אביחי שלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

אביחי (דוד) שליאנגלית: Avichai Sheli, נולד ב-15 באוגוסט 1983, ו' באלול התשמ"ג)[1] הוא חתן חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי לשנת 2002 (במשותף עם מאיר בן אדמון), והעיוור הראשון שזכה בחידון התנ"ך לנוער.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביחי שלי הוא בנם של יששכר, חשמלאי ועירית, גננת; ולו ארבע אחיות. אחותו הבוגרת נהרגה בתאונת דרכים בגיל 17 בשנת 1999.

שלי נולד בנתיבות וגדל בה. כשהיה בגיל שנתיים נפגעה שמיעתו, כתוצאה מסיבוך של מחלה שלקה בה. בעקבות זאת הוא גם לא דיבר, וחשבו שהוא חירש-אילם. בגיל ארבע הוא נבדק אצל פרופסור רבקה כרמי, ובבדיקה זו התגלה כי שמיעתו נפגעה חלקית בלבד. הותאמו לו מכשירי שמיעה מיוחדים, ובזכותם הוא שמע שוב. בגיל זה, גיל ארבע, הוא התמודד עם בעיה רפואית נוספת - בעקבות פציעה, החלה ראייתו, להיחלש באופן הדרגתי, עד כמעט עיוורון (בעין אחת הוא מסוגל להבחין רק בין חושך לאור).

למרות לקויותיו הפיזיות, הוא למד בבית ספר יסודי רגיל ולא בממסגרת חינוך מיוחד, וזאת הודות למאבק ממושך של הוריו ברשויות. בבית הספר היסודי, הילדים התקשו לקבלו בשל היותו כבד שמיעה וכבד ראייה, ובתקופה זו הוא סבל מאוד מבחינה חברתית.

בתיכון שלי למד בישיבה התיכונית "בית יהודה" בכפר מימון שבנגב, שם זכה להכרה ולהערכה מחבריו לכיתה. בכיתה ט' התחיל ללמוד לחידון התנ"ך העולמי בעידודה של הישיבה. הוא התמסר ללימודי התנ"ך, ורוב זמנו הקדיש למטרה זו.

חידון התנ"ך ואחריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלי ניסה להשתתף בחידון התנ"ך העולמי ארבע פעמים. בשלוש הפעמים הראשונות הוא לא הגיע לשלב הסופי, אולם בפעם הרביעית בשנת 2002 הוא השתתף בחידון התנ"ך העולמי ביום העצמאות. עקב העיוורון, הונגשו השאלות עבורו והוגשו לו בכתב ברייל. שלי זכה במקום הראשון, והיה לחתן התנ"ך העולמי לשנה זו. הניקוד הסופי שצבר עבור תשובותיו היה 99 מתוך 100.[2]

שלי התנדב לשירות בצה"ל. לאחר מאבק קשה הוא התקבל לחיל המודיעין ושירת שירות מלא כאיש מחקר ביחידה 8200. בתום שירותו החל ללמוד לימודים אקדמיים. הוא השלים תואר ראשון במנהל עסקים באוניברסיטת בן-גוריון, ותואר שני במשפטים באוניברסיטת בר-אילן. את שני התארים הוא סיים בהצטיינות.

שלי עבד במשך 9 שנים כמנהל השקעות בבית ההשקעות "פסגות" שבתל אביב, והחל מ-2016 מבקר ויועץ לבתי השקעות ובנקים בדלויט. בנוסף, הוא מתנדב בארגון "פעמונים", מייעץ בנושאים כלכליים באתר "גלגלים ברשת", ועוסק בספורט ימי.

פעילות חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלי מרצה בפני קהלים שונים ומעביר באופן קבוע הרצאות לבני נוער, ולמבוגרים. בהרצאות הוא מספר את סיפור חייו ומעניק השראה למאזיניו, על ידי תיאור התמודדותו בהצלחה עם אתגרים בחיים למרות המגבלות לכאורה בכבדות השמיעה והעיוורון, ולמרות הסטיגמה החברתית הנילוות למגבלות.[3]

בשנת 2013 התמודד שלי בבחירות למועצת העיר נתיבות מטעם מפלגת "אחדות".[4]

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשוי לעו"ד צילה ניהוז ואב לבן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]