אבא בלושר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אבא בלושר
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

אַבָּא בָּלוֹשֶׁר (1873,[1] סוויר, פלך וילנה, האימפריה הרוסית1944, אושוויץ) היה אינטלקטואל, סופר, ספרן ופעיל ציוני.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלושר נולד בסוויר (רוס'; אז בפלך וילנה שבאימפריה הרוסית; כיום בבלארוס, 180 ק"מ צפון מערבית לעיר בירה מינסק וכ-20 ק"מ מגבול ליטא). הוא למד בישיבת סלבודקה ובישיבת וולוז'ין, בהּ גם הכיר את חיים נחמן ביאליק. את השכלתו הכללית רכש באופן אוטודידקטי. היה שותף ועורך בהוצאת "תושיה" של בן אביגדור, ולאחר מכן החזיק חנות למכירת ספרים וספרייה פרטית גדולה ב - Laisves Aleja 78 ששימשה את יהודי העיר קובנה, בעיקר את משכיליה, ובהמשך שימשה בסיסהּ של "ספריית מאפו" בוורשה, מרכז לתנועה הציונית ולפעולה תרבותית עברית. בין תפקידיו הנוספים היה מנהל משרד ההגירה של יק"א ונציגה של "חברת מפיצי ההשכלה" (היה מקרב להשכלה את בחורי הישיבות, שהיה קרוב להם בחינוכו וברוחו). כמו כן, שימש ציר בקונגרס הציוני ה-9 בהמבורג ב-1909.

בימי מלחמת העולם הראשונה הוגלה לחרקוב ועבד במרכז "יאקופו" (הוועד לעזרת הפליטים היהודים המגורשים מאזורי הספר). כן שימש מזכיר ועד הקהילה שם. לאחר המלחמה חזר לליטא ולעסקנות הציבורית והציונית. היה שליח של בית היתומים של קובנה בארצות הברית וממייסדי ה"החברה ההיסטורית-אתנוגרפית" והיושב ראש האחרון שלהּ (1940-1939). היה ממנהלי "ספריית מאפו" בעיר. פרסם מאמרים, זיכרונות ותיאורים בעיתונות עברית ויידית. נמנה עם המשתתפים הקבועים ביומון היידי הציוני "די יידישע שטימע".

לאחר פלישת גרמניה הנאצית לליטא הסובייטית נכלא בגטו קובנה, שם הוטל עליו לנהל את פנקס הגטו. בשנת 1944 נשלח למחנה הריכוז דכאו, ובסתיו אותה שנה לאושוויץ, שם נספה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אבא בלושר, "ביאליק בוולוזי'ן, וולוזי'ן בביאליק: זיכרון לחבר-שהיה ואיננו עוד ולישיבה שאיננה עוד...", מו"ל לא ידוע, קווינס, תרצ"ה, 1934.[2].
  • אבא בלושר, "ביאליק בוולוז'ין", בתוך: עמנואל אטקס ושלמה טיקוצ'ינסקי (עורכים), ישיבות ליטא - פרקי זכרונות, ירושלים: מרכז זלמן שזר ומרכז דינור, 2004.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בספר יהדות ליטא נכתב כי נולד בשנת 1871
  2. ^ אתר הספרייה הלאומית, ערך : חיים נחמן ביאליק
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.