אבירם ברקאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אבירם ברקאי, 2014

אבירם ברקאי (נולד ב-3 במאי 1953) הוא מחבר ספרי עיון ומורה דרך ישראלי. הוא מתמחה בטיולי שטח, ובחקר המלחמות של צה"ל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברקאי נולד וגדל בשכונת נווה מגן שברמת השרון. אביו היה איש צבא הקבע, כרבים מתושבי השכונה. התגייס לצה"ל ב-1971, ועבר מסלול של לוחם ומפקד בחיל השריון. במלחמת יום הכיפורים היה מפקד מחלקה בחטיבה 7, ונפצע בקרבות היום השני למלחמה. בהמשך המלחמה חזר לשירות ולחם בגזרת מצרים. סיים את שרותו הסדיר כסגן מפקד פלוגה, ושימש מפקד פלוגה במילואים. השתחרר מצה"ל, ועבד באנגליה כמאבטח מטוסים בחברת אל על. בשנת 1979 הביא אותו חברו מילדות, עמר בר-לב, להתגייס לשירות קבע ולשרת כמדריך נהיגת שטח בסיירת מטכ"ל.

בשנת 1981 נסע לאנגליה, והתחרה במרוצי אופנועים. ב-1983 חזר לישראל, התגייס שוב לצה"ל ושימש כמפקד מחלקת הניוד המבצעי של יחידת שלדג. בשנת 1985 החל להדריך טיולים בחברת נאות הכיכר, וב-1988 הצטרף לרשות שמורות הטבע ועבד כפקח בשמורת עין גדי ובאזור נחלי אילת. שם כתב את ספרו הראשון, ספר הדרכה לרכיבה על אופנוע, בשם "לחיות עם אופנוע".

בשנת 1992 התגייס שוב לצה"ל, ושימש כמפקד הניוד המבצעי בסיירת מטכ"ל. בשנת 1993 התמנה למנהל השיווק וההדרכה של יבואני מכוניות לנד רובר בישראל. באותן שנים התחרה במרוצי אופנועים ומכוניות, וזכה בהם במקומות ראשונים. כתב ספרים על נהיגה בשטח, טיולים וכן ספר ילדים אחד. וב-1997 הקים בית ספר לנהיגה מתקדמת. שימש ככתב מבחן של מגזין המכוניות "אוטו", והרצה לקהלים שונים בנושאי נהיגת שטח וטיולים.

בשנת 2007 כתב את הספר על בלימה: סיפורה של חטיבה 188 במלחמת יום כיפור, שהפך לרב-מכר. הספר מתאר בפירוט רב את לחימתה של חטיבה 188 במלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן, שהשפיעה באופן מכריע על בלימת הצבא הסורי, אולם סיפורה נבלע במידה רבה ונשכח, על רקע סיפור לחימתה של חטיבה 7 - היא החטיבה אליה השתייך ברקאי באותה מלחמה[1]. מאז הוא מקיים סיורים ברמת הגולן, באתרים בהם אירעו הקרבות המתוארים בספר. בשנת 2013 יצא לאור ספרו השני על אותה מלחמה, בשם שמים: טייסת "האחת" במלחמת יום הכיפורים.

במהלך חגי תשרי של שנת תשע"ה התפרסמה בידיעות אחרונות סדרת ראיונות שערך ברקאי עם אלי זעירא, מי שהיה ראש אגף המודיעין של צה"ל ב-1973. גרסה מורחבת של ראיונות אלה התפרסמה כספר בשם "משק כנפי הטעות".

ברקאי נשוי ואב לשני בנים, מתגורר בכוכב יאיר.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]