אבין סור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אבין סור
Abin Sur
אבין סור, כפי שנראה בחוברת Green Lantern Vol.4 #1, אמנות מאת אית'ן ואן סקייבר וקרלוס פצ'קו.
אבין סור, כפי שנראה בחוברת Green Lantern Vol.4 #1, אמנות מאת אית'ן ואן סקייבר וקרלוס פצ'קו.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה Showcase #22
(אוקטובר 1959)
יוצרים ג'ון ברום, גיל קיין
מידע
שם אמיתי אבין סור
כינויים לאגזיה
סטטוס לא פעיל
מקצוע פרופסור, קצין, גיבור-על
כוחות טבעת הכוח הירוקה
חבר לשעבר בקבוצה חיל הפקחים הירוקים
שבט אינדיגו
חיל הפקחים השחורים
דמויות קשורות
משפחה ארין סור (אחות, מתה), אמון סור (בן, מת), סינסטרו (גיס), סוראניק נאטו (אחיינית)
אויבים פאראלקס עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אבין סוראנגלית: Abin Sur) הוא דמות בדיונית של גיבור-על חייזרי שמופיע בחוברות הקומיקס גרין לנטרן של חברת DC קומיקס. הוא הופיע לראשונה בחוברת Showcase #22 מאוקטובר 1959 ונוצר בידי הכותב ג'ון ברום והמאייר גיל קיין.

אבין סור היה חבר בחיל הפקחים הירוקים והוא ידוע כקודמו של הגרין לנטרן מתור הכסף, האל ג'ורדן. טבעת הכוח שלו בחרה בג'ורדן לאחר שאבין סור גסס מפצעיו, באירועים שסופרו מחדש בגרין לנטרן: שחר הברקת משנת 1989. בהמשכיות שלאחר המשבר בעולמות האינסופיים, הוא מתגלה כגיסו של סינסטרו ודודה של הפקחית הירוקה סוראניק נאטו. את דמותו בסרט הלייב אקשן גרין לנטרן מגלם השחקן טמוארה מוריסון.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבין סור היה פרופסור להיסטוריה מכוכב הלכת אונגרה, שהתמנה כגרין לנטרן של סקטור 2814 (כדור הארץ) בשנות ה-60 של המאה ה-19 וגויס בידי פקח ירוק בשם סטארקאור. הוא הגיע מספר פעמים לכדור הארץ - בתקופת המערב הישן של אמריקה, אבין סור מצוות לאבי אבותיו של ג'ורדן בקרב נגד נבל-על בשם טרייטור, שהיה אחראי למותו של סטארקאור. במהלך מלחמת העולם השנייה הוא צוות לגיבורי העל סטארמן ובולטמן במלחמתם נגד מיסטר מיינד. בהרפתקה אחרונה יותר, טבעת הכוח שלו מנוטרלת על ידי יריב, ולאחר שהוא מוצא את גופותיהם מחוסרות ההכרה של אלן סקוט וג'יי גאריק (הגרין לנטרן והפלאש של תור הזהב), הוא שואל את טבעת הכוח של סקוט, שפועלת לפי כוחות שונים וחסינה בפני הצבע הצהוב. בנוסף, הוא מבקר בכדור הארץ בתקופה שבין תור הזהב והכסף, שבה הוא נפגש עם הצייד ממאדים.

בשעה שהוא מפטרל, הוא מותקף ונרדף בידי רובוט חייזרי בשם ליג'יון אשר נמצא בדרכו לכוכב הלכת אואה. הוא נפצע אנושות וחלליתו יוצאת מכלל פעולה, מה שמוביל להתרסקותו בכדור הארץ. עקב חומרת פציעותיו, אבין סור היה מודע לכך שחייו עומדים בפני קיצם, והוא שלח את טבעת הכוח שלו לחפש מועמד מתאים להחליפו כגרין לנטרן. המועמד הראשון היה קלארק קנט, אך הוא לא נבחר בגלל מוצאו החייזרי. המועמדים הבאים היו האל ג'ורדן וגאי גרדנר. הטבעת בחרה בג'ורדן - שהיה קרוב יותר למקום ההתרסקות - כמועמד המתאים ביותר לשמש כמחליף מיד לפני מותו של אבין סור.

