אבי"ר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אבי"ר-קשת אמנות לחימה עברית
Abir.JPG
סמל אמנות הלחימה
ארץ מקור ישראל, תימן
תאריך ייסוד שנות ה-90
מייסד יהושע סופר / אביו של סופר
התפתחה מ הצבא הישראלי העתיק
אמנים מפורסמים יהושע סופר, משה ארמוני
ספורט אולימפי לא

אבי"ר הוא שמה של אמנות לחימה עברית-תימנית המבוססת על אותיות האלפבית העברי, תורת הקבלה,[דרוש מקור] ריקודים, סיפורים וכלי נשק ייחודיים. יש הטוענים שאת השיטה פיתח מייצגה - יהושע סופר, הטוען שהיא עברה במשפחתו מדור לדור מימי 12 השבטים. את השיטה הציג סופר בתחילת שנות ה-90 עד אז לימד סופר אמנויות לחימה בישראל מבלי להזכיר את שיטת האבי"ר.

השם "אבי"ר" מבוסס על ראשי תיבות: אדוננו, בוראנו, יוצרנו, רופאנו - ייצוג למידות הבורא, וכן אמונה, ביטחון, יראה ורחמנות - ייצוג למידות הלוחם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיסטוריה של אבי"ר אינה מתועדת בשום מקור רשמי, ורובה ככולה מקורה בדבריו של סופר. לטענתו, אבי"ר היא אמנות לחימה מהעתיקות בעולם. היא החלה בימיו של יעקב ובניו ועברה מדור לדור, אך בגולה היא כמעט נשכחה עקב פחד מהגויים, ושרידים שלה היה ניתן למצוא רק במקומות בודדים בעולם היהודי, בעיקר בתימן (אזורי חבאן ונג'רן) - ממעגלי ריקוד ביהדות תימן ומאמנות לחימה של לוחמים יהודים שחיו שם. לטענתו, קרובי משפחתו התימנים היו תקופה מסוימת שומרי ראשו של מלך ירדן, הוא פרסם תמונה שבה נראים יהודים בעלי חזות תימנית עם פאות מסולסלות עומדים לצדו של עבדאללה הראשון, מלך ירדן. כמו כן, לטענתו, השתמרו בעיטות ייחודיות ביהדות הקווקז ועד לטכניקות אבי"ר חלקיות ביהדות כורדיסטן, הודו וקוצ'ין. משפחתו של סופר שמרה על מסורת האבי"ר מדור לדור, וב-1999 אישר אביו של סופר לבנו ללמד אותה לקהל הרחב עקב מחסור ביורשים - שני אחיו של סופר נפטרו, סופר עצמו התאלמן ב-1988 ולו רק בת אחת.

כיום, לאבי"ר יש שני מרכזים - בירושלים ובתל אביב. בעברו היה סופר חלוץ ההיפ הופ בישראל, ורבים מקהילת הראפ בישראל רואים בו דמות אב ומודל לחיקוי. משום כך, ישנם לא מעט ראפרים ישראלים אשר מתרגלים אבי"ר באופן קבוע, בהם פישי הגדול[1], מוקי וחלוצי החלל.[דרוש מקור]

הספקנים מצביעים על היעדרם של רמזים ושרידים בארון הספרים היהודי המצביעים על השיטה. עוד העירו ספקנים כי החרבות המצויות בלוגו של אמנות אבי"ר הן חרבות מעוקלות המכונות "דאו", אשר מקורן בסין, ולא חרבות ממקור יהודי-מסורתי או מזרח-תיכוני.

לדברי סופר, שיטתו מתאימה במיוחד ליהודים הרוצים להתמחות באמנות לחימה אך חוששים מהעבודה הזרה הכרוכה בחלק מאמנויות הלחימה של המזרח הרחוק. על פי פסקיהם של הרבנים אין באמנות לחימה בעיה כלל, אך אין להשתמש במנטרות.[2] נכונה אמנם היא הטענה שישנם בקרב הציבור הדתי והחרדי אשר בכל זאת חוששים מאותה "עבודה זרה", אך בו-בעת ישנם רבים מקרב ציבורים אלה אשר מתרגלים אמנויות לחימה מסגנונות שונים ומגוונים שמקורן במזרח הרחוק (כגון המורים ניר מלחי, בני דוידסקו, צבר ארם ושמעון מילרוד), וסופר עצמו תרגל מספר אמנויות לחימה מזרחיות טרם החל ללמד את אבי"ר לציבור הרחב. המורים החרדים שאוזכרו מלמדים אמנויות לחימה מזרחיות ואינם רואים בתרגולן סתירה ליהדות או "עבודה זרה".

בעונה התשיעית של ארץ נהדרת, מוצג מערכון בביצוע אלי פיניש, המציג בצורה סאטירית את שיטת האבי"ר. [1]

השיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיטת האבי"ר מחולקת לשתי רמות למידה. ברמה הראשונה לומד החניך את 27 התנועות הבסיסיות המבוססות על 27 אותיות האלפבית העברי (22 אותיות + 5 סופיות). לכל אות יש שבעה אופנים שונים לביצועה - יוזמה, תגובה, חניקה, הורדה, נעילה, הטלה או ערבוביה. בנוסף נלמדות 176 טכניקות נוספות שהן ביחד 365 סוגי תנועות שונות, המשולות לשס"ה גידים.

ברמה השנייה מתווספות 248 סוגי מכות נוספות (המיצגות את רמ"ח האיברים) שיחדיו מסתכמות ל-613 מכות - תרי"ג מכות על משקל תרי"ג מצוות. נטען כי לוחם אביר מיומן מסוגל "לאיית" רצפי מכות המקבילים לפסוקי התנ"ך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עידו הרטוגזון, אגרוף הזעם היהודי, באתר של "רשת 13", 17 באוקטובר 2004 (במקור, מאתר "nana10")
  2. ^ הרב בנימין שמואלי, מה עמדת היהדות כלפי אמנויות הלחימה - הידברות