אבו תמים מעד אל-מועיז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מטבע זהב של הח'ליף אל-מועיז, 969 לספירה

אבו תמים מאועד אל-מועיז לדינאללהערבית: معاذ المعز لدين الله , תעתיק מדויק: מַעֻאַד' אַלמֻעִז לִדין אללה 932‏-975), היה ח'ליף האימפריה הפאטמית הגדולה שהשתרעה על שטחים נרחבים שכללו את מצרים, דרום איטליה וצפון אפריקה.

בשנת 952 לספירה, כבש הח'ליף אבו תמים אל מועיז את המחוזות אריה וקלבריה, לאחר קרבות עזים, שבסופם הצליח צבאו של הח'ליף לדכא כל התנגדות מצד התושבים וצבא איטליה. לאחר שנה בערך מאותם הקרבות, באה לח'ליף משלחת מסיציליה, ובפיהם הבשורה על מות מלכם, ועל רצונם לשלטונו על מדינתם. כעבור כמה זמן מבוא המשלחת ומתפיסת שלטונו בדרום איטליה, הלך הח'ליף עם צבאו הכביר לצפון אפריקה. לאחר שהגיע, הוא נלחם במדינות ששכנו בצפון אפריקה, וניצחם בהתנגדות מועטה, מלבד בקרבותיו בתוניסיה, שם הייתה התנגדות חזקה יחסית. לאחר שלטונו החזק בכל השטח הנרחב הנ"ל, באה אליו משלחת מביזנטיון כדי לחתום על ברית בין האימפריה הביזנטית לבין ממלכתו של הח'ליף. לבסוף, לאחר קשיים מועטים, נחתם הסכם שלום בין השתיים, שהחזיק למשך זמן רב.

לאחר כל אלו, באה אליו משלחת נוספת, הפעם ממצרים, וביקשה ממנו לבוא ולשלוט במדינתה, משום שהשליט כאפור, מת. לאחר כמה חודשים, הגיע המלך וצבאו לפוסטט (תעתיק מדויק: פסטאט) (בירת מצרים הקדומה; כיום קהיר), ושם הוא עלה על כיסא מלכותו.

יורשו היה בנו, אלעזיז (أبومنصور نزار العزيز بالله‎).

יועצו האישי, ראש השרים בממלכתו ונגיד היהודים בממלכתו היה פלטיאל הנגיד.

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.