בין החיים למוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת שעת אפס: משבר בזמן, אבין סור נמשך לזמן ההווה ועזר לקבוצת גיבורי העל "דארקסטארס" תחת מנהיגותו הזמנית של הגרין לנטרן מתור הארד ג'ון סטוארט בטרם חזר לזמנו.

בחיים לאחר המוות, אבין סור עוזר בשנית לג'ורדן כשזה נכנס לממלכת המוות כדי להילחם בנקרון ולעצרו מלפלוש ליקום ולהשמידו. ג'ורדן מצליח לזמן את נשמותיהם של חברי החיל המתים להילחם באדון המוות למשך מספיק זמן כדי ששומרי היקום יהדפו את שומר היקום לשעבר קרונה ואת כוחותיו ויחתמו את השער לעולם המתים. לפני סגירתו של השער, אבין סור עוזר למחליפו להימלט, ואומר לו עד כמה הוא גאה בו. מאוחר יותר, אבין סור מקריב את נשמתו כדי לעזור ליצור מן הביצה להציל את בתו מהשד נרגל מהגיהנום.

נשמתו של אבין סור נותרת קרועה בין החיים שלאחר המוות לבין המציאות, והוא נשלח שוב לכדור הארץ בידי מאורעות מסתוריים. הוא עוזר לקייל ריינר לגלות את הנסיבות לכך, אך נקרע חזרה לעולם המוות כנגד רצונו. מתברר, כי חלק מישותו נותרה מעונה בגיהנום בשעה שהוא שימש כמלווה לג'ורדן במהלך תפקידו כהספקטר. בסופו של דבר, הוא השתחרר מעינויו ועזר לג'ורדן במספר הרפתקאות רוחניות ודילמות מטאפיזיות. לבסוף, אבין סור עובר גלגול מחודש ונולד כלאגזיה, ביתם של חבריו הוותיקים רוק-אר ומוני-ג'א.

בתקופה מסוימת בחייו, אבין סור הביא לעולם את בנו, אמון סור, שהפך למנהיג סינדיקט הפשע "המעגל השחור". אמון זועם על אביו המת מכיוון שנטש אותו לטובת מחליף אחר לחיל הפקחים הירוקים, ומחליט להוציא את זעמו עליהם. הוא נעצר בידי קייל ריינר ושומרת יקום מהדור השני בשם ליאנה. בעימות בינו לבין ג'ורדן - ששב לתפקידו כגרין לנטרן לאחר שנולד מחדש, הוא מובס, אך מקבל תעתיק של טבעת הכוח הצהובה של סינסטרו מידיהם של תושבי קווארד ונעלם. לאחר שג'ורדן לקח את גופתו של אבין סור וקבר אותה, אור צהוב מסתורי מופיע בשמיים לאחר שהוא עוזב.

הנבואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת חיל סינסטרו, מתגלה כי טרם מותו אבין סור גילה נבואה אודות המולטי-יקום, כוחותיו של הספקטרום הרגשי והלילה האפל ביותר. חוברת Green Lantern: Secret Origin שופכת אור על מסעו של אבין סור לדעת אודות הלילה האפל ביותר בחקירתו את חמש האינוורסיות של איסמאולט, שחזו את הנבואה - שכדור הארץ הוא מקום בריאתו של השחור, האנטיתזה לספקטרום הרגשי אשר לדברי הנבואה יכלה את האור ואת החיים כולם. עוד הוא מגלה שהנבואה חוזה את מותו, כאשר הטבעת מאכזבת אותו בשעתו הגדולה ביותר. הוא יוצא לכדור הארץ כדי להבין יותר על הנבואה ועל האפשרות למנוע את התרחשותה. במהלך מסעו, הוא מתחיל לאבד אמונה בכוח רצונו ולראשונה פחד מתחיל לאחוז בו. כוח רצונו החלש יוצר גם מבני אנרגיה חלשים, וכך אסירו אטרוסיטוס משתחרר לחופשי. הוא תוקף אותו, וגורם להתרסקותו על כדור הארץ, לפציעתו האנושה ולחיפושו אחר מחליף - האל ג'ורדן. דבר גילוי הנבואה בידיו אוזכרה בספר של אואה. אחד משומרי היקום האמין כי מדובר בשקר - סקאר, שהשמידה כל זכר לאזכורה של הנבואה. רק שניים משומרי היקום - גאנטת וסאיד - האמינו בחומרתה.

