, רנד הוא היחיד בעצם שחולק יותר מאישה מתעלת אחת בקשר עוצרות - שלוש, ועוד אחת שלא יכולה לתעל (מין פרשו).
 • פברה טזנובני (מהאג'ה האדומה) ואנדרול גנהלד (אשאמן) קשרו זה את זה בטעות בקשר עוצרות דו-צדדי. זה גרם ששניהם יכלו גם לשמוע את מחשבות השני וקשר הכח האחד ביניהם חזק יותר.