אבי"ר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

VisualEditor icon page-not-found-rtl-progressive-flipped.svg
אנו דנים כעת בשאלה האם ערך זה עומד בקריטריונים להיכלל בוויקיפדיה. אתם מוזמנים לשפר ולהרחיב את הערך על מנת להסיר את הספקות, וכן להשתתף בדיון בדף השיחה של הערך.
הדיון אורך שבוע. אם במהלכו לא תובע תמיכה מנומקת בהשארת הערך בידי עורך או עורכת בעלי זכות הצבעה, מלבד יוצר/ת הערך, הערך יימחק (התבנית הוצבה בתאריך 05.08.2022).
אבי"ר-קשת אמנות לחימה עברית
Abir.JPG
סמל אמנות הלחימה
ארץ מקור ישראל, תימן
תאריך ייסוד שנות ה-90
מייסד יהושע סופר / אביו של סופר
התפתחה מ הצבא הישראלי העתיק
אמנים מפורסמים יהושע סופר, משה ארמוני
ספורט אולימפי לא

אבי"ר היא אמנות לחימה עברית-תימנית המבוססת על אותיות האלפבית העברי, תורת הקבלה,[דרוש מקור] ריקודים, סיפורים וכלי נשק ייחודיים. יש הטוענים שאת השיטה פיתח מייצגה – יהושע סופר, הטוען שהיא עברה במשפחתו מדור לדור מימי 12 השבטים, אם כי מעולם לא נמצאו ראיות לדבריו. את השיטה הציג סופר בתחילת שנות ה-90 עד אז לימד סופר אמנויות לחימה סיניות בישראל מבלי להזכיר את שיטת האבי"ר.

השם "אבי"ר" מבוסס על ראשי תיבות: אדוננו, בוראנו, יוצרנו, רופאנו - ייצוג למידות הבורא, וכן אמונה, ביטחון, יראה ורחמנות - ייצוג למידות הלוחם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבדאללה מלך ירדן ושומרים, לדברי סופר, ממוצא יהודי

ההיסטוריה של אבי"ר אינה מתועדת בשום מקור רשמי, ורובה ככולה מקורה בדבריו של סופר. לטענתו, אבי"ר היא אמנות לחימה מהעתיקות בעולם. היא החלה בימיו של יעקב ובניו ועברה מדור לדור, אך בגולה היא כמעט נשכחה עקב פחד מהגויים, ושרידים שלה היה ניתן למצוא רק במקומות בודדים בעולם היהודי, בעיקר בתימן (אזורי חבאן ונג'רן) - ממעגלי ריקוד ביהדות תימן ומאמנות לחימה של לוחמים יהודים שחיו שם. לטענתו, קרובי משפחתו התימנים היו תקופה מסוימת שומרי ראשו של מלך ירדן, הוא פרסם תמונה שבה נראים יהודים בעלי חזות תימנית עם פאות מסולסלות עומדים לצדו של עבדאללה הראשון, מלך ירדן. כמו כן, לטענתו, השתמרו בעיטות ייחודיות ביהדות הקווקז ועד לטכניקות אבי"ר חלקיות ביהדות כורדיסטן, הודו וקוצ'ין. סופר טוען שמשפחתו שמרה על מסורת האבי"ר מדור לדור, וב-1999 אישר אביו של סופר לבנו ללמד אותה לקהל הרחב עקב מחסור ביורשים - שני אחיו של סופר נפטרו, וסופר עצמו התאלמן ב-1988 ולו רק בת אחת.

כיום, לאבי"ר יש שני מרכזים - בירושלים ובתל אביב. בעברו היה סופר חלוץ ההיפ הופ בישראל, ורבים מקהילת הראפ בישראל רואים בו דמות אב ומודל לחיקוי. משום כך, ישנם לא מעט ראפרים ישראלים אשר מתרגלים אבי"ר באופן קבוע, בהם פישי הגדול. [דרוש מקור]

הספקנים מצביעים על היעדרם של ראיות בכלל מצידו של סופר, וספציפית העדרם של רמזים ושרידים בארון הספרים היהודי המצביעים על השיטה. עוד העירו ספקנים כי החרבות המצויות בלוגו של אמנות אבי"ר הן חרבות מעוקלות המכונות "דאו", אשר מקורן בסין, ולא חרבות ממקור יהודי-מסורתי או מזרח-תיכוני, וכי סופר התאמן אמנויות לחימה סיניות במשך שנים לפני שחשף את אמנותו.

לדברי סופר, שיטתו מתאימה במיוחד ליהודים הרוצים להתמחות באמנות לחימה אך חוששים מהעבודה הזרה הכרוכה בחלק מאמנויות הלחימה של המזרח הרחוק. על פי פסקיהם של הרבנים אין באמנות לחימה בעיה כלל, אך אין להשתמש במנטרות.[1] נכונה אמנם היא הטענה שישנם בקרב הציבור הדתי והחרדי אשר בכל זאת חוששים מאותה "עבודה זרה", אך בו-בעת ישנם רבים מקרב ציבורים אלה אשר מתרגלים אמנויות לחימה מסגנונות שונים ומגוונים שמקורן במזרח הרחוק (כגון המורים ניר מלחי, בני דוידסקו, צבר ארם ושמעון מילרוד), וסופר עצמו תרגל מספר אמנויות לחימה מזרחיות טרם החל ללמד את אבי"ר לציבור הרחב. המורים החרדים שאוזכרו מלמדים אמנויות לחימה מזרחיות ואינם רואים בתרגולן סתירה ליהדות או "עבודה זרה".

בעונה התשיעית של ארץ נהדרת, מוצג מערכון בביצוע אלי פיניש, המציג בצורה סאטירית את שיטת האבי"ר. [1]

השיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיטת האבי"ר מחולקת לשתי רמות למידה. ברמה הראשונה לומד החניך את 27 התנועות הבסיסיות המבוססות על 27 אותיות האלפבית העברי (22 אותיות + 5 סופיות). לכל אות יש שבעה אופנים שונים לביצועה - יוזמה, תגובה, חניקה, הורדה, נעילה, הטלה או ערבוביה. בנוסף נלמדות 176 טכניקות נוספות שהן ביחד 365 סוגי תנועות שונות, המשולות לשס"ה גידים.

ברמה השנייה מתווספות 248 סוגי מכות נוספות (המיצגות את רמ"ח האיברים) שיחדיו מסתכמות ל-613 מכות – תרי"ג מכות על משקל תרי"ג מצוות. נטען כי לוחם אביר מיומן מסוגל "לאיית" רצפי מכות המקבילים לפסוקי התנ"ך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]