הלילה האפל ביותר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיפור הלילה האפל ביותר, הנבואה הופכת למציאות. טבעת כוח שחורה מגיעה לקברו של אבין סור ומקימה אותו לחיים. בנוסף, פלאשבק מעברו מגלה כי הייתה לו אחות בשם ארין סור, שבה התאהב סינסטרו טרם מותה בנסיבות מסתוריות. אינדיגו-1, מנהיגת שבט אינדיגו מציינת כי הכירה את אבין סור לפני מותו. הפקחים השחורים אבין וארין מגיעים זמן קצר לאחר מכן לקורוגר ומתעמתים מול סינסטרו וג'ורדן. הם מובסים בכוחותיהם המשותפים של ג'ורדן, סינסטרו, אינדיגו-1 וקרול פריס, שמאחדים את אורותיהם יחד. לפני מותו, אבין סור מודיע כי הוא מזהה את אינדיגו-1. בחוברת החמישית במיני סדרה, מתגלה כי שמו של אבין סור מוזכר בשבועתם של שבט אינדיגו.

חללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

השאלה אודות נחיצותו של אבין סור בחללית הועלתה, אולם התגלה כי מתוך פרנויה של הנבואה אודות מותו, הוא ניווט ברחבי היקום בחללית מלאה בכלי נשק מאחר שלא סמך על כוחה של הטבעת, משום שהנבואה ציינה כי הטבעת תאכזב אותו בשעה בה הוא יזדקק לה ביותר.

ההסבר שלפני המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיפור "הפקח הירוק הראשון של כדור הארץ", ג'ורדן שאל את עצמו את אותה שאלה וביקש הסבר מהטבעת. הטבעת סיפרה כי אבין סור גילה זן של ישויות אנרגטיות טפילות שניזונו ממרכיב האיי של חיים תבונתיים האחראי לכושר ההמצאה, והם התקיפו ציוויליזציות שלמות ועיכבו את התפתחותן. אבין סור לכד אותן ועצר את מסע ההשמד שלהן, אך אחת מהן השתחררה ונשבעה לשחרר את אחיה. לצורך כך, היא איתרה את כוכב הלכת של אבין סור ויצרה אסון כדי לאלץ אותו להופיע. כיוון שאבין סור לא הסתיר את זהותו, הישות זיהתה אותו ועקבה אחריו לביתו. הוא שכח להטעין את טבעת הכוח שלו, ועובדה זו גרמה לישות להשתלט עליו.

כשגופו תחת שליטתה של הישות הטפילה, שרצתה לשחרר את אחיה הכלואים, אבין סור היתל בישות להאמין כי טבעת הכוח שלו חלשה עקב המסע הארוך. הישות החליטה לאפשר לאבין סור להגיע למחוז חפצם בעזרת חללית. לפני שעזב, אבין סור הצליח לקחת עמו את סוללת הכוח האישית שלו, שניתנת להסוואה. בתוך החללית, הוא חיכה שהם יגיעו לחגורת קרינה ירוקה, מה שאיפשר לו להטעין בחשאי את טבעת הכוח וללכוד את הישות. אולם, החללית נדדה לתוך חגורת הקרינה, ולאחר שהכוח בטבעת אזל, אבין סור איבד שליטה על החללית והתרסק בכדור הארץ.

לפי ג'ורדן, הסבר זה מבהיר מדוע הוא עוטה מעליו מסיכה ומדוע הוא נזהר בשעה שעף בתוך חגורת הקרינה.

ההסבר שלאחר המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחוברת Tales of the Green Lantern Corps Annual #2 משנת 1986, הכותב אלן מור השיב על הסוגיה בכך שהגיבור ביקר באיסמאולט, כוכב כלא לגזע עתיק של שדים - אימפריית הדמעות, שגורשו לפני עידנים בידי תושבי אואה. הוא היה במהלך משימת הצלה ולא חיכה להוראות משומרי היקום.

בזמן ששהה שם, אבין סור פגש בשד בשם קוּל מחמש האינורסיות, דמוי אנוש שנצלב למרגלות סמל חיל הפקחים הירוקים. משיח לא קדוש זה ניבא כי הגיבור ימות כשטבעת הכוח שלו תאבד מהאנרגיה שבה ברגע קריטי בשעה שילחם נגד יריב או שיוותר בלתי מוגן בריק החלל. מודאג מנבואה זו, אבין סור החל להשתמש בחללית למסעותיו.

דור לאחר מכן, אבין סור התנגש עם חלליתו בחגורת קרינה צהובה מסביב לכדור הארץ לאחר שנמלט מאויבו, הרובוט החייזרי ליג'יון. הצבע הצהוב ביטל את כוחה של הטבעת והשבית את החללית. אם הוא היה מסתמך עם טבעת הכוח שלו לבדה, הוא היה בוחן את המגנטוספירה של הכוכב בטרם נכנס לתחומו. וכך, בשעה שליג'יון פצע אותו אנושות, היה זה קול מחמש האינוורסיות אחראי למותו, שכן שתל לראשונה באבין סור את הספיקות לאי-ביטחונה של הטבעת.

גרין לנטרן: המקור הסודי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקשת הסיפור Green Lantern: Secret Origins שבכרך הרביעי, גורלו של אבין סור שוכתב פעם נוספת כדי להכליל אלמנטים של פאראלקס, "הטומאה הצהובה". אבין סור משתמש בחללית מתוך פחד ממוות בטוח, הפעם כמלווה של הנבל אטרוסיטוס, אסיר נוסף של אימפריית הדמעות, לכדור הארץ בחיפושיו אחר האנרגיות השחורות שעליהם סופר בנבואת "הלילה האפל ביותר". אטרוסיטוס משתחרר מכלאו ואבין סור נאלץ לבחור אם לנחות נחיתת אונס בעיר קוסט סיטי או להסתכן בהתרסקות במדבר. הוא בוחר במדבר כאקט של הקרבה, ומזהיר את סינסטרו בטרם שולח את טבעת הכוח למצוא מחליף.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןפרי וייטלאנה לאנגלויס לייןסופרבוי (קון-אל)סופרגירלסטילבלאדספורטביזארוברייניאקגנרל זודדארקסיידדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מיקסזפיטליקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןדיק גרייסוןהציידתדמיאן וייןאלפרד פניוורת'קסנדרה קייןנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גולהבאטמן שצוחק
וונדר וומן אנטיופההיפוליטההרקולסוונדר גירלסטיב טרבורדונה טרויאטה קנדיארסמקסוול לורדסירסיצ'יטה
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאריסיהסיימון באזהאל ג'ורדןג'יידגאי גרדנרחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםג'ון סטוארטאלן סקוטקרול פריסקילווגקייל ריינרשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסג'וני קוויקאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
אקוומן אטלנהאקווגירלאקוולאדמירהאדון האוקיינוסאוכל נבלותאורקהמנטה שחורהסירנהקינג שארק
החץ הירוק מיה דירדןקונור הוקהקנרית השחורהרוי הרפרקונסטנטין דרייקוןהרוזן ורטיגומרליןאדי פיירסשאדו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסג'ון קונסטנטיןדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהחיפושית הכחולההחרק האורבהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפיסמייקרפלסטיקקילר פרוסט
קבוצות-על
אאוטסיידרסהטיטאנים הצעיריםחברת הצדק של אמריקהחיותיחידת המתאבדיםלגיון גיבורי-העלליגת הצדק (דמויות)ליגת הצדק האפלסיירת האבדוןציפורי הטרףשאדופאקטWatchmen (יקום חלופי)
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 קומיקס בלשים (מרץ 1937) • אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • סופרמן: מה קרה לאיש המחר? (ספטמבר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • בנו של השד (נובמבר 1987) • הבדיחה ההורגת (מרץ 1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
2000–2009 החץ הירוק: אשפת חיצים (אפריל 2001) • האש (אוקטובר 2002) • הבן האדום (יוני 2003) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • האיש הצוחק (פברואר 2005) • פשעי מלחמה (אוגוסט 2005) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • להתמודד עם הפרצוף (מאי 2006) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הברדס (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
2010–2019 היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • שובו של ברוס ויין (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015) • לילות אפלים: מתכת (יוני 2017) • שעון יום הדין (נובמבר 2017)
עיבודים למדיות נוספות
סרטים
סרטי לייב אקשן באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2: הגרסה של ריצ'רד דונרסופרמן 3סופרמן 4: השאיפה לשלוםסופרגירלסופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן לנצחבאטמן ורוביןאישה חתולבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלג'ונה הקסהמפסידניםגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטיןג'וקרליגת הצדק: גרסת סניידרבאטמן
היקום הקולנועי המורחב של DC וונדר וומןוונדר וומן 1984יחידת המתאבדים (2016)יחידת המתאבדים (2021)אקוומןשהאזאםציפורי הטרף: והארלי קווין המהממתאדם השחורהפלאששהאזאם: זעם האליםאקוומן והממלכה האבודה
סרטי אנימציה באטמן: האביר האפל חוזרבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן נגד דרקולהבאטמן: מתחת לברדס האדוםהסיפור של באטמןבאטמן: הבדיחה ההורגתבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקרבאטמן: מתקפה על ארקהםכוח הטיטאנים חיים בסרטכוח הטיטאנים נגד הטיטאנים הצעיריםDC סופר חיות מחמד
יקום סרטי האנימציה המקוריים של DC הבן של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעיחידת המתאבדים: כרטיס לעזאזלליגת הצדק: מלחמהליגת הצדק: כס אטלנטיסליגת הצדק האפלליגת הצדק נגד הטיטאנים הצעיריםהטיטאנים הצעירים: חוזה יהודהבאטמן: האשוונדר וומן: השושלת ממשיכהסופרמן: הבן האדוםליגת הצדק האפל: מלחמת אפוקליפסבאטמן: ליל כל הקדושים הארוךבאטמן: נשמת הדרקון
סדרות טלוויזיה
סדרות לייב אקשן Y: האיש האחרוןאיי זומביאשת חילבאטמןגות'האםהברקלויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןמורשת העטלףסנדמןקונסטנטיןקריפטון
יקום החץ החץהפלאשסופרגירלאגדות המחרברק שחורבאטוומןסופרמן ולויס
סדרות רשת מונפשות: ויקסןלוחמי החופש: הריי
אירועי קרוסאובר: הפלישהמשבר בארץ-Xעולמות אחריםהמשבר בעולמות האינסופיים
סדרות אנימציה באטמן - הסדרה המצוירתבאטמן: הדור הבאהבאטמןגרין לנטרן: סדרת האנימציההטיטאניםכוח הטיטאניםליגת הצדק: סדרת האנימציהליגת הצדק - הדור הבאסופרמן: סדרת האנימציה
DC Universe טיטאניםסיירת האבדוןהיצור מן הביצההארלי קוויןסטארגירל
ורטיגו
הלבלייזרWE3 ‏• Y: האיש האחרוןוי פור ונדטהטרנסמטרופוליטןסנדמןפייבלספריצ'ר
כותבים ומאיירים
ג'ף ג'ונסמארק ויידג'ף לובג'ים ליג'ף למיראלן מורגרנט מוריסוןפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר